Kočnerova tajná nahrávka ako umelecká inšpirácia? Za tým môže byť len kapela Drť

Rozhovor bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenza poslúžil ako inšpirácia a predloha prvého albumu skupiny Drť s príznačným názvom Puntičkár (2020). Skladateľ Miroslav Tóth a textár Marek Kundlák ako podklad pre druhý album skupiny opäť použili kontroverzný materiál. Texty piesní tentoraz pochádzajú z videonahrávky súkromného rozhovoru Jána Počiatka s Dobroslavom Trnkom, ktorú tajne urobil “podnikateľ” Marián Kočner.

21.05.2022 11:00
DRT   Minister LP Foto:
Skupina Drť vydala svoj druhý album s trefným názvom Minister.
debata

Výroky vtedajšieho ministra financií a bývalého generálneho prokurátora sú veľmi otvorené a vulgárne. Zverejnenie tejto nahrávky koncom roka 2019 vyvolalo veľký škandál. Táto hudobná rekontextualizácia však zrkadlí nielen úroveň komunikácie vysokých štátnych funkcionárov, ale zároveň odkrýva jednu z podôb vrcholovej politiky, pozadie vládnych kšeftov a politickú garnitúru, ktorá sa už nikdy nesmie vrátiť k moci.

Angažovanú kapelu Drť s intenzívnym zvukom čerpajúcim z punku, free jazzu či hardcoru tvoria hudobníci zo Slovenska a Maďarska. Zakladateľom a autorom projektu je skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs, Srnka, Predskokan otrok), ktorý je známy aj vďaka spolupráci so svetoznámym súborom klasickej hudby Kronos Quartet.

Kapelu Drť založil v roku 2019. Prizval do nej speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa, VBPS), klávesistku Luciu Chuťkovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch), maďarského basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a experimentálneho bubeníka Jozefa Krupu (Ankramu).

drt Čítajte viac Mišo Kaščák ako generál ŠtB? V projekte Drť

Piesne z tohto albumu obsahujú toľko autentických Počiatkových a Trnkových vulgarizmov, že ich neodvysiela žiadne rádio ani po 22 hodine, ale Miroslav Tóth potvrdzuje, že neprestajne experimentuje a hľadá nové podoby súčasného umenia, ktoré presahujú komentár doby.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Pohoda #Marian Kočner #Michal Kaščák #Miroslav Tóth #Kapela Drť