Britský hudobník Seal patrí k najväčším hviezdam súčasného soulu

Počas vyše tridsiatich rokoch hudobnej kariéry vydal britský hudobník Seal, ktorý dnes slávi 60. narodeniny, len desať albumov.

19.02.2023 12:00
Seal Foto: ,
Seal na galapodujatí G'Day v Los Angeles.
debata

Charizmatický spevák a skladateľ s jemne chrapľavým barytonom má mimoriadny cit pre hudbu a neváha „zahodiť“ celý album, ak podľa neho nie je dosť dobrý. Takmer dvojmetrový muž s tvárou zbrázdenou jazvami, ktoré sú prejavom kožnej choroby, patrí k najväčším hviezdam súčasného soulu.

Narodil sa ako Sealhenry Olumide Samuel v londýnskom Paddingtone nigérijskému otcovi a brazílskej matke. Pred publikom prvýkrát spieval už ako 11-ročný, ale na dráhu popovej speváckej hviezdy to dlho nevyzeralo. Seal vyštudoval architektúru a živil sa okrem iného ako návrhár koženého oblečenia, kým začal vystupovať po baroch a kluboch.

Seal - Crazy

V polovici 80. rokov sa s funkovou kapelou Push dostal na turné do Japonska, zaspieval si s thajským bluesbandom a potom sám precestoval Indiu. Po návrate z Ázie sa v Anglicku zoznámil s producentom housovej hudby Adamom Paulom Tinleyom, ktorý si hovorí Adamski, a ich spoločná nahrávka piesne Killer sa v roku 1990 dostala na najvyššie priečky hitparád v Británii.

Sealovi tak otvorila cestu k prvému sólovému albumu nazvanej Seal (1991), ktorá zahŕňa aj slávny hit Crazy. Posledný štúdiový album vydal v roku 2017.

V roku 2012 Seal šokoval svojich fanúšikov, keď po osemročnom vzťahu ohlásil rozvod s nemeckou supermodelkou Heidi Klumovou, s ktorou vychovával štyri deti. Ich vzťah bol pritom dlho prezentovaný ako manželstvo snov.

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #Seal