Piesne a príbehy pomáhajú deťom objavovať svet. Spievankovo je na scéne 20 rokov

Najúspešnejší slovenský detský projekt Spievankovo oslavuje 20-te výročie. Mária Podhradská a Richard Čanaky už 20 rokov pomáhajú rodičom a pedagógom s výchovou detí prostredníctvom ich krásnych náučných príbehov a piesní. Na konte majú neuveriteľných 27 CD, vyše 600 skladieb a osem DVD. Spievanka a Zahrajko oslávia okrúhle výročie špeciálnym turné a novou zostavou.

23.03.2023 06:00
Spievankovo 20.vyrocie2 Foto:
Mária Podhradská a Richard Čanaky ako Spievanka a Zahrajko tvoria deťom rozprávkový hudobný svet.
debata
Mária Podhradská a Richard Čanaky ako Spievanka...
Za dvadsať rokov sa do krajiny hudby...
+1Spievankovo oslávi 20. výročie na turné a v...

Piesne a príbehy Spievankova pomáhajú deťom objavovať svet, formujú ich vzťah k hudbe a umeniu, učia ich základným zručnostiam, ale aj morálnym a ľudským hodnotám ako sú priateľstvo, láska, empatia, tolerancia a rodina. Jedinečný projekt vznikol pred 20-timi rokmi, kedy Mária Podhradská a Richard Čanaky nahrali prvé detské piesne na CD. Zo začiatku to boli slovenské ľudové, neskôr sa k nim pridali vlastné autorské skladby.

Rafaela stonožka - SPIEVANKOVO 1

„Vždy som chcela robiť s deťmi. Išla som za svojim cieľom a vybrala som si povolanie učiteľka materskej školy. Deti sú obrovskou studňou pozitívnej energie, sú čisté, dôverčivé a úprimné – sú darom. Preto si veľmi intenzívne uvedomujem zodpovednosť, ktorú pri našej tvorbe voči nim máme. Citlivo vyberáme témy, spracovanie, slová, akými sa im prostredníctvom piesní a príbehov prihovárame. Je to nádherné poslanie a každý deň si uvedomujeme vďačnosť. Sme radi, že rodičia preferujú našu tvorbu, označujú ju za „bezpečnú“ pre ich deti a oceňujú hudobné spracovanie, ktoré ovplyvňuje hudobný vkus do budúcnosti,“ vysvetlila umelecká riaditeľka Spievankova Mária Podhradská.

Zajko - SPIEVANKOVO
Spievankovo Čítajte viac Nový rozprávkový muzikál prichádza zo Spievankova

Nápad vytvoriť rozprávkové postavy Spievanku a Zahrajka vznikol ako reakcia na požiadavky rodičov zažiť a vypočuť si piesne naživo. Mária kúpila farebné montérky a kockované obrusy, z ktorých ušila prvé košele.

„Najradšej spomínam na časy, keď sme začínali. Boli sme ako jedna kočovná rodina. Mal som gitaru, stojan s notami a Máriu, ktorá všetky deti na koncerte organizovala. A Mirka, ktorý organizoval zase nás. Bol to rýchly a dobrodružný život. Žili sme prítomnosťou, spávali na karimatkách, cestovali tisíce kilometrov krížom Slovenska, spoznávali rôzne osudy ľudí, z ktorých sú mnohí do dnešného dňa kamarátmi,“ spomína Richard Čanaky.

Tam, kde každý rád si zaspieva

Rozprávková krajina plná hudby a dobrej nálady s názvom Spievankovo má dnes vyše 100 rôznych rozprávkových postáv. A teraz sa jej tvorivý tím rozrástol o ďalších skvelých profesionálnych hercov, ktorí sa už teraz tešia na vystúpenia.

SPIEVANKOVO, Mária Podhradská, Lukáš Latinák, Kamil Mikulčík Čítajte viac Recenzia: V Spievankove deti nezablúdia

„Dlho sme vyberali a pripravovali nových hercov, s ktorými sa stretávate na koncertoch v podobách Spievanky a Zahrajka. Sú to úžasní ľudia s veľkým srdcom. Záleží nám na tom, aby ste dostali to najlepšie z nás. Menšie deti iné tváre neriešia a pokiaľ to starším deťom vysvetlíte, zoberú to a budú mať z koncertu radosť a budú šťastné. A o to nám všetkým ide,“ S úsmevom konštatuje Mária alias Spievanka.

Naša zem je guľatá - SPIEVANKOVO 2

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Spievankovo