V máji vychádza špeciálna kniha Memory Book - Miro Žbirka - Roky a dni

Aj na tento rok pripravuje Katka Žbirková so svojim tímom prekvapenia, ktoré určite potešia fanúšikov Miroslava Žbirku a budú dôstojným vcholom spomienky na život a dielo československej hudobnej legendy. V máji vychádza špeciálna kniha Memory Book - Miro Žbirka - Roky a dni.

23.02.2023 17:00
Žbirka miro Foto:
Odkaz Miroslava Žbirku zostáva živý aj vďaka aktivitám jeho manželky Kataríny Žbirkovej.
debata

Album legendárneho speváka a skladateľa Mira Žbirku – Posledné veci označili mnohé české aj slovenské hudobné portály a časopisy vo svojich výročných anketách za jeden z najlepších albumov minulého roka. Nominácie získava aj v prestížnych anketách. V cenách Anděl Coca-Cola 2022 ich získal najviac zo všetkých nominovaných. V kategórii Album roka ho na cenách Radio Heads Awards slovenského alternatívneho Rádia_FM nominovali poslucháči aj odborní novinári.

Miro Žbirka: Posledné veci Foto: Universal
žbirka posledne veci album Miro Žbirka: Posledné veci

Na prelome apríla a mája sa album Posledné veci pripomenie novým videoklipom k skladbe Ako Boh, ktorú si vybrali fanúšikovia na sociálnej sieti. Nakrúcať sa bude 3. apríla v priestoroch veľkej sály pražskej Lucerny. Miesto nakrúcania je veľmi symbolické, pretože práve tam sa Meky spoznal s manželkou Katkou, niekoľko rokov tam spolu bývali a vypredaná Lucerna bola vždy métou všetkých našich hudobníkov. Jeho podobu pripravuje David Žbirka, ktorý je aj producentom albumu a má so skladbou a priestorom rovnako silné prepojenie, ako jeho rodičia.

„Počas príprav výstavy som na sociálnych sieťach poprosila fanúšikov, aby mi poslali, všetko čo by sa nám mohlo hodiť. Netušila som, že toho bude toľko. Posielali plagáty, fotky, podpisy, vstupenky, zošity s výstrižkami a tak ďalej. Samozrejme, že sme nemohli na výstavu použiť všetko, ale časť z nich použijeme v knihe Memory Book, ktorú pripravujeme. Budú v nej okrem spomienkových rozhovorov Mekyho kolegov aj fotografie a rôzne veci od fanúšikov, na ktoré sme už na výstave nemali miesto,“ povedala o novej knihe, ktorá bude najprv exkluzívne v predaji len na výstave, Katka Žbirková.

Miroslav Žbirka by oslávil 70. narodeniny

Pozrite si zábery zo života speváka Miroslava Žbirku.

Fotogaléria
Miroslav Žbirka a Marika Gombitová.
Spevák Miroslav Žbirka počas vystúpenia na 7....
+7Miroslav Žbirka a Jana Kirschner na archívnej...

„Niečo z toho, čo teraz chystáme mal v pláne ešte Meky. Napríklad ďalší box LP vinylov všetkých albumov, ktoré vydal Universal Music. Tým sa pekne doplní box od firmy Opus, ktorý vyšiel vlani. Je s tým veľa roboty, lebo albumy Samozrejmý svet, Meky, Dúhy a Empatia nikdy na vinyle nevyšli a musí sa urobiť remaster, treba prisposobiť obaly inému formátu a mnoho iných vecí. A po knihe spojenej s výstavou sa chystá aj moja kniha, v ktorej sa pokúsim opísať náš spoločný život s Mekym.“

Knihu, ktorú Mekyho manželka pripravuje spolu s hudobným publicistom Honzom Vedralom a LP box albumov, ktoré Meky vydal v Universal Music aj s exkluzívnym bonusom budú do života uvedené na exkluzívnych spomienkových večeroch s mini koncertom 10.11.2023 v Štúdiu L+S v Bratislave a 21.10.2023 v Lu­cerna Music Bare v Prahe. Budú to výnimočné večery plné spomienok, hudby, slova a obrazu len pre limitovaný počet divákov. V priestoroch, ktorý mal Meky rád zaznejú jeho pesničky naživo z pódia, z vinylov aj z veľkej obrazovky. Na československú hudobnú legendu budú spomínať jeho hudobní kolegovia a kamaráti, ktorí budú predstavovaní postupne.

Od začiatku februára 2023 je na Bratislavskom hrade oficiálne otvorená výstava Miro Žbirka – Roky a dni, ktorú v prítomnosti viac ako 400 pozvaných hostí a médií slávnostne otvoril Mekyho bývalý kolega z Modusu, skladateľ a spevák Janko Lehotský. Výstava je oproti pražskej rozšírená o výstavu unikátnych fotografií Petra Stanleyho Procházku a kinosálu. Mnohé zo Stanleyho chronologicky zoradených fotografií sú zverejnené prvýkrát. Kino ponúka možnosť pozieť si študentský film FANSTORY od dnes už renomovaného režiséra Filipa Renča z roku 1987 a hudobný film Možno sa ti zdá od režiséra Martina Valenta z roku 1988. Výstava bude na Bratislavskom hrade prístupná do 30. septembra 2023.

meky miro zbirka vystava roky a dni Čítajte viac VIDEO Miro Žbirka sa vrátil do Bratislavy. Jeho výstavu otvorila Katka Žbirková

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Žbirka #david Žbirka #Katarína Žbirková