Druhú vlnu Slovenskej Teplárne ukončí Biela noc

Druhá vlna Slovenskej Teplárne sa uskutočnila počas septembra po celom Slovensku. Symbolicky ju ukončí Festival súčasného umenia Biela noc, ktorý sa pridal k vyše 700 subjektom a udalostiam, prihlásených k iniciatíve.

30.09.2023 14:00
Slovenska Teplaren Foto:
Slovenská Tepláreň vyvrcholí počas festivalu Biela noc.
debata

Počas niekoľkých septembrových týždňov sa uskutočnilo takmer 70 podujatí, ktorých cieľom bola podpora LGBTI+ ľudí na Slovensku. Medzi podujatiami boli napríklad koncerty, party, workshopy, čítania, divadlá alebo festivaly. Podporu iniciatíve vyjadril aj legendárny slovenský herec, mím, choreograf, pedagóg a režisér Milan Sládek, ktorého môžete stretnúť dnes na podujatí v Púchove. Aktuálne sa k iniciatíve pridala aj Biela noc, ktorá sa uskutoční tento víkend v Bratislave a následne od 6. do 8. októbra v Košiciach.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do oboch vĺn Slovenskej Teplárne, či už ako účinkujúci, organizátori alebo návštevníčky a návštevníci. Viac ako 700 podporujúcich subjektov, stovky akcií a tisícky ľudí na podujatiach jasne ukázali, že na Slovensku je dostatok ľudí, ktorí si prajú žiť v slobodnej a empatickej krajine. Verím, že toto prianie spoločne naplníme,“ hovorí Michal Kaščák z festivalu Pohoda, ktorý je iniciátorom projektu.

Slovenská Tepláreň Čítajte viac Slovenská Tepláreň pokračuje druhou vlnou

„V týchto pohnutých časoch plných slovných útokov mi práve festival Slovenská Tepláreň dodal veľkú nádej. Umožnil mi zažiť spoluprácu, vzájomnú úctu a hlbokú blízkosť s ľuďmi po celom Slovensku. Opäť sa potvrdzuje, že je tu aj iné Slovensko, a to také, ktoré je prajné a láskavé, ktoré rešpektuje rôznorodosť a oslavuje život všetkých občanov a občianok,“ dodáva Roman Samotný, zakladateľ a majiteľ Teplárne.

Roman Samotný, majiteľ podniku Tepláreň pri... Foto: Jakub Michalec
Zamocká, Roman Samotný Roman Samotný, majiteľ podniku Tepláreň pri svojom prejave na pochode po teroristickom útoku na Zámockej.

Slovenská Tepláreň vznikla ako reakcia na teroristický útok, ktorý sa udial v októbri pred podnikom Tepláreň v Bratislave. Po oficiálnom ukončení druhej vlny bude naďalej pokračovať sériou diskusií Tepláreň Nahlas, ale aj ďalšími podujatiami, ktorých program nájdete na webovej stránke Slovenskej Teplárne.

slovenska teplaren Čítajte viac Koncerty pre obete zo Zámockej odohrajú stovky účinkujúcich

Slovenská Tepláreň má päť základných cieľov: prispieť k pozitívnej zmene našej krajiny zasiahnutej prejavmi nenávisti; prispieť k tomu, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne; podpora LGBTI+ ľudí; zmena legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku; vyzvať ľudí, aby si v nadchádzajúcich voľbách vyberali subjekty, ktoré spoločnosť spájajú a ktoré sa zasadzujú o to, aby Slovensko plnilo práva zakotvené v našej ústave a v našich európskych záväzkoch pre všetkých bez rozdielu.

Séria podujatí Slovenská Tepláreň sa stala najväčším kultúrnym podujatím v histórii Slovenska, získala Cenu Inakosti za umenie a kultúru a v marci aj mimoriadne ocenenie na Radio_Head Awards, ktoré Rádio_FM udelilo prvýkrát v pätnásťročnej histórii. Zároveň sa stala Komunikačným počinom roka 2022 na národnej súťaži efektivity marketingovej komunikácie Effie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Biela noc #Festival Pohoda #Slovenská Tepláreň #Biela noc 2023