Festival Viva Musica! oslávi 20. narodeniny. Príde fenomenálny huslista Maxim Vengerov i škótsky gitarista Sean Shibe

Jubilejný 20. ročník festivalu Viva Musica! prinesie do Bratislavy opäť to najkvalitnejšie zo sveta klasickej hudby. Tento rok sa jeho návštevníci môžu tešiť na svetoznámeho husľového virtuóza a držiteľa Grammy Maxima Vengerova, ktorý sa na Slovensko vráti po dvadsiatich rokoch. Ďalším zverejneným účinkujúcim v programe festivalu je škótsky gitarista Sean Shibe – umelec, ktorý rúca akékoľvek zaužívané klasické stereotypy a naplno vystihuje filozofiu festivalu „klasika inak“.

01.05.2024 09:00
Maxim Vengerov a Polina Osetskaja Foto:
Sean Shibe
debata

Superstar so stradivárkami

Keby sa vyhlasovala Superstar v klasickej hudbe, Maxim Vengerov by bol jej hlavným predstaviteľom. Na pódiu debutoval ako päťročný, ako desaťročný nahral svoj prvý album a počas svojej fascinujúcej umeleckej kariéry spolupracoval s najvýznamnejšími svetovými umelcami a orchestrami. V súčasnosti je na vrchole svojich tvorivých síl a zároveň už v pozícii inšpirujúcej legendy.

„Keď sa dotknem huslí, je tam úplne všetko. Akoby sa spojili dva magnety: ja a hudba,“ prezradil o sebe husľový virtuóz, ktorý si do Bratislavy prinesie aj svoje vzácne stradivárky z roku 1727. Jeho koncert sa uskutoční 11. júla vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave.

Umeleckú kariéru Maxima Vengerova lemujú koncerty v prestížnych svetových sálach a na festivaloch, desiatky významných ocenení, ikonické nahrávky vo svetových hudobných vydavateľstvách, ale aj aktivity na poli dirigovania či pedagogické pôsobenie v oblasti vzdelávania mladých hudobných talentov. Pre bratislavské publikum si Vengerov pripravil sústredenú „beethovenovskú“ dramaturgiu stelesnenú v Sonátach pre husle a klavír č. 1, 5, 8 a 10, ktoré uvedie spolu s hviezdnou klaviristkou Polinou Osetinskou.

„Veľmi sa teším, že na festivale Viva Musica! spolu s Polinou predstavíme program pozostávajúci zo štyroch Beethovenových sonát pre husle a klavír. Beethovenove sonáty patria medzi najvýznamnejšie diela husľového repertoáru a pre mňa majú obrovský význam. Sú to diela veľkej emocionálnej hĺbky a neustáleho objavovania, pričom každá sonáta je dôverným dialógom medzi husľami a klavírom. Do Bratislavy sa vraciam po veľmi dlhej dobe a som rád, že práve s týmto programom," hovorí Maxim Vengerov. „Tento koncert bude súčasťou cyklu, v rámci ktorého uvedieme kompletné Beethovenove husľové sonáty s mojím drahým priateľom, Maximom Vengerovom. Teším sa, že ho budeme môcť zdieľať práve s bratislavským publikom,“ doplnila Osetinskaja.

Klasická aj elektrická gitara

Ďalším potvrdeným účinkujúcim 20. ročníka festivalu Viva Musica! je škótsky gitarista Sean Shibe. Absolvent Royal Conservatory of Scotland a Kunst-Universität v Grazi je právom označovaný za jedného z najlepších gitaristov mladej generácie, ktorý hranice vlastného interpretačného majstrovstva posúva každým svojím koncertom a novým albumom (Broken Branches, Profesión, Lost & Found, softLOUD). Shibe je zanieteným propagátorom súčasnej hudby a je známy najmä svojím inovatívnym prístupom k hre na klasickej a elektrickej gitare či renesančnej lutne. Novú hudbu rád kombinuje s hudbou naprieč storočiami, často vo svojich vlastných úpravách. Časopis The Times o ňom napísal: „Seanova hudba je majstrovská, krásna a presvedčivá vo všetkých smeroch.“

Sean Shibe Foto: Kaupo Kikkas
Sean Shibe Sean Shibe

Sean Shibe je držiteľom niekoľkých významných ocenení (ECHO Rising Star, OPUS Klassik, BBC New Generation Artist, Leonard Bernstein Award, nominácia na Grammy) a i napriek mladému veku v súčasnosti zároveň pôsobí ako profesor hry na gitare na Guildhall School of Music & Drama v Londýne. Do Bratislavy príde s originálnym programom, v rámci ktorého predstaví diela pre klasickú a elektrickú gitaru počnúc tvorbou Hildegardy z Bingenu, cez diela Johanna Sebastiana Bacha, Agustina Barriosa Mangorea až po ikonické mená hudby 20. a 21. storočia ako Sofia Gubajdulina, Olivier Messiaen, Steve Reich či Thomas Adès. Koncert Seana Shibeho je naplánovaný na utorok 23. júla 2024 o 20:00 v Pontone na Tyršovom nábreží.

Tento rok festival Viva Musica! prinesie od 4. júla do 15. augusta 13 koncertov na rôznych miestach v Bratislave. Súčasťou festivalu budú opäť obľúbené koncerty v mestských záhradách a parkoch s podtitulom Hudobné záhrady, odkazujúce na prvý ročník festivalu, ktorý sa uskutočnil ešte pod rovnomenným názvom – Hudobné záhrady Bratislavy. Ďalšie koncerty plánuje festival zverejňovať postupne.

debata chyba
Viac na túto tému: #Viva Musica! #Sean Shibe #Maxim Vengerov