Klasika, avantgarda, world music aj škandinávsky jazz – festival Konvergencie bude plný nevšedných zážitkov

Hravá i hĺbavá, no najmä bezhranične pestrá, taká bude hudba na aktuálnom ročníku medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie 2022, ktorý sa uskutoční 13. – 25. septembra v Bratislave a Piešťanoch.

26.08.2022 08:00
konvergšencie 2022 Steinar Raknes foto Martin... Foto:
Steinar Raknes.
debata

Dvadsiaty tretí ročník festivalu otvorí koncert komorného orchestra Convergence Players pod vedením vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška s dielami Valentina Silvestrova, Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmsa (13. 9. 2022, Veľký evanjelický kostol). Ako sólista sa v orchestrálnej úprave Beethovenovej Violončelovej sonáty A dur predstaví umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták.

Konvergencie Čítajte viac Konvergencie posúvajú hudbu ďalej

Výnimočným podujatím bude exkluzívna slovenská premiéra Stockhausenovej skladby Harlekýn pre klarinetistu, míma a tanečníka v podaní sólistu prestížneho Ensemble intercontemporain Martina Adámka (20. 9. 2022, Elektrárňa Piešťany). Portál resmusica.com o parížskom uvedení diela nemeckého skladateľa napísal: „Martin Adámek je známy ako vynikajúci klarinetista, bravúrny interpret s dokonalým tónom, hrou vyváženou vo všetkých polohách a bohatým farebný zvukom, ktorými uchvacuje publikum. Nepoznali sme ho však ako talentovaného tanečníka s ladnosťou pohybu mačky…“ Keďže za zážitkami sa oplatí cestovať, exkluzívne stretnutie so Stockhausenovým Harlekýnom bude v nádherných industriálnych priestoroch Elektrárne Piešťany.

Turandot Čítajte aj Dva výnimočné večery v SND s exotickou Turandot

Špičkový škandinávsky jazz

Umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták má veľkú radosť z tohtoročného stretnutia s nórskym kontrabasistom a pesničkárom Steinarom Raknesom. „Je to autentický, výrazný a nesmierne talentovaný hudobník, skladateľ a spevák,“ povedal po prvej vzájomnej spolupráci. Kontrabasový virtuóz, ktorý v súčasnosti cestuje po celom svete ako člen jazzového tria Torda Gustavsena, stál na pódiu s osobnosťami ako Chick Corea a Michael Brecker, ale má na konte aj originálne projekty so sámskymi speváčkami Ingou Juuso a Sarou Marielle Gaup. Spoločne s Jozefom Luptákom, Borisom Lenkom (akordeón, bandoneón) a Branislavom Dugovičom (klarinet) vytvorili v júni tohto roku v Banskej Bystrici originálny program Building Bridges zložený z nových aranžmánov slovenských, ukrajinských, rómskych a židovských melódií. Predstavia ho v bratislavskej premiére v rámci nórsko-slovenského večera vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu aj s hosťami, mladou ukrajinskou huslistkou Juliou Roshko a raperom Čavalenkym (18. 9. 2022, Slovenský rozhlas).

Just Like The Rain - Steinar Raknes & The STILLHOUSE Band

Steinar Raknes okrem toho vystúpi na Konvergenciách aj v duu s oceňovaným saxofonistom Torem Brunborgom. Brunborg, ktorého meno jazzoví fanúšikovia často zmieňujú v jednej vete s menom legendárneho Jana Garbareka, je na medzinárodnej jazzovej scéne známy zo spoluprác s Jonom Balkem, Billym Cobhamom alebo Manu Katchém. Slovensko-nórsky večer symbolicky otvorí komorná hudba romantikov Jána Levoslava Bellu a Edvarda Hagerupa Griega, ktorí svojou tvorbou položili základy národnej hudobnej kultúry. V Griegovej dramatickej Husľovej sonáte č. 3 c mol sa predstavia huslista Milan Paľa a klaviristka Katarína Paľová.

Svetoznámy klavirista Alexei Lubimov. Foto: FRANCOIS SECHET
svetoznamy klavirista Alexei Lubimov Svetoznámy klavirista Alexei Lubimov.

Hudba bez hraníc

Vďaka komorným dielam Clauda Debussyho, Maurica Ravela a Césara Francka vás Konvergencie počas jedného večera zavedú do Francúzska. Na koncerte, ktorého program tvoria poetické Debussyho Faunovo popoludnie (vo verzii pre dva klavíry), bluesom inšpirovaná Husľová sonáta Ravela a vášnivé Klavírne kvinteto Césara Francka, sa stretnú ukrajinský huslista Andrej Bielow, taliansky klavirista Claudio Trovajoli a poprední slovenskí umelci Jordana Palovičová (klavír), Peter Biely (husle), Martin Ruman (viola) a Jozef Lupták (22. 9. 2022, Primaciálny palác). Originálnym zážitkom bude poludňajší, tzv. lunch koncert kontrabasového kvarteta BassBand, súčasťou ktorého bude aj ľahké obedové menu v priestoroch novej kaviarne Emil na nádvorí Galérie Mesta Bratislavy (23. 9. 2022, Galéria mesta Bratislavy).

Konvergencie Marián Varga Čítajte viac Skladateľská súťaž festivalu Konvergencie má štyroch laureátov

Ďalším nevšedným hudobným zážitkom bude koncert inšpirovaný hudbou k filmu Interstellar, na ktorom zaznejú komorné úpravy skladieb Hansa Zimmera zo soundtracku k oskarovému filmu Christophera Nolana a moderné audiovizuálne koncertné spracovanie súčasnej elektronickej hudby z albumu Stroon – Temple Timbre Embers vo forme site-specific performance (17. 9. 2022, Kostol Panny Márie Snežnej na Kalvárii).

Stroon at Pohoda in the Air

Festival má každý rok vo svojom programe aj koncert pre deti a ich rodičov. Tentoraz ním bude hravý projekt Spoločné ihriská, na ktoré pozývajú Tibor Feledi Kairos Quintet, sláčikové kvarteto a Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu pod taktovkou Adriana Kokoša. Originálne skladby inšpirované tradíciou detských ľudových piesní a riekaniek v spojení s jazzom zaznejú v novej interaktívnej koncertnej podobe. (24. 9. 2022, Nádvorie Starej radnice).

Dínom Dánom ♫ Tibor Feledi Kairos Quintet ★ Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu

Bratislavská noc komornej hudby

K úspešným tradíciám festivalu Konvergencie už roky patrí Bratislavská noc komornej hudby. Vo svojom programe opäť ponúkne známe i menej známe komorné diela domácich a zahraničných skladateľov. Tešiť sa možno napríklad na virtuózne a hravé Flautové trio od talianskeho skladateľa Nina Rotu, ktorého širšia verejnosť pozná najmä ako úspešného autora filmovej hudby, napríklad k ikonickej tvorbe Federica Felliniho.

Keďže si slovenská hudba tento rok pripomína 90. výročie narodenia Ilju Zeljenku, na festivale zaznie z jeho tvorby Klavírne kvinteto č. 2, ktorým sa zaradil medzi priekopníkov avantgardy na Slovensku.

Ilja Zeljenka: Klavírní kvintet č. 2 / Piano Quintet No. 2 (1958)

Aby sme lepšie spoznali myšlienkový svet tohto originálneho umelca, Robert Roth prečíta v záhrade Domu Albrechtovcov úryvky z jeho textov, ktoré vybral dramaturg festivalu Andrej Šuba. Aj pri tejto príležitosti bude znieť Zeljenkova hudba pre akordeón a gitaru v interpretácii Borisa Lenka a Ondreja Veselého. Súčasťou programu Bratislavskej noci komornej hudby bude aj koncert z diel laureátov 2. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie: Adama Hudeca, Michala Blažeka, Mareka Fóru a Šimona Lučeniča. Večer napokon symbolicky uzatvoria Blumentálsky tanec č. 2 Petra Zagara a Nokturná amerického skladateľa Georga Crumba. (24. 9. 2022, Primaciálny palác a Záhrada Domu Albrechtovcov).

Ilja Zeljenka: 3 Older Dances for Accordion: II. andante, a la valcik

Od hudby k slovu a späť

Súčasťou festivalu nebudú len koncerty. Monodráma Patricka Süskinda Kontrabas v hlavnej úlohe s charizmatickým Martinom Hubom s Konvergenciami ladí, témou i intimitou. Jozef Lupták, ktorý sa niekoľko rokov usiloval o uvedenie tohto predstavenia na festivale, hovorí: „Keď sme sa dozvedeli, že po desaťročnej pauze pán Huba monodrámu znova naštudoval a uvedie ju v limitovanom počte desiatich predstavení, ani na okamih som nezaváhal.“ (23. 9. 2022, Primaciálny palác) Konvergencie v roku 2022 vydali spoločne s vydavateľstvom Artforum knihu Alesandra Baricca: Hegelova duša a kravy z Wisconsinu. Preložil ju Stanislav Vallo, ktorý spoločne s Andrejom Šubom, podieľajúcim sa na príprave titulu redaktorsky, Bariccove eseje predstaví. Úryvky z nej prečíta moderátor večera, Mário Gešvantner. Súčasťou literárneho večera bude aj hudba v podaní talianskeho klaviristu Claudia Trovajoliho. (22. 9. 2022, Primaciálny palác)

Natacha Kudritskaya. Foto: Martina Šimkovičová
Konvergencie 2022 Natacha Kudritskaya foto Martina Simkovicova2 Natacha Kudritskaya.

#nievojne #нівійні #нетвойне

Aj napriek radosti z hudby a spoločných stretnutí na Konvergenciách, temným pozadím festivalu je vojna na Ukrajine. Preto Konvergencie opäť vyslovia na záverečnom koncerte jasné NIE VOJNE prostredníctvom hudby ukrajinských skladateľov Valentina Silvestrova a Valentina Bibika (25. 9. 2022, Slovenský rozhlas). Pozvanie na festival okrem huslistu Andreja Bielowa prijala aj ukrajinská klaviristka Natacha Kudritskaya. Spoločne s nimi sa na pódiu predstavia aj slovenskí hudobníci Peter Biely, Milan Paľa, Katarína Paľová a Jozef Lupták, ktorý je nesmierne rád, že do Bratislavy príde aj legendárny ruský klavirista Alexei Lubimov. Ako prezradil: „Bude hrať recitál z diel ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova, s ktorým sú priatelia, pomáhal aj pri jeho evakuácii z Kyjiva. Jeho hudbu hral aj v Moskve, kde koncert predčasne ukončila polícia. Konvergencie sú najmä o vzťahoch a spájaní. Je to oslava hudby a priateľstiev, ktoré sa vďaka festivalu prehlbujú.“ Program koncertu doplnia Dumky pre husle a klavír Jána Levoslava Bellu a Klavírne trio „Dumky“ Antonína Dvořáka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Konvergencie