Český pesničkár Jan Nedvěd oslávi 75. narodeniny

Skladateľ, spevák a všestranný hudobník Jan Nedvěd oslávi dnes v piatok 24. septembra svoje 75. narodeniny. Jeden z najúspešnejších českých folkových pesničkárov presiahol hranice svojho žánru a získal si širokú popularitu medzi českými i slovenskými poslucháčmi.

24.09.2021 13:00
Jan Nedvěd Foto: ,
Na piesňach Jana Nedvěda vyrástla celá generácia priaznivcov folku v bývalom Československu.
debata

Jan Nedvěd sa narodil 24. septembra 1946 v Prahe. Hudobnú dráhu začínal v bigbítových skupinách Three Long Fingers a Preachers. V roku 1972 založil s mladším bratom Františkom skupinu Toronto. V roku 1974 si zmenili názov na Brontosauři. Ešte v roku 1974 vyhrali autorskú súťaž na známom folkovom a country festivale Porta so skladbou Jana Nedvěda Kamarát. V tom istom roku prijali ponuku na paralelné účinkovanie so skupinou Spirituál Kvintet.

V roku 1975 im Supraphon vydal prvú SP platňu, na ktorej boli pesničky Poselství a Mosty. Druhý singel obsahoval pesničky Hráz a Johanka z Arku. V roku 1976 opäť účinkovali ako formácia Brontosauři. Na začiatku 80. rokov už boli Brontosauři hviezdami folkovej scény, denne dostávali pozvánky na koncerty a festivaly. Prierez ich vlastnej tvorby vyšiel v roku 1985 na albume Na kameni kámen. Zo slávnej éry tejto skupiny pochádzajú hity ako Růže z papíru, Hlídej lásko skálo má, Na kameni kámen, Valčíček či Jarní tání. Tieto ich pesničky doslova zľudoveli a zneli z každej trampskej osady či od táborového ohňa. Aj vďaka nim si Jan Nedvěd vyslúžil pomenovanie „trampský Verdi“.

Pri príležitosti Janovej päťdesiatky vystúpili bratia Jan a František Nedvědovci 21. júna 1996 na Strahovskom štadióne v Prahe, na koncert prišlo viac ako 70.000 ľudí. V roku 1997 sa súrodenci rozišli na celých desať rokov, každý z bratov účinkoval sólovo s vlastnou sprievodnou skupinou. Až 19. decembra 2007, na spoločnom koncerte Nedvědi 60 Fešáci 40 v pražskej Lucerne sa bratia stretli na jednom pódiu na spoločnom koncerte. Záznam tohto koncertu vyšiel na CD a DVD Nedvědi Fešáci Lucerna 07.

Jan Nedvěd je otcom piatich detí, sú nimi Monika, Alena, Jan, Jakub a Václav. V priebehu koncertu v pražskej Lucerne 12. októbra 2012 sa oženil s o 37 rokov mladšou Pavlínou Jiráskovou, ktorá je jeho štvrtou manželkou.

V júni 2013 prerušil koncertnú činnosť zo zdravotných dôvodov, v roku 2016 ohlásil návrat na scénu. Na svojom konte má dnes Jan Nedvěd sólovo aj s kapelou vydanú viac ako dvadsiatku albumov, ten prvý bol v roku 1985 Na kameni kámen. Po ňom nasledovali Ptáčatá v roku 1987, Sedmikráska v roku 1992 a Zahrádky 1994.

Z najnovšej tvorby sú to albumy Ta noc, kdy mi vyšlo slunce z roku 2007, Lidové písničky z decembra 2008 a album Souhvězdí jisker, ktorý spolu s bratom Františkom pod hlavičkou Nedvědi vydali v novembri 2011. Celkový pohľad na tvorbu Jana Nedvěda a jeho hudobných zoskupení ponúka dvojkompilácia Nedvědi 44 slavných písniček a jej druhá časť Nedvědi 44 slavných písniček a ještě něco navíc. O rok mladší brat František Nedvěd zomrel 18. júla tohto roku v Prahe.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Jan Nedvěd #František Nedvěd
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy