Peter Lipa sa rozlúči so starým rokom koncertom. Má aj novinku, pozrite si videoklip

Peter Lipa Band odohrá 16.decembra o 20. h svoj posledný koncert v roku 2021 prostredníctvom streamu. Okrem toho dnes o 16. h zverejnil pieseň „Niekde som čítal“, ktorá vznikla na text jeho dlhoročného spolupracovníka Ruda Rusiňáka. Skladba je súčasťou budúceho projektu s názvom NOLA.

08.12.2021 17:00
Foto 01 Peter Lipa Foto:
Peter Lipa spolupracoval na novinke s textárom Maturantiek Rudom Rusiňákom.
debata

„Nola je slangový názov mesta New Orleans. Prvý raz som navštívil toto mesto v roku 1991. A odvtedy milujem jeho muzikantskú atmosféru a hudbu samotnú. Nola dala a stále dáva celému hudobnému svetu geniálnych hudobníkov. Od Louisa Armstronga po Jona Batistu," nechal sa počuť Lipa.

„Ruda Rusiňáka som ako textára objavil v čase, keď som sa chystal nahrať Čierneho Petra. V tých časoch som trpel nedostatkom textov. Keď som Anrejovi Šebanovi, ktorý vtedy CD produkoval zahral demo Rusiňákových Maturantiek povedal mi, že v stavbe domu môžem pokračovať. A keď si Maturantky vypočul môj textár Milan, opýtal sa ma prečo ich nenapísal on. Taký nenápadný kompliment,“ približuje Lipa.

SR hudba Bratislavské jazzové dni 2019 otvorenie BAX Čítajte viac Maturantky Petra Lipu vychádzajú na platni

Rudo Rusiňák mu podľa jeho slov napísal mnoho dobrých textov. „Niektoré mám ešte stále doma v počítači, čakajú. V tejto uzamknutej dobe si niektorý z nich vyberiem a skúšam urobiť novú pesničku. Možno z toho bude raz aj celý album, ale zatiaľ postupujem po krokoch. Tak ako za starých čias, keď showbusiness ešte len začínal. Stačilo mať singel. Ja vlastne stále začínam. Viem, dnes je všetko ináč, ale toto je pokus trochu potešiť tých čo majú radi moju hudbu. Lebo táto pesnička je presne to, čo mám v hudbe rád. Blues tam počuť od prvej po poslednú notu,“ hovorí hudobník.

Keď si text prečítal, potešila ho stručnosť, priamočiarosť a jednoduchosť. "Mal som to hotové za chvíľu. To ostatné je zásluha Rolanda Kánika (klávesy, produkcia) a Maťka Zajka (gitara). Nezľaknite sa vokálov na začiatku. Človek ľahko podľahne štúdiovým možnostiam, ale za všetkým je len môj obyčajný ľudský hlas.“

Peter Lipa Čítajte viac Peter Lipa rád vyzlieka džezový kabát

Rudo Rusiňák spomína aj na staršiu spoluprácu s Lipom. „Príbeh tejto novinky je v podstate rovnaký, ako je príbeh dnes už možno povedať legendárneho hitu, Maturantky. Aj vtedy bol prvý text, v podstate ničím extra výnimočný. Skvelú pesničku z toho textu urobila až hudba, aranž a spev. Tomuto textu opäť dala život hudba. Prvé tóny a hlasy pripomínajú spevy tibetských mníchov. Ktorí veľmi dobre vedia čo, a hlavne prečo tak spievajú, čo chcú svojimi tónmi povedať. Takmer idú človeku po chrbte zimomriavky, takú to má silu a atmosféru. Text pesničky nie je smutný, akoby niekto mohol po prvom vypočutí povedať,“ priblížil autor textu.

Pod videoklip k skladbe sa podpísal režisér Richard Raiman. „Nová pesnička Petra Lipu ma zaujala na prvé počutie. Hneď pri prvých tónoch som si predstavil krajinu a putovanie človeka. Klip sme nakrúcali neďaleko Dechtíc, a keďže sme chceli mať na záberoch iba pána Lipu, museli sme začať točiť skoro ráno, keď tam ešte nie sú iní ľudia. Na mieste sme boli pred svitaním, zo zámerom zachytiť východ slnka. Počasie a oblačnosť nám ale nepriali. Nakoniec sa ukázalo, že všetko sa deje pre niečo a počasie a hmla dodali klipu istú dávku dramatickosti,“ uzatvára filmár.

Peter Lipa sa rozlúči so starým rokom so svojimi fanúšikmi na streamovacom koncerte 16. decembra od 20. h. Pôjde o posledný koncert Petra Lipu v roku 2021. Koncert bude naživo vysielaní na FB profile Peter LIPA | Facebook.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Lipa