Slovenská filharmónia otvára novú sezónu

Slovenská filharmónia (SF) odohrá vo štvrtok a piatok (20. a 21. októbra) otváracie koncerty svojej 74. sezóny.

17.10.2022 17:00
Otvorenie Reduty si Slovenská filharmónia vo... Foto:
Slovenská filharmónia čoskoro otvorí ďalšiu sezónu.
debata

Na úvodných koncertoch so spoluúčinkujúcim Slovenským filharmonickým zborom a pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina zaznejú diela Egona Kráka, Ericha Wolfganga Korngolda a Gustava Mahlera. Sólistkou bude holandská husľová virtuózka Simone Lamsma.

Na otváracích koncertoch zaznie premiéra vokálno-inštrumentálneho diela slovenského skladateľa Egona Kráka Nebeskí anjeli. „Je to pripomienka na renesančného autora Josquina Despreza,“ uviedol pre TASR generálny riaditeľ SF Marián Turner.

Marián Turner Čítajte viac Z Lúčnice do filharmónie. Aj na BHS zaspieva Lúčnica

V interpretácii mladej holandskej huslistky Lamsma zaznie husľový koncert brnianskeho rodáka Korngolda, držiteľa dvoch Oscarov za filmovú hudbu, ktorú komponoval pre Hollywood po emigrácii do USA v roku 1938. Koncert pre husle D dur je skladateľovým povojnovým dielom, ktoré venoval Alme Mahlerovej, manželke Gustava Mahlera. Práve jeho veľkolepá Symfónia č. 5 z roku 1902 koncertný večer uzavrie.

Turner upozornil aj na koncert k 100. výročiu SOZA zostavený z hudby slovenských autorov, ktorú vytvorili pre slovenské filmy ako Zem spieva, Posledná bosorka, Šťastie príde v nedeľu, Pacho, hybský zbojník, Nevesta hôľ, Medená veža, Obchod na korze a iné. Poslucháči si ho vypočujú v Populárnom cykle hneď na úvod sezóny (27. a 28. 10.).

Abonentov a návštevníkov filharmónie čaká v jej 74. sezóne 14 koncertných cyklov. Okrem otváracích koncertov sa SF predstaví so šéfdirigentom Danielom Raiskinom na siedmich dvojiciach koncertov hlavných abonentných cyklov.

Ako uviedol dramaturg Juraj Bubnáš, v pestrej programovej ponuke figuruje orchestrálna suita z baletu Rómeo a Júlia Sergeja Prokofieva, Prsteň Nibelungov bez slov, monumentálny orchestrálny výber z opernej tetralógie Richarda Wagnera v spracovaní Lorina Maazela.

Na svoje si prídu aj milovníci vokálnej hudby, zaznie kantáta Carmina burana Carla Orffa a tiež dva veľké opusy Ludwiga van Beethovena Missa solemnis a Symfónia č. 9 d mol. Obohatením sezóny bude i oratórium Óda na radosť Jána Cikkera.

Vladimir Putin Čítajte viac Neodsúdil vojnu, dostal vyhadzov. Mníchovská filharmónia prepustila ruského dirigenta

Hosťom SF v aktuálnej sezóne bude opäť dirigent svetového renomé Juraj Valčuha, rumunský umelec Ion Marin, bývalí šéfdirigenti SF Emmanuel Villaume a James Judd a mnohí slovenskí a českí dirigenti. Spomedzi sólistov Bubnáš spomenul aj španielskeho violončelistu Pabla Ferrandéza a klaviristov Olgu Schepsovú a Jonathana Fournela.

V júni čaká filharmonikov vystúpenie vo viedenskom Musikvereine, v závere sezóny sa predstavia s českým dirigentom Leošom Svárovským na turné v Japonsku.

„Krásne budú zahraničné koncerty Slovenského komorného orchestra v Paríži, Helsinkách, Tallinne, ale aj Slovenského filharmonického zboru v Berlíne, Stuttgarte alebo v tureckom Istanbule,“ uzavrel Turner.

debata chyba
Viac na túto tému: #koncert #Slovenská filharmónia #Marián Turner