Dva koncerty v rámci turné This Is Not a Drill (Toto nie je cvičenie) sa mali konať v krakovskej Tauron Arene 21. a 22. apríla budúceho roka. Hudobníkov manažér však bez udania dôvodu informoval, že sa neuskutočnia, povedal zástupca Tauron Areny Lukasz Pytko.
Mestské zastupiteľstvo v Krakove pripravovalo na stredu (28. septembra) hlasovanie, v ktorom mali hudobníka označiť za neželanú osobu pre jeho výroky na adresu Ukrajiny.
Čítajte viac Umelci a vojna: vernosť Putinovi škodí kariére„S vedomím ruského zločinného útoku na Ukrajinu a vojnových zločinov spáchaných ruskými vojakmi…, vyjadrujú poslanci v Krakove rozhorčenie nad vyhláseniami pána Rogera Watersa o ruskej invázii,“ píše sa v návrhu.
„Takáto akcia by bola pre naše mesto hanbou. Nech spieva v Moskve a hrá sa na Putinovho priateľa,“ vysvetlil mestský poslanec Lukasz Wantuch pre poľské médiá a krajanov vyzval, Watersa bojkotovali.
Waters začiatkom septembra zaslal otvorený list manželke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olene, v ktorom „extrémistických nacionalistov“ obvinil, že Ukrajinu priviedli do „zničujúcej vojny“. Vyzval ju, aby „hľadala inú cestu“ s cieľom „zastaviť zabíjanie“. Hudobník nešetril ani Západ, ktorému vyčítal jeho dodávky zbraní Ukrajine, a NATO obvinil, že provokovalo Rusko.
Čítajte viac Netrebková žaluje Metropolitnú operu. Žiada 350-tisíc dolárovZelenská v reakcii napísala, že to Rusko „spustilo agresiu proti Ukrajine. Ukrajinci chránia svoju krajinu a budúcnosť svojich detí. Ak sa vzdáme boja, zajtra nebudeme. Ak sa vzdá Ruská federácia, vojna sa skončí.“
Waters v nedeľu (25. septembra) na facebooku poprel správy poľských médií, že jeho tím koncert zrušil. Wantucha zároveň skritizoval za „drakonickú cenzúru“.
„Zdá sa, že Lukasz Wantuch netuší, že som celý život, a to aj za cenu osobných strát, pracoval v službách ľudských práv,“ napísal 78-ročný britský hudobník na sociálnej sieti. Zdôraznil, že chcel zúčastnené štáty iba vyzvať, aby sa snažili vyrokovať mier, a nie vyhrocovať situáciu až do trpkého konca.
Čítajte viac Ruskí umelci si nesplnili úlohu - hovoriť o režimeWaters, ktorý kapelu Pink Floyd opustil už v roku 1985, je známy politický aktivista. Napríklad Izrael označil za „štát apartheidu“, kritizoval podporovateľov brexitu, vyjadril pohŕdanie nad americkým exprezidentom Donaldom Trumpom a pranieroval „vládnucu triedu“ za uväznenie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea.
David Gilmour, Watersov niekdajší spoluhráč zo skupiny Pink Floyd (zostal jej členom), je, naopak, veľkým podporovateľom Ukrajiny vo vojne s Ruskom. V apríli s kapelou a ukrajinským spevákom Andrijom Chlyvňukom vydali singel Hey, Hey, Rise Up!, z ktorého výťažok venovali na humanitárnu pomoc vojnou skúšanej krajine.