Svetové koncertné turné k stému výročiu narodenia Márie Callas má svoju zastávku aj v Prahe

Maria Callas, meno, ktoré dodnes rezonuje hudobným a operným svetom. Tento rok v decembri uplynie presne 100 rokov od narodenia tejto Božskej divy, ktorá si svojim speváckym i hereckým talentom podmanila tie najväčšie a najvýznamnejšie operné domy sveta.

, 14.09.2023 08:00
CALLAS100 Florencie1 Foto:
Tento rok v decembri uplynie presne 100 rokov od narodenia Marie Callas.
debata

Pri tejto príležitosti aktuálne prebieha svetové turné s názvom CALLAS 100, ktoré opernú divu privádza späť na javisko. Prvé koncerty sa uskutočnili v Taliansku a hostili ich doteraz Florencia, Tarent a Vicenza. Nadchádzajúcimi zastávkami sú Miláno, Praha, New York a Viedeň. V unikátnom divadelno-koncertnom programe sa v Prahe v Obecnom dome predstaví na čele s významným talianskym dirigentom Olegom Caetanim Pražská komorná filharmónia a Vojtech Dyk, spoločne s poľskou sopranistkou Aleksandrou Kurzak, talianskym tenoristom Marcom Bertimom a maďarskou mezzos. Jediný koncert v Českej republike sa uskutoční 1. novembra v Smotanovej sieni pražského Obecného domu.

Projekt CALLAS 100 je poctou k 100. výročiu narodenia speváčky Márie Callas, ktorá sa za svojho života stala doslova superstar opernej scény. Od svojich kolegýň sa odlišovala predovšetkým hereckým talentom a obľubu publika si získala aj svojou charizmou. Mimoriadnym umeleckým talentom a výkonmi na javisku sa stala nesmrteľnou, a aj po sto rokoch jej osobnosť láka do koncertných sál a hál.

Maria Callas počas svojej kariéry žala úspechy aj uznanie po celom svete. V jej živote sa prelínal umelecký úspech s celosvetovou popularitou a obrovským mediálnym záujmom. Božská Callas sa do dejín zapísala ako neprehliadnuteľná ikona štýlu a koncom šesťdesiatych rokov sa právom objavila na zozname desiatich najelegantnejších žien sveta. Legendárny skladateľ a dirigent Leonard Bernstein o nej vyhlásil, že „bola nepochybne najväčšou dramatickou speváčkou našej doby“. Veľkolepý hudobno-divadelný zážitok budú môcť zažiť diváci aj v roku 2023, a to v Smotanovej sieni Obecného domu prvý novembrový deň.

Dirigent Oleg Caetani. Foto: Luca Brunetti
dirigent Oleg Caetani Dirigent Oleg Caetani.

Medzinárodný projekt CALLAS 100 sa uskutočňuje pod vedením talianskej produkcie. „Oslavy stého výročia narodenia Márie Callas sme sa snažili pojať jednoducho, ale pritom ich staviame na umeleckej dokonalosti. Tradičný formát klasického galakoncertu za účasti špičkových medzinárodných umelcov sme sa rozhodli doplniť scénickým textom, vytvoreným priamo pre túto udalosť, a založeným na autentických dokumentoch Marie Callas, ako sú napríklad jej listy. Hovorené slovo, ktorého sa ujmú popredné herecké osobnosti každej krajiny, kde sa projekt predstaví, doplnia hudobné skladby pripomínajúce speváčkine najslávnejšie árie a role. Týmto spôsobom sa postava Márie Callas priblíži publiku aj svojim ľudským rozmerom. Projekt CALLAS 100 je navyše od začiatku koncipovaný ako medzinárodný, teda na úvodnú taliansku časť turné nadviaže ďalšie trojice predstavení, ktoré sa odohrajú v legendárnych sálach klasickej hudby. Večer 1. novembra vystúpime v legendárnej pražskej Smotanovej sieni, 3. decembra v preslávenej newyorskej Carnegie Hall a celé turné zakončíme 20. decembra v tradičnom viedenskom Musikvereine,“ približuje ideu spomienkového koncertného turné jeho producent Davide Cicchetti.

Počas koncertu vystúpi aj poľská sopranistka... Foto: Luca Brunetti
Aleksandra Kurzak Počas koncertu vystúpi aj poľská sopranistka Aleksandra Kurzak.

Český koncert prebehne v réžii talianskeho dirigenta Olega Caetaniho, ktorý je jednou z najväčších dirigentských osobností svojej generácie. Skúsenosti nazbieral po celom svete od La Scaly po Máriinské divadlo v Petrohrade, od Kráľovskej opery v Londýne po operu v San Franciscu, od Lincolnovho centra v New Yorku po Musikverein vo Viedni. Rovnako pracoval s najväčšími súčasnými sólistami a interpretmi. V Prahe sa postavia pred členmi Pražskej komornej filharmónie, ktorú odprevadí významní operní sólisti so skúsenosťami z operných scén z celého sveta – Polka Aleksandra Kurzak, Talian Marco Berti a Maďarka Andrea Edina Ulbrich. Chýbať nemôže ani osobnosť, ktorá sa chopí role rozprávača a prevedie svojich kolegov na javisku, aj divákov v hľadisku, celým koncertom. Pre túto príležitosť bol oslovený herec a spevák Vojtech Dyk, ktorému sa aj vo vlastnej tvorbe darí skĺbiť herectvo aj hudobnú kariéru na tej najvyššej úrovni.

SR BHS TK Gruberová Čítajte viac Absolútna primadona, smúti svet za opernou divou

Pripomenúť si osobnosť, úspechy i slávu nesmrteľnej Márie Callas môžu všetci milovníci tejto opernej divy, rovnako ako tí, ktorým učarovala vážna hudba a opera. Jedinečný a neopakovateľný koncert CALLAS 100 sa odohrá 1. novembra v Obecnom dome od 20. h. Vstupenky na koncert sú už teraz v predaji v sieti GoOut.net. ​

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Maria Callas