Okrem toho, že patrí k najúspešnejším umelcom v histórii, kritici vyzdvihujú práve to, že zmenila vnímanie pojmu superstar a toho, čo sa v šoubiznise považuje za krásu. Dokázala sa tam totiž presadiť napriek tomu, že ju pre jej vzhľad často odpisovali alebo zosmiešňovali. Dodala tak odvahu mnohým ľuďom, ktorí sa tiež cítia odvrhnutí alebo sa hanbia za svoj výzor.
„Dalo by povedať, že Barbra Streisandová bola a dodnes je hviezdou marginalizovaných, ponižovaných a zneužívaných ľudí. Je tá, čo nás všetkých zastupuje,“ vystihol filmový historik Neal Gabler, ktorý o nej napísal knihu.
Zrodila sa hviezda
Streisandová sa narodila 24. apríla 1942 v židovskej rodine v New Yorku – ešte ako Barbara. Jej otec, stredoškolský učiteľ, zomrel, keď mala iba 15 mesiacov, a s matkou ani s jej novým manželom si nikdy nevytvorila blízky vzťah. Po mame, ktorá kedysi snívala o speváckej kariére, zdedila síce výnimočný hlas, ale ona jej talent nepodporovala. Naopak, tvrdila jej, že nie je dosť pekná, aby sa stala herečkou.
Cieľavedomá dievčina sa však nedala odradiť. Snažila sa dokázať, že je vo všetkom najlepšia. V škole sa výborne učila, ako 14-ročná sa prihlásila na hodiny herectva a zároveň spievala v školskom zbore. Hoci mohla ísť študovať na univerzitu, odmietla to. Chcela byť slávnou herečkou alebo speváčkou. Začala vystupovať v nočných kluboch, a keďže pôvodné meno sa jej nepáčilo, zmenila si ho na Barbra.
Čítajte viac Barbra Streisand, legenda z BrooklynuChodenie po rôznych castingoch v New Yorku nakoniec prinieslo ovocie. V devätnástich rokoch sa prvý raz objavila v televíznom programe a krátko na to získala prvú úlohu v divadle. Jej debut na Broadwayi zožal úspech a o dva roky neskôr dostala divadelnú cenu Tony pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. V roku 1963 vydala tiež dve platne, ktoré sa veľmi dobre predávali a vyniesli jej hudobné ocenenia.
Veľkú slávu zožala za hlavnú úlohu v broadwayskom muzikáli Funny Girl v roku 1964, a keď si o štyri roky zahrala i v jeho hollywoodskej verzii, čo bol jej filmový debut, odmenili ju za to Oscarom.
Pre ženu, ktorá si pre svoj vzhľad musela vypočuť toľko nelichotivých poznámok, to bol nevídaný úspech. „Do Hollywoodu som prišla bez toho, aby som si dala upraviť nos a zuby alebo zmeniť meno,“ opísala po rokoch.
Po filmových muzikáloch a komédiách (Hello, Dolly!, Za jasného dňa uvidíš navždy, Sova a mačička, Príbehy z pieskoviska, …a čo ďalej, doktor?) zaznamenala v roku 1973 ďalší úspech v romantickej dráme Takí sme boli po boku populárneho Roberta Redforda, za čo ju nominovali na Oscara. Druhú zlatú sošku dostala za pieseň z hudobného filmu Zrodila sa hviezda (1976), v ktorom stvárnila hlavnú rolu.
Neskôr si zahrala ešte v snímkach Žena v ringu, Celú dlhú noc, Jentl, Bláznivá, Pán prílivu, Dve tváre lásky, Jeho foter, to je lotor!, Fotri sú lotri či Vylet s mamou. Tri z nich aj režírovala a k oceňovanej hudobnej dráme Jentl si napísala i scenár.
Ako Frank Sinatra
Počas 60-ročnej umeleckej kariéry sa Streisandová presadila hlavne ako speváčka. Nahrala asi 50 albumov, ktoré čerpali najmä z muzikálov alebo rocku, a vypredané mávala i koncerty.
Viaceré z jej piesní bodovali v hitparádach, napríklad The Way We Were, Evergreen, The Main Event, Woman in Love, Memory či People, prípadne duetá ako No More Tears, You Don't Bring Me Flowers, Guilty alebo Tell Him.
Čítajte viac Barbra Streisand rozhnevala verejnosť: Dôvod sú jej slová o zneužívaní detí!Speváčka sa aktívne zapája do politiky (podporuje demokratov a patrila medzi tvrdých kritikov bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa), bojuje za životné prostredie a milióny dolárov venovala na charitu.
Po krátkom manželstve s hercom Elliottom Gouldom, s ktorým má syna, mala vzťahy s viacerými známymi mužmi, napríklad s bývalým kanadským premiérom Pierreom Trudeauom, s hercami Donom Johnsonom, Richardom Gereom, Clintom Eastwoodom, Liamom Neesonom či Johnom Voightom, no aj s oveľa mladším tenistom Andrem Agassim. V júli 1998 sa vydala za herca Jamesa Brolina, s ktorým žije dodnes.
Čítajte viac Barbra Streisandová je na scéne už 60 rokov. Dokážete vybrať jej najlepšiu skladbu?Postupne sa z nej stala všestranná umelkyňa, o ktorej hudobný kritik Stephen Holden v roku 1993 vyhlásil, že sa teší „takému kultúrnemu statusu, aký za posledné polstoročie dosiahol už iba jeden jediný americký interpret – Frank Sinatra“.
To je milá pocta pre niekoho, koho na začiatku kariéry prirovnávali ku škaredému káčatku…