Cenu Esprit za najlepší džezový album získal gitarista Dávid Kollár

Gitarista a skladateľ Dávid Kollár získal cenu Esprit za najlepší slovenský džezový album vydaný v roku 2020. Ocenenie mu patrí za opus Unexpected Isolation, na ktorom sa podieľal aj nórsky trubkár Arve Henriksen.

15.09.2021 11:00
inzercia hevhetia Foto:
Ocenený džezový hudobník Dávid Kollár.

Cenu verejnosti si na utorkovom slávnostnom odovzdávaní v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave prevzal gitarista Samuel Marinčák za album Reflection of My Soul.

Počas slávnostného večera predstavili naživo svoju aktuálnu tvorbu tri z nominovaných zoskupení. Na úvod sa pódia zhostila mladá džezová generácia z kompilačného albumu Young Slovak Jazz Generation, svoju virtuóznu hru predviedli klaviristi Andrej Farkaš, Alan Bartuš a Ján Rigó.

Inšpirácie folklórom s originálnou pečaťou džezového spracovania priniesol skladateľ a klavirista Pavol Bodnár spolu so svojím zoskupením a spevákom Petrom Adamovom. Záver koncertného večera patril zoskupeniu Lukáš Oravec Orchestra. Trubkár, skladateľ a aranžér Lukáš Oravec predstavil skladby zo svojej aktuálnej nahrávky Light of Blue.

Laureát Hlavnej ceny odbornej poroty si prevzal ocenenie v podobe sošky kontrabasu z rúk slovenského basgitaristu a kontrabasistu Juraja Grigláka.

Víťazný album Unexpected Isolation gitaristu Kollára a trubkára Henriksena zhodnotil americký hudobník a lektor Rudy Royston, čestný člen poroty, slovami: „Toto duo je jednoducho vynikajúce. Nejde len o exkurzie do industriálnych zvukov a rôznych zvukových kulís. Ide o zámerné hlboké interakcie a produkcie hudby, umenia, bolesti, emócií a krásy. Je tu zámernosť a vymyslený príbeh. Táto nahrávka je hlbokou exkurziou a poctou.“

Záštitu nad 9. ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v porote, ktorá rozhodovala o víťazovi hlavnej ceny, prevzal práve americký bubeník, perkusionista a pedagóg Royston. Hudobník má na konte nahrávanie a koncertovanie s džezovými osobnosťami ako Bill Frisell, Greg Osby, Don Byron, Dave Douglas a mnohí ďalší.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #ocenenie #jazz #džez #David Kollar #Cena Esprit #cena