Vo veku 104 rokov zomrel hudobný manažér Art Rupe

Americký hudobný manažér Art Rupe, ktorý pomohol žánru R&B dostať sa do "hlavného prúdu", zomrel vo veku 104 rokov. Informuje o tom stanica Sky News.

19.04.2022 14:25
úmrtie, sviečka, pohreb Foto:
debata

Rupe, člen Rockandrollovej siene slávy, založil v roku 1946 v Los Angeles vydavateľstvo Specialty Records, ktoré umožnilo preraziť hudobníkom ako Sam Cooke, Little Richard a John Lee Hooker.

Rupe zomrel v piatok vo svojom dome v kalifornskom meste Santa Barbara. Príčina jeho úmrtia nebola bezprostredne zná­ma.

Jeho najvýnosnejšou a najvýznamnejšou zmluvou bol rhythm-and-bluesový a gospelový interpret Little Richard, ktorý mal spočiatku problém komerčne preraziť, hodnotí tlačová agentúra AFP.

Historik zameriavajúci sa na rockandroll Billy Vera opísal Rupeho ako „jedného z najväčších mužov, akých som poznal“.

Skladba „Tutti Frutti“, ktorá vyšla v septembri 1955 a stala sa jedným z prvých veľkých rockandrollových hitov, bola maniakálnou, ale čistejšou verziou svojho „chlípneho“ originálu.

K ďalším hitom Little Richarda patrili rockové klasiky ako Long Tall Sally, Good Golly Miss Molly a Rip It Up – predtým než v roku 1957 náhle (a dočasne) ukončil svoju kariéru.

Art Rupe bol známy tým, že svojim umelcom platil málo a nechával interpretov podpisovať zmluvy, na základe ktorých mu zostávala väčšina alebo všetky honoráre a vydavateľské práva.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #úmrtie #Rock'n Roll