Recenzia: Lenny Kravitz opäť vykráda s veľkým štýlom

Lenny Kravitz je už roky symbolom neutrálnej hudby na každú príležitosť. Jeho skladby znejú z kaviarní, obchodov s kozmetikou, neosobných reštaurácií a patria k povinnej výbave automobilovej diskografie jeho početného ženského publika. Napriek tomu, že Kravitz sa vždy prezentoval ako rocker, už dávno je plnohodnotným popovým interpretom. Vždy vedel písať hity, čo potvrdzujú aj jeho vypredané koncerty.

03.10.2011 14:00
Lenny Kravitz: Black and White America Foto:
Lenny Kravitz: Black and White America
debata

Američan so židovskými koreňmi prichádza po troch rokoch s novým albumom, ktorý sa nesnaží ohromiť originalitou ani duchaplnými posolstvami. Napriek provokatívnemu názvu je Black and White America iba ďalším dôkazom Kravitzovej najvýraznejšej hudobnej schopnosti. Tou je napodobňovanie vzorov. Rovnako ako v minulosti aj teraz vykradol ich nápady veľkým štýlom.

Po stopách hudobných hrdinov
Lenny Kravitz sa nikdy nehral na hudobného proroka. Jimi Hendrix, Prince, James Brown, Marvin Gaye. To boli hrdinovia, ktorí ho sprevádzali celou kariérou. Štyridsaťsedemročný Newyorčan od nich bral to najlepšie a robil to vždy naplno. Aj preto je Kravitz poctivý muzikant. Naživo hrá stále výborne a rovnako ako jeho kolegovia aj on potrebuje z času na čas nový hudobný materiál. Inšpirujú ho jeho korene a feeling, ktorý sa nedá naučiť. Najnovším albumom sa síce nikam neposunul, no ani nezradil to, čo budoval viac ako dvadsať rokov.

Čierna Amerika porazila tú bielu
Šestnásť skladieb je veľa aj na album plný invencie a dobrých textov. Black and White America nemá ani jedno. Napriek tomu do vás Lenny Kravitz sedemdesiat minút pumpuje vlastné verzie notoricky známych rifov. Jednoduché slohy, ešte jednoduchšie refrény ,gitara, nekompromisné rytmy a výrazná basová gitara. S tým Kravitz vystačí už viac ako dve desaťročia.

Titulná Black and White America je najlepšou skladbou celého albumu a pozitívne naladený poslucháč sa poteší, že ho čaká poctivá hudobná jazda. Radosť je však v tomto prípade predčasná. Už druhá Come on Get It napovedá, že Lenny potrebuje predovšetkým hity a nie skladby, ktoré mu zaistia hudobnú nesmrteľnosť. Nie nadarmo sa spomínaná pesnička stala hymnou aktuálnej sezóny NBA. Na albume preto nemôže chýbať obvyklá plejáda rock-popových štadiónových hymien. In The Black, Stand, Rock Star City Life a Everything budú určite fungovať naživo, na nahrávke však unavujú.

Vydarenejšou časťou Kravitzovej novinky je tá, ktorá odhaľuje jeho čiernu dušu. Liquid Jesus, Looking Back On Love a Superlove stoja na výborných groovoch a prepracovaných aranžmánoch. Oboje Kravitzovi vždy pristalo. Podarili sa aj spolupráce s rapermi. V tvrdej Boongie Drop exceluje Jay-Z a do elektronikou napáchnutej Sunflower výborne sadol Drake.

Rozpačitých sedemdesiat minút
Najväčším problémom Kravitzových nahrávok bola vždy nevyrovnanosť. Originalitu zabíjal gýčom a presladenými baladami pre jeho fanatické ženské publikum. Tie, samozrejme, nemôžu chýbať ani na novinke. Dream a I Can´t Be Without You majú túžbu dojať už vo svojich názvoch. Žiaľ, nedarí sa im to. Rovnako ako väčšine skladieb na Black and White America aj im totiž chýba úprimnosť.
Snaha nahrať hit za každú cenu zráža dole aj kvalitnú časť nahrávky. Kravitz nahral album, ktorým síce vzdáva hold svojim hrdinom, no zabudol pritom na poslucháčov. Aj preto Black and White America už na druhé počutie začína nudiť. Ak patríte medzi Lennyho zarytých fanúšikov, možno párkrát pokývate hlavou do rytmu. Zásadné skladby však na jeho novinke nehľadajte.

Hodnotenie Pravdy: 2 hviezdičky z 5

Lenny Kravitz: Black and White America, Warner Music

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter