Hviezda amerického džezu Lakecia Benjamin: Nevzdávajte sa a raz určite dosiahnete svoj cieľ

Spolupráce s najzvučnejšími menami hudobného svetového šoubiznisu má za sebou aj ďalšia umelkyňa, ktorá vystúpila na tohtoročných Bratislavských jazzových dňoch. Americká saxofonistka Lakecia Benjamin má v portfóliu hranie s Stevie Wonderom, Gregory Porterom, s funkovými Kool & The Gang, či s hviezdami komerčnej, populárnej scény ako sú Macy Gray, Alicia Keys a v neposlednom rade Prince. Jej dobre naštartovanú kariéru dočasne prerušila vážna autonehoda a veľmi ju zasiahla aj smrť pätnástich členov jej rodiny na covid. Rozhovor pre Pravdu poskytla bezprostredne po svojom koncerte v Bratislave.

29.10.2023 11:00
lakecia benjamin Foto: ,
džezová hudobníčka Lakecia Benjamin
debata

Aké sú vaše dojmy z koncertu, z publika?

Bolo to úžasné, skvelá atmosféra. Veľa energie, pozitivity a veľa lásky.

Na pódiu ste vtipkovali, že sú tu lepší diváci ako v Nemecku, kde ste hrali predtým. To bola iba vaša profesionálna práca s publikom, všakže.

Myslela som to vážne. Naozaj sa v tejto krajine skvele bavím. Som rada, že som tu. Milujem tú energiu, ktorú od tunajších ľudí cítim. To unikátne spojenie, keď na chvíľu zabudneme na všetky naše problémy a nechávame sa unášať hudbou.
Bratislavské jazzové dni 2023

Pozrite si ako vyzerali Bratislavské jazzové dni 2023.

Fotogaléria
Peter Lipa
Hip-zz
+31Lakecia Benjamin

Môj prvý dojem z vás bol akoby stál na pódiu Miles Davis. Ale aj John Coltrane a iné džezové legendy. Zároveň máte v sebe šoumena ako bol James Brown.

Ok, môže byť. A máte aj otázku? (smiech)

Áno, jasné. Keď vás človek pozoruje na pódiu, môže nadobudnúť pocit, že je vo vašom živote, obrazne povedané, stále svieti slnko. Ale viem, že to nebolo vždy tak, vaša kariéra sa zastavila možno až na desať rokov. Tento rok ste však prišli s albumom Fénix, akoby ste skutočne vstali z popola, však?

Áno. Je to druhá šanca, pretože pri prvom albume šlo viac o funk a hoci mal dobrú odozvu, bola to len jedna moja stránka. Teraz mám pocit, že s týmto viac džezovým projektom som dostala naozaj druhú šancu znovu sa predstaviť svetu v trochu inom svetle. Bola to vzrušujúca výzva. Považujem to aj za inšpiráciu pre ľudí, aby sa nevzdávali, pokračovali a snažili sa dostať tam, kde vo svojich cieľoch chcú. A napokon sa tam aj dostanú.

Kritici o vašom albume hovoria ako o džezovom albume roka. Podieľala sa na ňom aj už spomínaná legenda Wayne Shorter, ale tiež ďalšie, Angela Davis alebo Dianne Reeves. Očakávali ste až takú dobrú odozvu?

Úprimne, nevedela som, čo mám očakávať. Neurobila som to z vypočítavosti. Iba som sa riadila tým, čo je blízke môjmu srdcu. Ak ste úprimný k sebe, očakávate, že ľudia to prijmú. Ide o pozitívne myslenie. Viete, myslela som si, že ľudia viac ocenia funkové skladby, do tanca. V skutočnosti však prijali aj avantgardnejší, skutočne klasický džez. Takže je to úžasný pocit.

felix slovacek Čítajte viac Felix Slováček: Málokto žehlí tak dobre ako ja. Čo radil muzikant Karlovi Gottovi a Ivete Bartošovej?

Rozprával som sa aj so speváčkou Judith Hill a vás dve spája to, že ste obe spolupracovali s Princom. Akú najcennejšiu radu vám dal?

Oh, ja som veľká fanúšička Judith Hill. Myslím si, že najlepšou radou, ktorú mi dal je vždy pamätať na to, že hudba je na prvom mieste. Virtuozita a perfekcionalizmus je na prvom mieste. A uistite sa, že dávate ľuďom to, čo chcú.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislavské Jazzové Dni #džez #saxofón #Lakecia Benjamin