Známi umelci spievajú príbehy

Veľké spevácke, hudobné aj herecké mená majú svoj príbeh. Peter Lipa, Pavol Hammel aj Milan Kňažko, Zuzana Homolová, Oskar Rózsa, Peter Preložník a ďalší známi umelci sa pridali do projektu hudobníka Mariana Zimu pod názvom Story. Nahrali niekoľko zaujímavých skladieb, ktoré vyšli na albume pod názvom Potlesk v stoji. Najnovšie vychádzajú na vinyle s názvom Doteraz spolu s dvomi novými piesňami s Petrom Lipom a Milanom Kňažkom.

21.04.2023 18:56
Doteraz cover vinyl Foto:
Obal novej platne Doteraz, ktorá nadväzuje na album Potlesk v stoji.
debata
Video
Pozrite si klip ku skladbe Potlesk v stoji.
Milan Kňažko spieva na platni Doteraz dve... Foto: Projekt Story
Knazko kridlo Milan Kňažko spieva na platni Doteraz dve skladby. Tú novšiu s názvom Rodné mesto predstaví v sobotu 22. apríla na poludnie v bratislavskom Rómerovom dome.

Milan Kňažko predstaví pieseň Rodné mesto v sobotu 22. apríla o 12. hodine v Rómerovom dome v centre Bratislavy. Je to to takmer sedemminútová kompozícia, na ktorej sa podieľajú džezmeni Pavol Morochovič za klávesami a saxofonista Nikola Bankov. Druhou novou skladbou na albume je Anjel strážnik s Petrom Lipom za mikrofónom a bluesovým majstrom René Lackom na gitare, ktorá sa už hrá v slovenských rádiách. Projekt Story ocenili slovenskí aj českí poslucháči aj kritici. Podľa českého musicservera „projekt Story spojil na albume Potlesk v stoji slovenskú muzikantskú špičku. Lipa, Hammel, Kňažko a ďalší sú zaslúženou pečiatkou kvality“. Hoci na albume znie bluesrockový Peter Lipa, takmer cohenovský Milan Kňažko aj klasicky bluesový Pavol Hammel, hudobne sa tu mieša hard rock, electroindustrial, rock, blues i šansón, celý album pôsobí „súdržne ako dobre napísaná kniha poviedok, ktoré prepája ani nie téma, ale skôr tušená nálada“, hodnotí český hudobný server.

Video
Peter Lipa spieva Bojím sa nočných zvonení
peter lipa Anjel straznik Čítajte viac S kým sa zabudol Peter Lipa?

Ako sa Marianovi Zimovi podarilo presvedčiť na spoluprácu Pavla Hammela, Petra Lipu či Milana Kňažka? „Oslovila ich daná skladba, zatiaľ v tom mám šťastie. Veľmi si každú spoluprácu vážim a som za ňu vďačný, pretože sú to umelci, ktorí si môžu vyberať,“ povedal autor projektu Story pre Pravdu. Známi interpreti sa však na albume neocitajú vďaka svojmu menu, ale jednoducho preto, že ich hlas alebo prejav sa k danej skladbe hodí, ku komu skladba najlepšie „pasuje“. "Skoro vždy mám o interpretovi konkrétnu predstavu už pri skladaní, potom príde kritická fáza ziskať ich pre ten umelecký zámer…,“ priznáva Marian Zima.

Pavol Hammel a autor textov aj hudby k projektu... Foto: Projekt Story
Hammel Zima Pavol Hammel a autor textov aj hudby k projektu Story na spoločnom vystúpení.
Video
Pavol Hammel v náladovke Keď sa nikto nedíva
Foto 01 Peter Lipa Čítajte viac V projekte Story hosťovali Kňažko aj Lipa

Kritici okrem hudobnej zložky oceňujú, že projekt Story dáva do popredia piesňové texty. Napríklad Milan Kňažko v skladbe Potlesk v stoji, ktorá dala názov albumu, spieva (či skôr recituje) slová: Tak ako málo chcete, tak málo vám viem dať… Je to paródia na vzájomné potľapkávanie sa po pleci aj za minimum energie, ktorú človek vynaloží – v šoubiznise alebo aj inde. Peter Lipa bilancuje svoje účty v skladbe Bojím sa nočných zvonení (Čo ak to budú poliši. Alebo azda Najvyšší?). Pavol Hammel v náladovke Keď sa nikto nedíva znie ako v modlitbe. Melanchólia je prevládajúcou náladou autorského albumu skladateľa a textára Mariana Zimu a v spojení s remeselnou zručnosťou muzikantov pôsobí o to silnejšie. Hoci piesňam nechýba ani poetika či humor, album stojí nohami na zemi, opiera sa skôr o sklamanie z dnešnej reality. Ako napovedá aj názov jednej zo skladieb „V nebo a peklo už nikto neverí“.

Video
Peter Lipa spieva pieseň Anjel strážnik
Marián Zima Čítajte viac Album Story vznikal štyri roky

Vinylový album Doteraz k projektu Story vychádza v limitovanom náklade len 300 kusov s textami a fotografiami. Krst albumu by sa mal uskutočniť v rodisku lídra projektu, basgitaristu, skladateľa a textára Mariana Zimu, v breznianskom klube Bombura v máji tohto roku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #projekt Story