Fvck_Kvlt má nový album Cigán a apeluje na rozmanitosť

Trnavský punkáč a raper Denis Bango alias Fvck_Kvlt vydal v piatok tretí štúdiový album s názvom Cigán. Denis debutoval v roku 2019 albumom Kvlt Teachings, nasledoval album Zabijem sa! (2020), ktorým sa výrazne odlíšil od súčasných trendov na tuzemskej rapovej scéne.

04.04.2023 17:00
Foto Romana Kovacs 2 Foto:
Fvck_Kvlt na albume Cigán.
debata

Mnohí ho poznali ako speváka a gitaristu hardcorovej kapely Wilderness a presah tvrdých žánrov je príznačný aj pre jeho hip-hopovú tvorbu. Album Zabijem sa! získal nomináciu na Radio Head Awards v kategóriách album roka a cena kritikov.

Fvck_Kvlt je hlasom generácie, reflektuje intimitu, ale aj aktuálne spoločensko-politické dianie. Singel Antiwar Songbook vznikol ako reakcia na agresívnu vojnu na Ukrajine a koncom minulého roka stihol vydať aj temné psychedelické inštrumentálne EP Digital Chaos Magick Sessions.

Na albume Cigán je pätnásť skladieb rozkročených medzi rôznymi náladami a žánrami od trapu, punku, phonku, cez rnb, hardstyle, až po techno a metal.

Na albume je niekoľko spoluprác, feat nahral s Redzedom, v súčasnosti najpočúvanejším českým interpretom, s Dušanom Vlkom a Žakhélesom, ktorý pravidelne sprevádza Fvck_Kvlta aj na živých vystúpeniach.

„Dejová línia albumu je mojim príbehom. Nepovažujem sa za výnimočného, preto som si istý, že tento príbeh nie je iba o mne. Kontemplatívne obdobie človeka presvedčí, že jeho duševné boje sú už upokojené a práve vtedy prestane byť obozretný. Až sa opäť prebudí do manickej fázy, z ktorej – preťažený intenzívnym žitím – spadne naspäť na svoje mentálne dno. Napokon opäť hľadá cestu späť k sebe a to sa dá len ignorovaním falošných sociálnych konštruktov a umelo vytvorených rolí," hovorí o albume hudobník.

kabal Čítajte viac Vampire Castle: Hudba z obrazov, ktorej diktuje poslucháč

"Druh terapie, o ktorej hovorím, dnes potrebuje celá spoločnosť a jediný odkaz, ktorý chcem, aby bol z albumu jasný všetkým: buďme jednotní v rozmanitosti,“ uzatvára Denis Bango. Rozmanitosť dosahuje aj na albume Cigán, ktorý je sympatickým organizovaným chaosom. Opäť úderným a intímnym komentárom sveta, ktorému sa hudobník vo svojich textoch bolestivo vystavuje.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rap #hip hop