Korunovačnú hymnu pre britského kráľa Karola III. zložil Andrew Lloyd Webber

Korunovačnú hymnu pre nového britského kráľa Karola III. zložil uznávaný britský skladateľ Andrew Lloyd Webber, ktorý skomponoval hudbu pre slávne rockové opery Jesus Christ Superstar, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Cats, Evita či Fantóm opery. V nedeľu o tom informoval Buckinghamský palác.

20.02.2023 10:00
Andrew Lloyd Webber Foto:
Skladateľ Andrew Lloyd Webber na archívnej fotografii.
debata

Korunovácia Karola III. sa bude konať 6. mája vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Hudba, ktorú Webber pre túto príležitosť zložil, obsahuje slová biblického 98. žalmu a bola špeciálne prispôsobená chrámovému zboru a organu v opátstve.

„Dúfam, že moja hudba bude reflektovať túto radostnú udalosť,“ uviedol Webber podľa vyhlásenia Buckinghamského paláca.

Agentúra AP pripomína, že jednotlivé skladby, ktoré odznejú na korunovácii, budú kombináciou staršej i novšej hudby, čo má symbolizovať tradičné aj moderné elementy súčasnej Británie. Nové skladby skomponovali skladatelia z Anglicka, Walesu, Škótska a Severného Írska, ako aj z krajín britského Spoločenstva národov (Commonwealth).

Britain Platinum Jubilee Čítajte viac Aké piesne skladali o kráľovnej? Kritika, nadávky aj obdiv

V súvislosti s plánovanou korunováciou britského panovníka vytvorili šesť orchestrálnych komisií, päť zborových komisií a jednu organovú komisiu, v ktorých sa nachádzajú odborníci na klasickú, cirkevnú, filmovú, televíznu i muzikálovú hudbu.

Počas korunovácie zaznejú aj skladby, ktoré majú pre kráľa Karola III. osobitný význam. Monarcha si na korunovácii prial napríklad aj grécky ortodoxný chorál, čím chce vzdať úctu svojmu zosnulému otcovi princovi Philipovi, ktorý z Grécka pochádzal.

debata chyba
Viac na túto tému: #korunovácia #Andrew Lloyd Webber #kráľ Karol III.