Slávny Seržant Pepper skupiny Beatles má 55 rokov

Legendárny album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band slávni Beatles nahrávali od 6. decembra 1966 do 21. apríla 1967 v londýnskych štúdiách Abbey Road a Regend Sound. Slávny Seržant Pepper skupiny Beatles sa narodil pred 55 rokmi.

01.06.2022 14:00
Beatles Sgt. Pepper Foto:
Platňa Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band oslavuje 55. výročie.
debata
Beatles: Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band Čítajte viac The Beatles sa ukryli za alter ego

V poradí ôsmy, dnes už legendárny album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band skupiny Beatles bol vydaný 1. júna 1967. Tento dátum vydania bol pôvodne dohodnutý na oboch brehoch veľkej mláky. Dohodnutý dátum vydania dodržali iba v Spojených štátoch, doma na Britských ostrovoch podľahol vydavateľ EMI Parlophone tlaku fanúšikov a vydal ho už 26. mája.

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Remastered 2009)

Beatles ho nahrávali od 6. decembra 1966 do 21. apríla 1967 v londýnskych štúdiách Abbey Road a Regend Sound. Album ponúka 13 piesní, sú nimi Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, With a Little Help from My Friends, Lucy in the Sky with Diamonds, Getting Better, Fixing a Hole, She's Leaving Home, Being for the Benefit of Mr. Kite!, Within You Without You, When I'm Sixty-Four, Lovely Rita, Good Morning Good Morning, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise), A Day in the Life. Pod dvanástku z nich sa podpísala dvojica Lennon McCartney, jednu (Within You Without You) zložil George Harrison.

Here Comes The Sun (Little Darling)
The Beatles

Pozrite si fotky slávnej kapely

Fotogaléria
Beatles: John Lennon, George Harrison, "Let It...
+17Na archívnej snímke z 24. júna 1966 členovia...

Táto platňa bola prvou v období, keď sa Beatles zamerali na štúdiovú prácu a prestali koncertovať. Na nahrávaní sa podieľalo viacero hosťujúcich hudobníkov a celá nahrávka stála viac ako 40 000 libier, čo bola v tej dobe veľmi vysoká suma. Zaujala aj titulná strana obalu v kvetinovom parku, kde je názov platne vysadený z kvetov kany, medzi kvetinami je viac ako 60 známych osobností, medzi nimi Bob Dylan, Marylin Monroe, Stan Laurel, Oliver Hardy, Marlene Dietrich či Albert Einstein.

Do britského rebríčka albumov sa platňa dostala 3. júna 1967 a udržala sa v ňom celkom 148 týždňov. V USA sa prvý týždeň od vydania predalo viac ako milión kópií, doma v Anglicku za prvé dva týždne viac ako štvrť milióna kópií. Celkovo sa vo svete predalo viac ako 33 miliónov kópií.

Beatles Sgt. Pepper Čítajte viac Sgt. Pepper drží ľudí v pozore už päťdesiat rokov

Oficiálna diskografia najslávnejšej štvorice 20. storočia od roku 1962 do ich rozchodu v roku 1970 obsahuje 23 singlov, 13 EP platní a 13 albumov. Podľa katalógu vydavateľstva EMI obsahujú tieto nosiče 211 skladieb, z nich je 187 vlastných a 24 prevzatých, všetky prevzaté sú od amerických interpretov. Prvým bol singel Love Me Do, vydaný 5. októbra 1962, poslednou LP platňa Let It Be, vydaná 8. mája 1970.

Beatles Čítajte aj Hit skupiny The Beatles Penny Lane má 55 rokov
debata chyba
Viac na túto tému: #The Beatles #Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band