Bratislavský chlapčenský zbor oslavoval 40 rokov aj koncertmi v USA

Bratislavský chlapčenský zbor (BChZ) si tento rok pripomína 40. výročie založenia. Súčasťou osláv bola aj koncertná cesta do USA, ktorú absolvoval od 5. do 17. mája.

19.05.2022 09:00
debata
Bratislavský chlapčenský zbor na archívnej... Foto: Bratislavský chlapčenský zbor, archív
chlapcensky zbor SND historicka budova 19.9.2015 025 Bratislavský chlapčenský zbor na archívnej snímke z Opery SND.

Ako informoval zbormajster BChZ Gabriel Rovňák ml., speváci navštívili mestá Washington, Annapolis, Cumberland, Kingston, Scranton a New York. Na koncertoch v chrámoch zbor prezentoval slovenskú a svetovú sakrálnu i profánnu tvorbu.

Teleso predstavilo divákom v zámorí tvorbu viacerých slovenských skladateľov. „V obnovenej premiére sme uviedli časť omše Miroslava Kroupu, ktorý dielo skomponoval priamo pre náš zbor,“ hovorí zbormajsterka telesa Magdaléna Rovňáková.

chlapcensky zbor SND historicka budova 19.9.2015 025 Čítajte viac Bratislavský chlapčenský zbor vypredáva sály

Počas koncertov zazneli tiež diela Eugena Suchoňa, Mariána Kittnera, Viliama Gräffingera, Milana Nováka či Sylvie Bodorovej. „Všetky naše koncerty ocenili diváci potleskom v stoji, na každom koncerte sme uvádzali prídavky,“ dodal Rovňák.

Zbor vystúpil aj na veľvyslanectve SR vo Washingtone a na ambasáde stálej misie Slovenska v OSN v New Yorku, kde koncertoval pre zástupcov diplomatických misií krajín z celého sveta.

Speváci boli počas cesty ubytovaní v rodinách amerických partnerov telesa, mali tak možnosť zdokonaliť sa v anglickom jazyku a spoznať zblízka život v amerických rodinách. Absolvovali tiež bohatý poznávací program, navštívili Knižnicu Kongresu USA vo Washingtone, sídlo OSN v New Yorku, múzeá a galérie či muzikálové predstavenie na Broadwayi.

Bratislavskyc hlapcensky zbor - Oman 3 Čítajte viac Na konkurz v papučkách: Bratislavský chlapčenský zbor hľadá speváčikov on-line

Rovňák prízvukuje, že cieľom ciest BChZ je popri koncertnej činnosti aj vzdelávanie spevákov. „Sme radi, že koncertná cesta do USA mala aj tento rozmer a naši speváci si odniesli množstvo poznatkov o kultúre a spôsobe života v Amerike,“ dodal.

Na koncertnej ceste sa zúčastnilo 30 členov telesa vrátane hosťujúcej sólistky Slovenského národného divadla (SND) a hlasovej pedagogičky zboru Miriam Garajovej, klaviristu Martina Hríňa a zbormajstrov.

Najbližšie čaká zbor premiéra koncertu Príbeh hudby tajomstvá ľudského hlasu v SND, ale aj slávnostný koncert k 40. výročiu založenia BChZ, ktorý sa uskutoční 6. júla v rámci festivalu Viva Musica!. Speváci sa predstavia fanúšikom aj v Dudinciach, Žiline, Rajci, či Ostrave, kde uvedú koncertný program v máji a júni.

debata chyba
Viac na túto tému: #spev #Bratislavský chlapčenský zbor #spevácky zbor #zbor