Iggy Pop si prevzal hudobné ocenenie v Štokholme

Americký rockový spevák Iggy Pop si v utorok vo švédskej metropole Štokholm prevzal prestížne hudobné ocenenie Polar Music Prize. Tento 75-ročný hudobník, vlastným menom James Newell Osterberg, prezývaný aj "krstný otec punku", pri preberaní ceny sám seba označil za "mýtus".

25.05.2022 15:00
Iggy Pop Foto: ,
Iggy Pop počas koncertu v roku 2006.
debata

Iggy Pop, ktorý sa preslávil ako sólový interpret, no aj ako člen punkrockovej skupiny The Stooges, pri príležitosti udelenia ocenenia uviedol: „Nie som výnimočný ani skutočný. V tejto chvíli som mýtus. Našťastie, hudba je formou mýtu.“

Polar Music Prize, označovanú ako „Nobelova cena za hudbu“, od roku 1992 každoročne udeľujú dvom laureátom – jednému z prostredia súčasnej populárnej scény a jednému zo sfér klasickej hudby.

2016 SXSW - Iggy Pop at ACL Live Čítajte viac Pozrite si klip Iggyho Popa k piesni James Bond

Ocenenie tradične odovzdáva švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv počas galavečera, ktorý sa koná v Štokholme. Laureátom prislúcha finančná prémia vo výške jedného milióna švédskych korún (približne 95-tisíc eur).

Slávnostný večer a banket sa v utorok uskutočnili v štokholmskom Grand Hoteli, o zábavu sa postarali švédska speváčka Molly Sandénová a švédsky spevák kurdského pôvodu Darin.

Držiteľmi ocenenia Polar Music Prize sú napríklad aj Paul McCartney, Bruce Springsteen, Patti Smithová, Björk, Bob Dylan, Metallica, Dizzy Gillespie, Ray Charles, Quincy Jones, Elton John, Mstislav Rostropovič či György Ligeti.

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #ocenenie #cena #punk #Iggy Pop #hudobná cena