Ak sa nepreberieme, naša krajina zomrie. Dorota Nvotová spieva Requiem za krajinu

Skladateľka, speváčka, spisovateľka a aktivistka Dorota Nvotová zverejnila novú pesničku Requiem za krajinu. Klavírna skladba s minimalistickým videoklipom je Dorotinou osobnou spoveďou, reakciou na súčasný stav v krajine, citovú otupenosť a rozpoltenosť spoločnosti, a tiež vyjadrením solidarity s queer komunitou.

23.10.2022 16:44
Dorota Nvotová: Requiem za krajinu

“Pesnička vznikla spontánne doma pri klavíri ako výsledok neutíchajúceho politicko-spoločenského tlaku. Padajúca vláda, rozpoltená spoločnosť, fašisti, vojna na Ukrajine a naše postupné otupenie, ľahostajnosť v tom celom. Možno sme si iba nastavili obranný mechanizmus, možno sme fakt chladní. Ale keďže som bojovníčka telom aj dušou, rozhodla som sa bojovať svojimi zbraňami – slovami a hudbou,” hovorí Dorota Nvotová.

slovenska-teplaren-zverejnenie5 Čítajte aj Festival Slovenská Tepláreň: Umelci zahrajú pre Matúša, Juraja a LGBTI+ komunitu

Video sa natáčilo v “domácom” prostredí v .klube pod lampou a animácie si zobrala na starosť Iveta Stehlíková z Goldfinch Motion. Názov pesničky je príznačný k vážnej téme a situácii, s jasným Dorotiným posolstvom: “Requiem znie, requiem za krajinu. Strácame dych, a nemáme žiadnu inú.” Musíme sa prebrať, nebyť ticho a zastať sa slabších, lebo práve teraz sa možno rozhoduje o ďalšom smerovaní našej krajiny.

Pieseň naživo odznie aj na najbližšom koncerte Nvotovej v bratislavskom Kafe Scherz 27. októbra.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Dorota Nvotová