Britskí rockeri píšu Putinovi. Bránia ruské pankerky Pussy Riot

Skupina britských rockerov vo štvrtok v otvorenom liste podporila členky punkovej skupiny Pussy Riot, ktoré sú obžalované z výtržníctva v pravoslávnom chráme v Moskve. Požadujú pre ne spravodlivý proces. List hudobníkov zverejnili včera pred návštevou ruského prezidenta Vladimira Putina vo Veľkej Británii noviny The Times.

02.08.2012 18:16
Jarvis Cocker príde na Pohodu so svojou... Foto:
List podpísal aj Jarvis Cocker
debata (6)

List zdôrazňujúci, že „v každej demokracii platí právo na disent“, podpísali medzi inými Pete Townshend z The Who, bývalý frontman kapely Pulp Jarvis Cocker, Neil Tennant z Pet Shop Boys, Martha Wainwrightová a niekdajší gitarista The Smiths Johnny Marr.

„V každej demokracii platí právo na disent. Je absolútne neprimerané, keď im hrozí sedem rokov väzenia za podľa nás absurdné obvinenie z ,chuligánstva motivovaného náboženskou nenávisťou',“ uvádza The Times z obsahu listu, ktorý vyjadruje „znepokojenie nad nedávnymi správami o tom, že vyšetrované nedostávali jedlo a že sú na súde v klietke“.

„Sme pevne presvedčení o tom, že úlohou umelca je legitímny politický protest a boj za slobodu prejavu,“ napísali britskí rockeri. Vyzvali zároveň „prezidenta Putina, aby zaistil, že tieto tri ženy budú mať spravodlivý proces“.

Podporu ruským feministickým pankerkám vyjadrili už viacerí zahraniční hudobníci – kapely Red Hot Chili Peppers, Franz Ferdinand, či Faith No More.

Vladimir Putin vo štvrtok rokoval s britským premiérom Davidom Cameronom a mal s ním navštíviť olympijskú súťaž v džude.

6 debata chyba