Pavol Habera má 60 rokov

Niekoľkonásobný Zlatý slávik Pavol Habera sa do povedomia širokej verejnosti dostal ako líder skupiny Team, neskôr prostredníctvom sólovej dráhy, ale aj ako kritický porotca v televíznej hudobnej show Slovensko hľadá Superstar. Na svojom konte má šesť zlatých slávikov, štyroch z československej éry a dvoch slovenských. Dnes (12. apríla) sa spevák, skladateľ a hudobník Pavol Habera dožíva 60 rokov.

12.04.2022 09:00
Pavol Habera sa znovu vracia do poroty... Foto:
Pavol Habera
debata (1)

Pavol Habera, v krstnom liste má uvedené meno Pavel, sa narodil 12. apríla 1962 v Brezne. Na základnej škole chodil do hudobnej školy na husle, čo ho však príliš nebavilo. Na Vianoce roku 1975 dostal od rodičov prvú gitaru – španielku. Rok nato, počas štúdia na Strednej priemyselnej škole strojníckej, hral v prvej stredoškolskej skupine Small. Vymenila niekoľko mien, tým posledným bolo 3MH (Muriňák, Mikloško, Mirilovič, Habera).

V roku 1983, to už bol študentom Vysokej školy ekonomickej (VŠE) v Bratislave, sa zúčastnil na prvej speváckej súťaži – na festivale Mladá píseň Jihlava. S dvoma vlastnými piesňami Deti a Únava skončil tretí, vyhrala Ingrid Kálmanová (neskôr skupina Madam), druhý bol Petr Sepéši.

Počas vysokoškolských štúdií spieval v skupinách Tristo hrmených a Burčiak. Promoval v roku 1985 a na následnej základnej vojenskej službe, ktorú absolvoval vo Vojenskom umeleckom súbore v Tábore, hral jeden rok v armádnej kapele.

Team: Nároční

Hoci vyštudoval ekonómiu, prednosť dostala hudba. Po absolvovaní základnej vojenskej služby bola v roku 1986 jeho prvou skupinou Avion, ktorej šéfoval Fero Griglák. Po roku sa rozpadli a v roku 1987 prišiel do skupiny Team. V lete 1988 vydala skupina prvý album, na ktorom boli hity ako Nároční, Reklama na ticho či Malá nočná búrka. Album priniesol skupine úspech, predaj prevýšil štvrť milióna kusov. V roku 1989 vyšla druhá LP platňa Prichytený pri živote s hitmi Lietam v tom tiež, Prievan v peňaženke a Pieseň pre nesmelých a v roku 1990 ďalšia veľmi úspešná LP Team 3 s hitmi Držím ti miesto a Severanka.

Team: Reklama na ticho

V roku 1991 vydal Pavol Habera svoj prvý sólový album s názvom Habera. Z neho sú hity Je to vo hviezdach a Láska necestuj tým vlakom.

Pavol Habera: je to vo hviezdach

So skupinou Team vydal jedenásť albumov, posledný pod názvom Team 11 vyšiel v novembri 2007. Hitom z neho bola pieseň Ako málo. Pavol Habera vydal tiež šesť sólových albumov, šiesty – To sa stáva, vyšiel v roku 2006.

Palo Habera Čítajte aj Habera: Je šťastie, že máme skladby, na ktoré ľudia čakajú

V roku 1996 nahral spolu s Petrom Dvorským, Karlom Gottom a Slovenskou filharmóniou album Svet lásku má, dva roky nato vyšiel album Vianočné koncerty s Petrom Dvorským a v roku 1999 album Vianočná hviezda, rovnako s Petrom Dvorským.

Pavol Habera, Karel Gott, Peter Dvorský - Svet lásku má

V roku 1992 sa prvýkrát postavil na divadelné dosky, na bratislavskej Novej scéne hral v rockovej opere Evanjelium o Márii režiséra Jozefa Bednárika, ako aj v muzikáloch Jozef a jeho zázračný farebný plášť (1994) a Traja mušketieri (2004). Hlavnú úlohu, šoféra kamiónu, ktorého zlákala hudba si zahral vo filme Fontána Pre Zuzanu 2 (1993).

Pavol Habera je držiteľom štyroch československých zlatých slávikov, trikrát so skupinou Team, v rokoch 1989, 1990 a 1991 a jedného sólového, v poslednej kategórii spevákov v roku 1991. Po rozdelení Československa a obnovení ankety Slávik na Slovensku získal v rokoch 1998 a 1999 prvých dvoch zlatých slávikov.

Pavol Habera: Kým ťa mám

V apríli a v máji 2008 podnikla skupina Team koncertnú šnúru po slovenských a českých mestách k 20. výročiu založenia skupiny pod názvom Pavol Habera a Team Best Of Tour 2008. V máji a júni 2012 odohral so skupinou Habera & Team Final Tour 2012. V máji a v júni 2016 sa vrátili na koncertné pódiá v rámci Habera & Team Tour 2016 a od júna absolvovali Habera & Team Tour 2019. Ako stabilný porotca speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar a Česko Slovenská Superstar si Pavol Habera vyslúžil prezývku „kat“. Žije v Prahe s partnerkou, modelkou Danielovou Peštovou, majú spolu dcéru Ellu Joy a syna Paula Henryho. Z prvého manželstva má dcéru Zuzanu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Habera
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy