Zomrel Michal Ambrož, frontman skupín Jasná páka a Hudba Praha

Vo veku 68 rokov zomrel v pondelok po dlhšej chorobe český rockový spevák, skladateľ, textár a gitarista Michal Ambrož, známy ako frontman skupín Jasná páka, Hudba Praha a Divoký srdce. TASR správu prevzala zo spravodajského portálu iDnes.cz.

01.11.2022 20:04
debata

Jeho poslednou nahrávkou sa tento rok v apríli stalo EP skupiny Jasná páka s názvom „Starej bejt každej neumí“. Kapela, ktorá je spoločne s Pražským výběrom považovaná za symbol českej novej vlny, vydala toto EP so štyrmi skladbami.

Mladej umí bejt každej

So skupinou Hudba Praha vydal Ambrož v roku 2019 štúdiový album s názvom „Michal Ambrož & Hudba Praha“. Napriek tomu, že ho nahrala nová zostava, album hudobne nadväzuje na náladu piesní skupiny z polovice 80. rokov.

Michal Ambrož & Hudba Praha - Srdeční přiběh

Predchádzajúca zostava Hudby Praha sa rozpadla pred ôsmimi rokmi. Vznikli dva súbory, ktoré nadviazali na jej tradíciu – Hudba Praha Band a Michal Ambrož & Hudba Praha.

Hudbu Praha založil Ambrož v roku 1984 po zákaze Jasnej páky, ktorá sa v článku „Nová vlna“ so starým obsahom v časopise Tribuna ocitla na čiernej listine. Článok, ktorý bol podpísaný fiktívnym menom Jan Krýzl, odštartoval perzekúciu alternatívnej českej rockovej scény, ktorá zasiahla predovšetkým predstaviteľov punku a novej vlny.

Ambrož sa narodil 23. januára 1954 v Havlíčkovom Brode. Pôsobil aj ako moderátor na rozhlasovej stanici Radio Beat.

debata chyba
Viac na túto tému: #hudobník
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy