Kubánske hudobné hnutie Nueva Trova vyhlásili za súčasť kultúrneho dedičstva

Kubánske kultúrne orgány vyhlásili hudobné hnutie známe ako Nueva Trova, ľudový hudobný žáner spájajúci poéziu a progresívnu politiku, za súčasť národného kultúrneho dedičstva, informoval v sobotu tamojší oficiálny denník Granma, citovaný tlačovou agentúrou AFP.

04.12.2022 10:00
kuba hudobne hnutie neuva trova Foto:
Kuba zaradila hudobné hnutie neuva trova medzi svoje kultúrne bohatstvo.
debata

Rozhodnutie bolo oznámené v piatok v parku v meste Manzanillo, kde pred 50 rokmi na stretnutí „mladých trubadúrov“ vzniklo hnutie, ktorého súčasťou boli spevák a skladateľ Silvio Rodriguez a nedávno zosnulý gitarista Pablo Milanes.

ANTOLOGIA NUEVA TROVA CUBANA

Námestník kubánskeho ministra kultúry Fernando León uviedol, že Nueva Trova sa oceňuje so zámerom „prispieť k udržateľnosti, životaschopnosti a zviditeľneniu tohto dôležitého kultúrneho prejavu“. Hnutie Nueva Trova sa inšpirovalo americkými folkovými a protestnými hudobníkmi ako Bob Dylan a Joan Baezová, pričom zároveň čerpalo z tém revolúcie Fidela Castra. Texty jeho protagonistov boli často kritické voči politike USA.

Nueva Trova bolo príbuzné politicky ladenej hudbe ľavicovo orientovaného, spoločensko-hudobného hnutia Nueva canción, ktoré malo vplyv v Latinskej Amerike aj na Pyrenejskom polostrove, a to najmä v 60. a 70. rokoch 20. storočia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Kuba