Sóley predstaví v Banskej Štiavnici soundtrack ku koncu sveta

Islandská hudobníčka Sóley prinesie na Slovensko nový zvuk, v Art Cafe v Banskej Štiavnici vystúpi 1. júla o 20:00. Na koncerte predstaví hudbu zo svojho najnovšieho albumu Mother Melancholia, s ktorým sa stala víťazkou Islandskej hudobnej ceny v kategórii album roka 2022 a je nominovaná na cenu Nordic Council Music Award. Sóley reflektuje v hudbe svoju úzkosť z globálneho otepľovania, pandémie a z veľkej politiky, čo podľa nej môže viesť ku koncu sveta.

19.06.2022 08:00
Sóley Foto:
Islandská speváčka Sóley.
debata

„Dúfam, že ľudia si užijú nielen nový zvuk, ale aj že Mother Melancholia je schopná vzbudiť zvedavosť, najmä v ženách. Nerobím si ilúzie, že môj album zmení svet, len dúfam, že ľudí, ktorí si ho vypočujú, jeho myšlienky oslovia,“ povedala islandská hudobníčka, ktorá je údajne závislá na správach, ako sama priznáva, začala byť posadnutá myšlienkou, že sa blíži koniec sveta.

„Čítala som knihy o možných dystopických svetoch a začala som písať básne o iracionálnych a zamilovaných postavách, ktoré žijú v sivej a chladnej imaginárnej osamelosti. Držia sa navzájom horiacimi rukami. Chodia do kruhu, bez východiska. Album odráža náš život tu a teraz. Náš život a realita sú akýmsi dystopickým svetom,“ dodala Sóley.

Sóley - Pretty Face

Na novom albume sa multiinštrumen­talistka Sóley vzďaľuje od indie-popu svojich predchádzajúcich vydaní. Začala experimentovaním s písaním piesní pre akordeón, čo jej v tvorbe dalo nový pocit slobody. Tento proces jej umožnil rozšíriť obzory a experimentovať s celým radom nových a vzrušujúcich zvukov.

„Mali sme šťastie, že náš islandský partner René sa s ňou pozná a navrhol jej, či by si nechcela zahrať v malom štiavnickom klube. Stále neveríme, že sa nám to podarilo,“ povedala organizátorka koncertu Zuzana Bargerová z Art Cafe.

Legendárne Art Cafe bude mať v októbri 22 rokov. „V jeho priestoroch vystupovalo viacero známych zahraničných hudobníkov, a aj Islanďania, ale väčšinou si k nám odskočili z veľkých festivalov. Tento koncert je naša prvá vlastná medzinárodná produkcia. Chceli sme na Slovensko a do Banskej Štiavnice, priniesť kvalitné islandské umenie a našu umeleckú výmenu s Islandom sme zamerali na ženy-hudobníčky," uzavrela Zuzana Bargerová.

Sóley - I'll Drown

Mother Melancholia je podľa hudobných kritikov vydareným dielom umelkyne, ktorá sebavedome kráča po experimentálnejšom teréne. Po dlhých rokoch pôsobenia Sóley cítila nutkanie vyskúšať niečo nové a ukázať svoju pravú tvár.

Jej hudba je síce trošku zahalená temnotou, ale má z tejto zmeny radosť a cíti sa slobodnejšie. Náladu albumu Mother Melancholia umelkyňa vtipne popísala ako „keď Nosferatu stretol Thelmu a Louise v upírskom kostole pod dohľadom Davida Lyncha“.

Islandská hudobníčka Sóley, známa jemnými kompozíciami, nasiaknutými snovým surrealizmom, si už od začiatku sólovej kariéry v roku 2010 získala obrovské množstvo fanúšikov. Jej singel Pretty Face z roku 2012 vyvolal veľký rozruch a zožal úspech.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #koncert #banská štiavnica #Island #Sóley