Iggy Pop položil základné kamene punku. Dnes slávi 75. narodeniny

Americký spevák a zakladajúci člen rockovej skupiny The Stooges Iggy Pop, ktorý sa narodil 21. apríla 1947 ako James Newell Osterberg, býva označovaný za "kmotra punku" alebo "rockového leguána".

21.04.2022 06:00
Iggy Pop Foto: ,
Hlavná hviezda multimediálneho festivalu Hodokvas americký spevák Iggy Pop počas vystúpenia 17. augusta 2006 na letisku v Piešťanoch.
debata

Celé roky však nasával aj ďalšie hudobné štýly a už dlho je jedným z najvšestran­nejších hudobníkov. Iggy je tiež známy svojim divokým chovaním na pódiu. Na koncertoch vystupuje do pol pása nahý, predvádza tanečné kreácie, skáče, behá a často tiež zostupuje z pódia medzi rozvášnených fanúšikov. Energiu nestráca ani pred blížiacimi sa 75. narodeninami.

Iggy začínal ako bubeník v niekoľkých nepríliš známych kapelách a v Chicagu hral aj s bluesmanmi. Dodnes tvrdí, že „keď všetko ostatné zlyhá, nastúpi blues, to je skutočná muzika“.

„Iggy zo ho mňa urobil môj sadistický vedúcu v obchode s platňami. Hrával som vtedy v skupine Iguanas. A keď ma šéf chcel strápniť a ponížiť, povedal mi: "Iggy, prines mi kávu.“ A to ma naozaj štvalo, pretože vtedy frčali prezývky ako Tab alebo Rock," spomínal pred pár rokmi.

Vznik druhej časti pseudonymu nebol veselý už vôbec. Pred jedným koncertom si oholil obočie a kamaráti mu povedali, že vyzerá ako Popp – spolužiak, ktorý práve absolvoval chemoterapiu.

Iggy Pop - The Passenger.

The Stooges vznikli v roku 1967 v stotisícovom Ann Arboru, kde okrem iného sídli Michiganská univerzita, a spočiatku sa nedalo hovoriť o nejakej veľkej sláve. O to väčšia ale mala skupina vplyv. Spoločne s MC5, New York Dolls či Ramones sa stali hlavnou inšpiráciou pre britských punkerov v čele so Sex Pistols alebo The Clash.

Celkom vydali tri albumy a v roku 1974 sa rozpadli. Leví podiel na rozpade legendy mala drogová a alkoholová závislosť jej členov. Pôvodnú zostavu tvorili okrem Iggyho bratia Ron (gitara) a Scott (bicie) Ashetonovci, na basu hral Dave Alexander. Všetci už zomreli.

Z krízy Iggyho vytiahol ďalší slávny rocker David Bowie, ktorý ho pozval do Západného Berlína a produkoval mu jeho prvé dva sólové, pre mnohých fanúšikov najlepšie albumy – The Idiot a Lust for Life. Obe vyšli v roku 1977. Titulná skladba z Lust For Life o mnoho rokov neskôr udávala rytmus kultovému filmu Trainspotting, ďalším veľkým hitom z tohto albumu bola pieseň The Passenger.

S filmom má Iggy aj ďalšie skúsenosti. Spoločne s Tomom Waitsom sa objavil vo filmovej poviedke Jima Harmuscha Káva a cigarety (1986) a v Jarmuschovom filme Mŕtvy muž (1995) divákov okúzlil v role výstredného lovca kožušín so záľubou v ženských šatách a varení.

The Stooges - I Wanna Be Your Dog.

Žánrový rozptyl jeho sólových albumov je veľmi pestrý a Iggy, ktorý niekoľkokrát hral aj v Českej republike, občas prekvapil baladami a niekedy až popovými a chytľavými piesňami.

K najúspešnejším albumom sa radí Party (1981), na ktorom je znateľný rukopis českého gitaristu Ivana Krála, komerčné úspešný Blah Blah Blah (1986), tvrdý až metalový Instinct (1988) alebo pestrý Brick by Brick (1990) so slávnym duetom s Kate Piersonovou zo skupiny B-52’s Candy. Potom začal Iggy pritvrdzovať a jeho sólový album Skull Ring z roku 2003 už akoby predznamenala návrat k Stooges.

Tých Iggy Pop oživil po troch dekádach, v rokoch 2003 až 2013 vydala kapela dva albumy – The Weirdness a Ready to Die – a dokonca absolvovala niekoľko koncertných turné. Dnes už je ale kapela opäť minulosťou, čo potvrdil aj jej gitarista James Williamson.

Nakoniec sa Iggy vrátil k sólovej dráhe v roku 2016 vydal kriticky ocenený album Post Pop Depression a o tri roky neskôr zatiaľ posledný album Free.

Člen rokenrolovej siene slávy a držiteľ Grammy za celoživotný prínos sa v roku 2019 tiež objavil ako zombie v Jarmuschovom filme Mŕtvi neumierajú.

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #narodeniny #Iggy Pop