Organizátori požiadali Britániu, aby hostila Eurovíziu 2023 namiesto Ukrajiny

Pesničková súťaž Eurovízie by sa na budúci rok mohla konať vo Veľkej Británii, keďže Ukrajina ako tohtoročný víťaz nie je za súčasných okolností schopná usporiadať toto medzinárodné podujatie. Oznámil to v piatok organizátor súťaže - Európska vysielacia únia (EBU).

17.06.2022 18:05
Italy Eurovision Song Grand Final Foto: ,
Tohtoročnú Eurovíziu vyhrala ukrajinská skupina Kalush Orchestra.
debata

Ukrajinská skupina Kalush Orchestra v máji triumfovala na Eurovízii v talianskom Turíne s piesňou Stefanija. Podľa tradície hostiteľskou krajinou nasledujúceho ročníka súťaže je vždy víťaz z predchádzajú­ceho roka.

Organizátor však „s hlbokou ľútosťou“ konštatuje, že na Ukrajine, ktorá od konca februára čelí ruskej vojenskej agresii, nebude možné poskytnúť bezpečnostné ani prevádzkové záruky potrebné na usporiadanie tejto súťaže.

EBU sa preto obrátila na britskú spoločnosť BBC, aby hostila Eurovíziu 2023, keďže v májovom finále na druhom mieste skončil Brit Sam Ryder so skladbou Space Man.

Formácia Kalush Orchestra z Ukrajiny zvíťazila v pesničkovej súťaži Eurovízia. Čítajte viac Sláva Ukrajine, znelo Turínom! Víťazom Eurovízie sa stal ukrajinský Kalush Orchestra

„Pesničková súťaž Eurovízie je jednou z najzložitejších televíznych produkcií na svete, na ktorej sa podieľajú tisíce ľudí a ďalšie tisíce sa na nej zúčastňujú ako diváci. Jej príprava si vyžaduje 12 mesiacov,“ uviedla EBU vo vyhlásení.

„Naším záujmom je, aby sa víťazstvo Ukrajiny odzrkadlilo aj na budúcoročnej šou. Bude to pre nás prioritou pri rokovaniach s prípadnými hostiteľmi,“ dodal organizátor.

Eurovízia sa naposledy konala v Británii v roku 1998 po tom, ako sa rok predtým stala víťazom skupina Katrina and the Waves s piesňou Love Shine a Light. Británia dosiaľ hostila túto súťaž rekordných osemkrát.

debata chyba
Viac na túto tému: #Eurovízia #Ukrajina #vojna na Ukrajine #pesničková súťaž
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy