Svetlo sveta uzrel 5. novembra 1941 v New Yorku v rodine obchodného cestujúceho, ktorý mal rumunsko-židovské korene. „Už ako päťročný som zistil, že viem spievať,“ pochválil sa nedávno. „Spieval som na ulici vedľa nášho domu a na chodbách školy, keď všetky deti odišli.“
Osudovým sa preňho stalo priateľstvo s Paulom Simonom, ktorý bol iba o tri týždne starší ako on a býval v rovnakej štvrti. Spoznali sa v škole, keď mali jedenásť rokov.
Simon bol nadaný gitarista, ktorý skúšal skladať piesne, a v Artovi našiel výnimočného speváka s veľkým hlasovým rozsahom. Ovplyvnení nastupujúcim rokenrolom a vokálnymi skupinami založili v roku 1956 hudobné duo.
Nazvali ho Tom & Jerry – podľa známych animovaných postavičiek. O rok neskôr nahrali skladbu Hey, Schoolgirl, ktorá sa dostala na 49. miesto v hitparáde, ale potom sa rozpadli. Simon totiž skúšal preraziť ako sólový spevák, čo Garfunkel bral ako podraz.
Na Columbijskej univerzite vyštudoval históriu a matematiku, no v roku 1963 sa s priateľom zmieril a pokračovali v hudobnej kariére. V októbri 1964 – už pod vlastnými menami Simon & Garfunkel – vydali prvý album, ktorý nepriniesol úspech, a tak sa znova rozišli.
Ich producent to však nevzdal – z platne vybral pieseň The Sound of Silence, trocha ju upravil a znova nahral ako singel. Skladba prerazila na vrchol hitparády a duo znova ožilo.
Celkovo nahrali päť albumov, z ktorých sú známe najmä hity ako Mrs. Robinson, America, The Boxer, El Condor Pasa (If I Could), Cecilia, Richard Cory, A Most Peculiar Man, I Am a Rock či Bridge Over Troubled Water, ktorú odborníci považujú za jednu z najkrajších rockových balád v histórii.
Hoci sa dočkali slávy, rozpory medzi nimi narastali. Obaja boli silnými osobnosťami a aj keď vedeli, že sa navzájom potrebujú, žiarlili na seba. Garfunkel si užíval obdiv fanúšikov a Simon akoby na pódiu stále zostával v jeho tieni. Vzájomné trenice vyvrcholili v roku 1970, keď sa dvojica znova rozpadla.

Obaja umelci sa potom vydali vlastnou cestou, ale Garfunkelovi sa až tak nedarilo. Mal ešte zopár hitov, ktoré preňho zložili iní skladatelia, no jeho popularita upadala. Objavil sa v niekoľkých filmoch (Hlava 22, Telesné vzťahy, Helena v škatuli či Klub 54), písal poéziu, krátky čas dokonca učil matematiku na strednej škole.

So Simonom sa ešte viackrát stretli pri ďalších projektoch, čo fanúšikovia iba uvítali. Legendárnym sa stal napríklad ich koncert v newyorskom Central Parku, na ktorý sa v septembri 1981 prišlo pozrieť vyše pol milióna divákov.
Spory medzi nimi napriek tomu pokračovali. Keď Garfunkel pred 11 rokmi prišiel o hlas, Simon to pokladal za zradu, lebo spevák pred ním zatajil, že ho problémy s hlasivkami trápili celé mesiace. „Už mu nemôžem veriť,“ priznal Simon a vyhlásil, že s ním definitívne skončil.

Garfunkel si hlasivky liečil štyri roky. Prestal fajčiť a s priateľom sa zase udobril. V auguste tohto roka spolu nahrali video, na ktorom počas pandémie pozdravili svojich priaznivcov.
Artie, ako speváka volajú známi, dnes pôsobí vyrovnane. S druhou manželkou Kim má dvoch synov, venuje sa poézii, filozofii a literatúre (na webe zverejnil zoznam vyše 1 300 kníh, ktoré prečítal), pešo prešiel Japonsko, USA i Európu a teší sa na ďalšie koncerty. Možno znova i so Simonom…