Janoska Ensemble zložili skladby na nový album aj svojim deťom

Bach, Beethoven či Brahms patrili nepochybne medzi najväčších a najlepších improvizátorov v dejinách klasickej hudby a práve oni a ďalší hudobní velikáni, ktorých priezvisko sa začína na písmeno B, tvoria kostru nového albumu Janoska Ensemble. Skladby na albume The Big B’s predstavujú hudbu, ktorá je hlboko ľudská, plná improvizácie a dokonale vyjadruje nadhľad i originálnosť, vďaka ktorým páni z Janoska Ensemble nadchýnajú ľudí po celom svete.

07.09.2022 12:30
Janoska-Ensemble Foto:
Janoska Ensemble predstaví na jeseň nový album aj pred publikom.
debata

Pri hľadaní námetu pre svoj tretí štúdiový album vychádzal Janoska Ensemble z fenoménu, ktorý im je najbližší – z improvizácie. Rokmi vycibrená virtuozita, vášeň, porušovanie zaužívaných konvencií a schopnosť prekračovať žánre a štýly – to všetko sa spája v jedinečnom „Janoška štýle“, ktorý je základným stavebným prvkom nového albumu The Big B’s.

„Na novom albume uvádzame hudbu skladateľov, ktorí ovládali disciplínu improvizácie: Bach, Beethoven, Brahms – všetkých patrónov a vzorov Janoska Ensemble, ku ktorým sme pridali ďalších našich obľúbencov. Snažili sme sa vybrať výnimočné diela, vrátane symfonických, ako napríklad predohra Candide Leonarda Bernsteina či Bartókove Rumunské tance, ktoré interpretujeme v našom jedinečnom Janoška štýle. Okrem našich autorských skladieb je na albume aj Brahmsov prvý Uhorský tanec, Beethovenova „Patetická“ či „Rondo à la Turk“ amerického jazzmana Davea Brubecka. Highlightom albumu je svetová premiéra všetkých 9 symfónií Ludwiga van Beethovena v 9 minútach, ktoré hráme na sekundu presne,“ prezradila skupina Janoska Ensemble.

Súčasťou nového albumu je nielen unikátna deväť minútovo skladba pozostávajúca z 9 Beethovenových symfónii, ale aj Bachov koncert pre dvoje huslí d mol v úplne novej „Jazz meets Classic“ verzii, ku ktorej skupina nakrútila aj impozantný dynamicky videoklip. O ten sa postaral kreatívny producent Marek Kučera s režisérom Mirom Remom. V klipe okrem Janoska Ensemble účinkujú aj tanečníci Lacko Cmorej s Karolom „Kajsi“ Regecim a dlhoroční reprezentanti a majstri Slovenska v šerme, Alex Duduc a Juraj Krasnovský.

Foto: Andreas BItesnich
Janoshka

„Treba povedať, že v súbore nemáme takzvané prvé či druhé husle, ale dvoch rovnocenných inštrumentalistov, ktorí zastrešujú rôzne štýly hry. Veľmi názorne sa to ukazuje práve v Bachovom dvojkoncerte, pretože toto barokové majstrovské dielo sme nahrali vo verzii „Jazz meets Classic“ – Ondrej sa ujal klasického partu a Roman je zodpovedný za jazzovú interpretáciu,“ upresnil Julius Darvas, ktorého doplnil Roman Janoška: „Spojiť našu virtuozitu s tancom a šermom a zároveň nechať v popredí dialóg medzi dvomi husľami, bol geniálny nápad. Scenár videoklipu sa odohrával takmer za súmraku – pred červeným slnkom, na ktorom bolo umiestnené naše logo Janoska Style. Okrem veľkého konceptu bolo dôležité si ustrážiť veľa malých detailov, ktoré sú taktiež kľúčové. To sa však dá len vtedy, ak je tím, ktorý za klipom stojí, nielen kreatívny, ale predovšetkým súdržný a inovatívny, preto spolupráca s Marekom Kučerom a jeho teamom bola a je pre nás šťastím. Určite spolu vyrobíme oveľa viac videí, pretože našou hudbou a kreatívnymi videoklipmi chceme svet klasickej hudby posunúť do iných levelov.“

Na albume nechýbajú ani autorské skladby hudobníkov. „Ide o veľmi emotívne skladby venované našim deťom. Romanova Buenos días, Marco!, moja Bagatell pour Va-Le či Františkova Bellissima Naomi alebo pocta Beethovenovej asi najznámejšej téme Pre Elišku – všetko opäť v našom Janoška štýle. Ten pocit, keď prvýkrát dostanete album do svojich rúk, je niečo neopísateľné. Sme nesmierne vďační za energiu a nadšené slová, ktoré nám po vypočutí albumu fanúšikovia posielajú i z toho, že náš nový album sa stal nahrávkou týždňa vo viacerých svetových rádiách klasickej hudby,“ teší sa z reakcii na novinku Ondrej Janoška.

janoskovci Janoska Ensemble Čítajte viac Janoska Ensemble: Vo štvorici sme najsilnejší. Zahráme aj maratón

Zostavu Janoska Ensemble tvoria traja bratia z Bratislavy – huslisti Ondrej a Roman a klavirista František Jánoška. Súrodenecké trio dopĺňa ich švagor Julius Darvas, ktorý sa narodil v Konstanzi.

Na novom albume The Big B’s sa nachádza 18 skladieb, ktoré skupina čoskoro predstaví v rámci svojho celosvetového turné naživo aj slovenskému publiku. Stane sa tak 5. októbra v Bratislave na 57. ročníku Bratislavských hudobných slávností v Slovenskej filharmónii.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Jánoška Ensemble