Sting musí byť Kyborg. V Bratislave nesklamal a predstavil aj syna

Je to už dávno od prvého koncertu Angličana Gordona Matthewa Thomasa Sumnera, známeho skôr pod menom Sting. So svojou kapelou The Police začínal ešte koncom sedemdesiatych rokov. To však na ňom nie je ani v najmenšom vidieť. Možno okrem toho štýlového potrhaného trička, ktoré má zrejme ešte z toho obdobia. V Bratislave zahral šou, v ktorej bilancuje svoju kariéru.

31.10.2022 06:15
koncert Sting Foto:
koncert Sting 30.10. 2022 v Bratislave
debata (1)

„Táto pieseň sa volá Hope (nádej),“ ohlásil v narýchlo naučenej slovenčine jednu z piesní Stingov najstarší, 45-ročný syn Joe Sumner, ktorý otváral koncert. Mal pevný, prenikavý, zaujímavo sfarbený hlas, v ktorom aj občas bolo cítiť „tatka“ Gordona, ale museli ste ako poslucháč na to upriamiť pozornosť a v duchu ho porovnávať so spevom otca.

Sting v Bratislave

Koncert Stinga 30. 10. 2022

Fotogaléria
Sting v Bratislave, 30. 10. 2022.
Sting v Bratislave, 30. 10. 2022
+7Sting v Bratislave, 30. 10. 2022

Joe Sumner nielenže čelí prekonávaniu tieňa svojho otca, ale zobral si na seba aj „ťarchu“ zabaviť plný zimný štadión Ondreja Nepelu iba sám s akustickou gitarou. Joe je trochu viac rockový ako otec, pesničky nie sú tak veľmi chytľavé ako Stingove, ale svojim nesporným talentom a sympatickým prejavom sa mu podarilo naozaj slušne rozprúdiť zábavu v hale. „Ďakujem, čoskoro sa k vám vrátim,“ zakričal tentokrát už v angličtine s jemným úsmevom, s ktorým ešte viac na pohľad pripomínal amerického herca Woodyho Harrelsona. K otcovi sa pridal ešte vo finále.

Takto sedemdesiatnik nespieva

Stingovo turné je aj o najobľúbenejších pesničkách fanúšikov a práve tie, ktorými spustil svoju šou, sú zhodou okolností od neho mojimi najobľúbenejšími. Energická „Message in a Bottle“, jazzová „Englishman in New York“ a opäť tanečná „Every Little Thing She Does Is Magic“. Avšak nezaznievali len notoricky známe songy, ale aj novinky z albumu The Bridge, čo bolo fajn osviežením playlistu.

„So nice to be with you, Bratislava (tak krásne byť s vami Bratislava)," zakričal Sting a aj keď to samozrejme opakuje v každom meste, znelo to úprimne. Na Slovensko sa legendárny hudobník v poslednom období, s výnimkou pandemickej prestávky, vracia každý rok. Ako pred koncertom povedala PR manažérka z agentúry Vivien, tunajšie publikum, jeho interakciu a energiu vždy veľmi oceňoval. Mesiac pred vystúpením v hlavnom meste zahral aj fanúšikom v metropole východu, v Košiciach.

Sedemdesiatnik Sting musí byť kyborg, pretože stále hrá a pôsobí ako 18-ročný mladík. Podobný napríklad tomu, ktorý ho na turné sprevádza na harmonike, s menom Shane Sage. Sting si ho vtipne doťahoval, že už v tomto veku sa odvažuje obuť si topánky Stevieho Wondera a nahradiť ho v piesni „Brand New Day“, ktorú s ním legenda pôvodne nahrala.

Balada pre Ukrajinu a Iránky

K veľkosti umelcov, akým je on patrí, že nechávajú vyniknúť aj svojim špičkovým spoluhráčom na čele s uznávaným gitaristom Dominicom Millerom. Priestor dal aj sprievodným spevákom, ktorí to radi využili, čo bolo tiež príjemným spestrením koncertu. Sting sám hrá od klasickej a basovej gitary, cez mandolínu, harmoniku, klavír, saxofón, flautu a zvládne aj exotické nástroje. Na koncerte v Bratislave však zostal pri gitarách. Svoje reagge obdobie si pripomenul cover verziou „No woman no cry“ od Boba Marleyho, po ktorej už zdvihol divákov zo sedačiek.

Aj množstvom natiahnutých rúk s telefónmi, ktoré nahrávali video fanúšikovia na štadióne v nedeľu večer potvrdili, že medzi Stingovými hitmi v popularite vedú balady „Shape of my heart“, „Every Breath You Take“, „Roxanne“ a „Fragile“. Poslednú z menovaných piesní, ktorou po jeden a pol hodine a takmer ohlušujúcom potlesku končil šou, venoval brániacim sa ľuďom na Ukrajine a ženám, ktoré bojujú za svoje práva v Iráne.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #koncert #hudba #kultúra #Sting