Úvod programu bude patriť poslednému orchestrálnemu dielu Bellu Sedmohradsko, požehnaná krajina, ktoré skladateľ skomponoval ako 60-ročný. „Je to ďalšie z diel predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia, ktoré zaznie v bratislavskej Redute v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina,“ poznamenala Tolstova.
Anglická hudba 19. storočia je charakteristická pestrou tvorbou Elgara a jeho spolupútnika Holsta. V interpretácii Gerhardta zaznie Elgarov Koncert pre violončelo a orchester e mol, op. 85. "Patrí k jeho najslávnejším opusom. Meditatívny koncert anglického skladateľa bol dlhý čas v úzadí jeho tvorby.
Popularitu mu priniesla interpretácia Jacqueline du Pré v 60. rokoch minulého storočia," približuje SF a dodáva, že Gerhardt spolupracuje s najlepšími svetovými orchestrami, ako Berlínski filharmonici, Royal Concertgebouw Amsterdam a Chicago Symphony Orchestra.
Na záver programu 73. sezóny filharmonici pozvú návštevníkov záverečných koncertov na výlet do kozmu. Do programu zaradili populárne Holstove Planéty, symfonickú suitu pre orchester a ženský zbor, op. 32.
„Dielo so siedmimi časťami, hudobnú podobu siedmich planét okrem Zeme a Pluta, začal Gustav Holst komponovať v roku 1914. Prvou ukončenou časťou bol Mars, nasledovali Venuša a Jupiter. Saturn, Urán a Neptún vznikli v roku 1915 a Merkúr bol skompletizovaný v roku 1916,“ vysvetľuje Tolstova s tým, že skladateľ opisuje jednotlivé planéty slnečnej sústavy tak, aby hudba čo najviac priblížila ich astrologickú charakteristiku.
„Planéty boli uvedené v premiére v roku 1920. Skladateľa preslávili a inšpirovali mnohých ďalších tvorcov filmovej hudby,“ uzavrela.