Kultový album V penziónu Svět dua Hapka a Horáček vychádza v reedícii

Po 33 rokoch vychádza v reedícii legendárny album V penziónu Svět autorskej dvojice Hapka a Horáček. Originálny 10-piesňový album z roku 1988 dostal opäť podobu LP, CD verzia je obohatená o osem spoluautorských bonusov v podobnom duchu a kvalite.

09.11.2021 14:00
Petr Hapka a Michal Horáček Foto: ,
Petr Hapka a Michal Horáček (vpravo).
debata

Piesne Petra Hapku na slová Michala Horáčka sa stali v podaní hosťujúcich spevákov kultovými hitmi. Boli to napríklad skladby S cizí ženou v cizím pokoji Michaela Kocába, Milostný dopis Haně Zagorové či Bernou minci Hany Hegerovej. Zásadný song do svojho repertoáru získal tiež Richard Müller v podobe dnes už evergreenu Štěstí je krásná věc. Tieto melódie, texty, aranžmány a interpretácie sa ocitli v postavení nezabudnuteľných archetypov pre ďalšiu tvorbu samotných autorov, i pre celú českú scénu, ktorú možno označiť ako popovo-šansónovú.

Na albume sa navyše zišli ozajstné esá vtedajšej muzikantskej scény. V kapele poslucháč spozná gitaristov Michala Pavlíčka a Andreja Šebana, basgitaristu Vladimíra Kulhánka, perkusionistu Alana Vitouša, huslistu Jana Hrubého alebo saxofonistu Štěpána Markoviča. Túto inštrumentálnu extratriedu podporili technologické zmeny supraphonských nahrávacích štúdií a prospela jej tiež zvuková mixáž Angličana Simona Heywortha.

„Album V penziónu Svět si nemôžeme odmyslieť od doby, v ktorej vznikol. Vyšiel presne v dobe, keď vyjsť mal. Ale keby namiesto neho vyšiel trebárs Strážce plamene alebo ktorýkoľvek iný náš album s Petrom Hapkom, bude na rovnakej pozícii. K úspechu jednoducho vždy musíme pripočítať ďalšie parametre. A je logické, že žiadny ďalší album, i keby bol umelecky oveľa premyslenejší, už nemôže takú pozíciu dosiahnuť,“ spomína na vznik albumu Michal Horáček.

LP platňa ponúka desať skladieb, sú nimi V penziónu Svět, Štěstí je krásná věc, Berná mince, Milostný dopis Haně Z., Stáří, S cizí ženou v cizím pokoji, Rozeznávám, Buřty, pivo, nenávist, Benefice černých koní a V penziónu Svět (reprise).

CD okrem tejto desiatky ponúka aj osem bonusov, sú nimi Levandulová, Vana plná fialek, Dívám se, dívám, Kocour se schoulil na tvůj klín, Bude mi lehká zem, Strážce plamene, První noc v novém bytě a Jen tys nic neslyšela.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Hapka #Michal Horáček