Hudobná ikona a bojovník za ľudské práva Belafonte zomrel. Produkoval nahrávku piesne We Are the World

Americká hudobná ikona a bojovník za ľudské práva a rovnoprávnosť Harry Belafonte zomrel v utorok 25. apríla. Mal 96 rokov. Príčinou smrti bolo zlyhanie srdca, povedal denníku The New York Times jeho dlhoočný hovorca Ken Sunshine. Spevák, ktorý viedol hudobné rebríčky i kampane za občianske práva, zomrel vo svojom byte na Upper West Side na Manhattane.

25.04.2023 19:39
Harry Belafonte Foto:
Harry Belafonte.
debata
Harry Belafonte Banana Boat Song

Belafonte, americko-karibská hudobná hviezda, pattil pred polstoročím k najznámejším umelcom Ameriky a dodnes sa radí medzi celebrity. Narodil sa v New Yorku, ale do dvanástich rokov žil na Jamajke, odkiaľ pochádzala jeho matka. Dyslektik Belafonte po návrate do USA nedokončil strednú školu a na konci vojny slúžil u námorníctva.

Na Broadwayi debutoval v roku 1953 v muzikálu Almanach a hneď získal prestížnu divadelnú cenu Tony. V rovnakom roku sa objavil i na filmovom plátne. O dva roky neskôr pobláznil Ameriku albumom Calypso s karibskou ľudovou hudbou kalypso, len v USA sa predalo rekordných viac než milion kusov tohto albumu.

Ryuichi Sakamoto Čítajte viac Zomrel japonský skladateľ Sakamoto, zložil hudbu k filmom Posledný cisár či Malý Budha

Populárny umelec sa preslávil i tým, že v rokoch 1954 až 1961 odmietal vystupovať na americkom Juhu na protest proti uplatňovaniu rasovej segregácie.

Spevák slávnych hitov The Banana Boat Song, Island in the Sun či Matilda v 60. rokoch spolupracoval s černošským vodcom Martinom Lutherom Kingom.

V roku 1985 zorganizoval a produkoval nahrávku piesne We Are the World, na ktorej sa podieľalo 45 spevákov. Výťažok vo výške 70 miliónov dolárov bol použitý na pomoc hladomorom postihnutej Afrike.

debata chyba
Viac na túto tému: #hudobník