Historická lekáreň v Bratislave ožije: Obnovené priestory Lekárne u Salvatora predstavia verejnosti

Do ikonickej budovy Salvatora na Panskej ulici v bratislavskom Starom Meste sa po viac ako 25 rokoch vráti lekáreň. Ešte predtým, ako začne s prevádzkou, predstavia obnovené priestory 28. októbra verejnosti. Podujatie organizuje hlavné mesto spoločne so Slovenskou lekárnickou komorou a okrem prehliadky sú súčasťou programu koncerty aj diskusie.

20.10.2023 16:06
lekáreň u Salvátora výstava Foto: ,
Lekáreň u Salvatora na Panskej ulici 35 bola zavretá v roku 1995, mobiliár bol odvezený a odvtedy boli jej priestory pre verejnosť neprístupné.
debata

„Po 28 rokoch navraciame život a funkciu národnej kultúrnej pamiatke Lekárni u Salvatora. Legendárne priestory, ktoré roky chradli, sme obnovili, vrátili sme sem jedinečný barokový mobiliár a už čoskoro sa do lekárne vráti aj tá pravá lekárenská vôňa,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti. Lekáreň tam podľa jeho slov otvorí Slovenská lekárnická komora.

Dodal, že návštevníci budú mať možnosť spoznať tento priestor, jeho šuplíky, fľaštičky, intarzie, táru, mažiar, levy a všetky skryté zákutia ešte predtým, ako lekáreň začne s prevádzkou.

Mesto v roku 2020 v priestoroch lekárne... Foto: TASR, Dano Veselský
lekáreň u Salvátora výstava Mesto v roku 2020 v priestoroch lekárne nainštalovalo výstavu, ktorá pomocou starých fotografií pripomenula atmosféru výnimočných priestorov. Onedlho sa obnovená lekáreň znova otvorí.

Oficína lekárne bude rovnaká ako pred 100 rokmi, zázemie však bude spĺňať požiadavky, ktoré vyhovujú súčasným zdravotníckym zariadeniam. Pôjde o štandardnú lekáreň, ale s kompletne zrekonštruovanou historickou výbavou nábytku, ktorý má viac ako 300 rokov.

pamiatky ceny restaurovanie kostol sv.jan Čítajte viac Poznáte najvýznamnejší objav roka či najkrajšie obnovenú pamiatku?

Budovu Lekárne u Salvatora, ktorá patrí medzi najfotografova­nejšie v historickom centre, získalo mesto Bratislava pred niekoľkými rokmi zámenou do výlučného vlastníctva. Originálny barokový lekárenský mobiliár odkúpilo v roku 2021 takmer za milión eur od súkromného zberateľa z Nového Mesta nad Váhom. Vlani v júni bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo na dobu neurčitú prenájom priestorov vrátane historického mobiliára neziskovej organizácii Lekáreň u Salvatora, ktorá patrí pod Slovenskú lekárnickú komoru.

BIB 2023 ilustacna snimka Čítajte viac V Bratislave sa zišlo to najlepšie z celého sveta. Začalo sa Bienále ilustrácií. Pozrite sa, kto získal Zlaté jablká
debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #pamiatka #historické budovy