George Harrison zomrel pred 20 rokmi

Fanúšikovia legendárnej skupiny Beatles na celom svete si pripomínajú 20 rokov od úmrtia najmladšieho člena skupiny George Harrisona. Súboj s rakovinou prehral 29. novembra 2001 v americkom Los Angeles. Ako člen hnutia Hare Krišna sa nechal spopolniť a jeho popol vysypali do posvätnej rieky Gangy v indickom meste Váranási.

29.11.2021 07:00
debata (1)
The Beatles - Something

George Harrison sa narodil 25. februára 1943 v Liverpoole, na svet prišiel ako štvrté dieťa Haroldovi a Louise Harrisonovcom, pred ním to boli sestra Louise a bratia Harry a Peter. Už od mlada bol vraj samostatný, so sklonom k samotárstvu. Chodil na to isté gymnázium ako ďalší člen Beatles Paul McCartney.

The Beatles - While My Guitar Gently Weeps

V hudbe bol samoukom. V trinástich si obľúbil vtedajšiu hviezdu skiffle Lonnie Donegana. Od spolužiaka si za tri libry kúpil použitú gitaru. Podporovala ho matka, ktorá mala veľmi rada hudbu a divadlo. Príchodom Georgea do skupiny sa domácnosť Harrisonovcov na Upton Green premenila na útočisko jej členov. Stretávali sa tu skoro každý deň. Prvá zostava však vydržala iba do novembra 1959.

Obit Shankar George Harrison a Ravi Shankar na archívnej fotografii z roku 1967. Čítajte viac Tichý Beatle George Harrison

V apríli 1960 trojica John, Paul a George zakladá opäť skupinu. Za bicími bol Pete Best a piatym členom Johnov spolužiak Stuart Suclifle. Vyskúšali názov John & Moondogs, z ďalších návrhov sa ujal The Long John & The Silver Beatles. Postupom času vynechali z názvu Long John a potom aj slovo Silver. Napokon ostal názov Beatles.

The Beatles: Love Me Do

Prišli tri účinkovania v Hamburgu v roku 1960, aj vystúpenia v slávnom Cavern Clube. To prvé bolo krátke, na základe udania polícia zistila, že George ešte nemá 18 rokov ani platné pracovné povolenie, a tak musel Nemecko opustiť. Prvý singel skupiny Beatles so skladbou Love Me Do vychádza 5. októbra 1962, za ním aj prvý album Please Please Me. Ten nahrali v marci 1963 za jediný deň.

Paul McCartney Ringo Starr Čítajte viac Paul McCartney a Ringo Starr opäť spolu na jednom pódiu

Druhý album s názvom With The Beatles nahrávali opäť v štúdiu na Abbey Road, vyšiel 22. novembra 1963. Na ňom mal George prvú vlastnú skladbu Don't Bother Me. Oficiálna diskografia Beatles v katalógu EMI sa začína singlom Love Me Do, vydaným 5. októbra 1962, končí 13. albumom Let It Be, vydaným 8. mája 1970. Nahrali celkom 211 skladieb, 20 z nich zložil George.

George Harrison: Got My Mind Set On You

Pod názvom All Things Must Pass vydal George v decembri 1970 svoj debutový sólový trojalbum. Ešte vo februári 1969 nahral titulnú skladbu All Things Must Pass, producent George Martin ju však na žiadnu platňu Beatles počas ich éry nezaradil. Vydanie tohto trojsetu označil hudobný týždenník Melody Maker doslova za šok. Spolu s indickým priateľom Ravim Shankarom zorganizovali 1. augusta 1971 v newyorskej Madison Square Garden dva koncerty na pomoc obetiam hladu a vojny v Bangladéši.

Music-The Beatles Čítajte viac The Beatles už 60 rokov medzi klasikmi

Koncerty boli úspešné, ale pre právne problémy bol výťažok z nich zmrazený. Na podporu fondu pre Bangladéš nakoniec George prispel z vlastného konta. Bolo to už druhýkrát počas jeho sólovej dráhy, prvý problém mal už v roku 1971 so skladbou My Sweet Lord. Producent Bright Tunes obvinil Harrisona, že jeho skladba je kópiou piesne He's So Fine americkej skupiny Chiffons z roku 1963.

George Harrison: My sweet Lord

Spor sa ťahal takmer päť rokov a súd rozhodol nakoniec v prospech žalobcu s tým, že Harrison zrejme adaptoval pesničku podvedome. LP platňa Concert For Bangla Desh bola pri výročnom odovzdávaní cien Grammy v marci 1973 ocenená ako album roka. V júni 1974 založil George vlastnú nahrávaciu značku Dark Horse. Na nej vydal svojich osem albumov. V auguste 1988 vzniklo hviezdne zoskupenie Traveling Wilburys, ktorý okrem Georgea tvorili skvelí muzikanti a autori Bob Dylan, Roy Orbison, Jeff Lynn a Tom Petty.

George Harrison and Eric Clapton - While my guitar gently weeps

George Harrison bol dvakrát ženatý, 21. januára 1966 si zobral modelku Patti Boyd. Rozviedli sa 9. júna 1977. Patti dala prednosť kolegovi z brandže, gitaristovi Ericovi Claptonovi. O rok sa oženil druhýkrát, 2. septembra 1978 si zobral Oliviu Arias. Už mesiac predtým sa im narodil syn Dhani. Posledným Harrisonovým štúdiovým albumom bol Brainwashed, jeho nahrávanie skončil George dva mesiace pred úmrtím, vyšiel však až rok po jeho odchode do muzikantského neba.

Britain The Beatles Čítajte viac Predstavili dosiaľ neznámu pieseň, na ktorej sa podieľali členovia Beatles
1 debata chyba
Viac na túto tému: #The Beatles #George Harrison