Dve obľúbené skupiny sa spojili a vydávajú Kandráčomor. Viete ktoré?

Skupiny Čechomor a Kandráčovci tento rok podnikli spoločné turné a okrem tisícok nadšených divákov je jeho výsledkom aj živá nahrávka, ktorá bola vyrobená v prostredí zámockej záhrady v Telči. Album Čechomor + Kandráčovci = Kandráčomor vychádza v týchto dňoch.

17.11.2022 14:00
C  echomor a Kandra  c  ovci 2 - foto Rado... Foto:
Čechomor a Kandráčovci vydávajú spoločný album Kandráčomor.
debata

Obe skupiny stavajú na folklóre, majú naň trochu iný pohľad a práve tento fakt ich vzájomne obohacuje a ponúka atraktívne možnosti. „Už po našom prvom sústredení na začiatku roka bolo jasné, že naša spolupráca bude veľkolepá,“ hovorí k spojeniu s jedným z najpopulárnejších súborov na Slovensku kapelník Čechomoru Karel Holas.

Potvrdilo sa to hneď pri prvom spoločnom vystúpení usporiadanom na podporu Ukrajiny. Mimoriadnosť koncertu navyše podtrhla skutočnosť, že sa odohrával na dvoch miestach súčasne: „Vzbieralo sa cez 12,5 milióna korún,“ upresňuje spevák a gitarista František Černý.

Anita Soul Čítajte viac Anita Soul sa vracia. Novou skladbou povzbudzuje ženy k sebaúcte

Piesne zaznamenané na albume Kandráčomor vznikli alebo boli prearanžované unikátne pre spoločné turné. „Nešlo o dve samostatné vystúpenia, v priebehu koncertu sme sa s Kandráčovcami niekoľkokrát prepojili do jedného celku. Pridala sa dokonca aj hosťujúca speváčka Martina Pártlová,“ hovorí Karel Holas. „Spoločný projekt s legendou českého folku je naplnenie chlapčenského hudobného sna Kandráčovcov,“ priznáva Ondrej Kandráč a dodáva: „Úžasnú atmosféru tohto koncertu zaznamenala aj televízia JOJ a na výsledok sa pozrieť už koncom roka 2022. Tešíme sa, že na českú časť turné naviaže v budúcom roku časť slovenská.“

Foto: Warner Music
kandracovci cechomor

Skupina Čechomor vznikla v roku 1988. Svojich priaznivcov a rešpekt kritikov si získala predovšetkým nápaditým aranžmá a osobitou interpretáciou hudby, ktorej základom boli a sú ľudové piesne. Prelomovým rokom bol pre Čechomor rok 2001, keď získal tri ceny Anděl (skupina roku, album Proměny a za rovnomennú skladbu).

Veronika Rabada Čítajte viac Čechomor a Veronika Rabada upiekli spolu "Vánočku"

Mimoriadne populárnu slovenskú skupinu Kandráčovci založil v roku 2004 primáš Ondrej Kandráč. Jej členmi sú bývalí hudobníci z rôznych folklórnych súborov. Ako jediní na Slovensku získali Kandráčovci Platinovú platňu za ľudovú hudbu a to celkom štyrikrát (A čija to chyža, Sinu muj, Oj, zabava, Dva Duby).

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Čechomor #Kandráčovci