S Miroslavom Žbirkom sa rozlúčila rodina a smútoční hostia

V krematóriu v pražských Strašniciach sa v piatok o 14.00 h konala posledná rozlúčka s legendárnym spevákom a skladateľom Miroslavom Žbirkom.

19.11.2021 14:57 , aktualizované: 18:54
SR kultúra hudba Miroslav Žbirka 40 rokov na... Foto: ,
Spevák a skladateľ Miroslav Žbirka zomrel 10. novembra.
debata (8)

Smútočný obrad bol naživo prenášaný na umelcovom oficiálnom profile na sociálnej sieti Facebook. V smútočnej sále bolo prítomných zhruba 200 pozvaných hostí. Na pozvanie rodiny na pohreb prišla aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Po jej boku sedel slovenský veľvyslanec v ČR Rastislav Káčer. Posledné zbohom Mekymu prišlo dať aj viacero osobností českého a slovenského kultúrneho života.

„Naposledy sme zatlieskali Mekymu Žbirkovi. Ďakujem za každú skladbu,“ napísala Čaputová na sociálnej sieti. Zároveň vyjadrila podporu pozostalým. „Veľa síl prajem manželke Katke Žbirkovej a deťom Denise, Davidovi a Linde,“ dodala slovenská prezidentka.

Na obrade sa zúčastnil aj dosluhujúci český premiér Andrej Babiš a bývalý český minister zdravotníctva Petr Arenberger.

Na úvod smútočného obradu zaznela Mekyho skladba Jesenná láska (text piesne je báseň, ktorú napísal Miroslav Válek), po ktorej nasledovala pieseň All You Need Is Love od skupiny The Beatles. Ako prvý z rečníkov vystúpil s príhovorom slovenský hudobný expert Juraj Čurný.

Juraj Čurný Čítajte viac Publicista Juraj Čurný: Miro Žbirka nepoprel sám seba

„Prichádzame o jeden zo symbolov slušnosti, poctivosti a prajnosti. Politeness (slušnosť) – to anglické slovo, ktoré dostal do vienka od svojej matky – je v origináli, aj v akomkoľvek preklade, leitmotívom celého jeho života. Slušnosť v sebe (Miro) prirodzene mal a okolo seba ju aj šíril. Bola to slušnosť, ktorú si netreba zamieňať so servilnosťou a slabosťou. Slušnosť je v súlade so slobodou prejavu,“ povedal Čurný. „Odpočívaj v pokoji, priateľ môj,“ dodal na záver Čurný.

Jesenná láska zaznela na úvod pohrebu.

Po prvom príhovore zaznela Žbirkova skladba Fair play z roku 2015. Po nej nasledovala pieseň Waterloo Sunset od britskej rockovej skupiny The Kinks.

„Ray Davies zo skupiny The Kinks pochádzal z londýnskej štvrte Muswell Hill, kde sa v pube stretli aj Mekyho rodičia,“ spresnil ďalší smútočný rečník Jan Vedral, autor Žbirkovej životopisnej knihy.

„Meky bol ojedinelým prípadom toho, že aj v najvyššom poschodí šoubiznisu sa dá toľko rokov – naprieč režimami – existovať slušne, bez podliezania, džentlmensky, s vlastnou víziou a vlastnými pesničkami bez toho, aby človek stratil tvár a relevanciu,“ povedal Vedral.

zbirka vedral foto Jan Noz  ic  ka Čítajte viac Na Mekyho spomínajú aj v Abbey Road

Po týchto slovách zaznela skladba Čo bolí, to prebolí, ktorú Meky naspieval s českou speváčkou Marthou. Po nej zaznela kultová Balada o poľných vtákoch, ktorej text Žbirkovi napísal textár Kamil Peteraj. Po tejto skladbe sa v smútočnej sále ozval potlesk, počas ktorého sa zatiahla čierna opona. Smútočný obrad sa skončil zhruba po 40 minútach.

TMAR9682 Čítajte viac Vďaka za všetko, Meky. Pozrite si fotografie z rozlúčky s legendou

Podľa internetového portálu českého bulvárneho denníka Blesk si samotný pohreb Žbirka naplánoval ešte počas svojho života. Organizáciou poveril svoju manželku Kateřinu.

Smútočný obrad bol pre pandemické opatrenia iba pre pozvaných, ktorých sa do smútočnej siene dostalo približne 200. Pred sieň usporiadatelia umiestnili kondolenčnú knihu a obrazovku, na ktorej bolo možné dianie vnútri sledovať.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Žbirka