Ondrej Jánoška z Janoska Ensemble: Teším sa na výnimočný koncert s Daliborom Karvayom. Ani štyria virtuózi si na jednom javisku nekonkurujú

Na záverečnom koncerte 20. ročníku festivalu Viva Musica! si návštevníci budú môcť vychutnať umenie a vzájomnú súhru huslistov Dalibora Karvaya, Karola Daniša, Ondreja Jánošku a ich profesora z čias štúdií vo Viedni a v Grazi Borisa Kuschnira, v sprievode Orchestra Viva Musica! Koncert sa bude konať 15. augusta v Slovenskom rozhlase. Viac nám prezradil jeden z účinkujúcich Ondrej Jánoška zo svetovo úspešného Janoska Ensemble.

14.06.2024 07:00
debata
Ondrej Jánoška z Janoska Ensemble: Teším sa na výnimočný koncert s Daliborom Karvayom. Ani štyria virtuózi si na jednom javisku nekonkurujú
Video
Zdroj: TV Pravda

Komu napadlo dať dokopy štyroch virtuóznych huslistov a zorganizovať výnimočný koncert?

Nápad dať dokopy viacerých huslistov som mal v podvedomí už niekoľko rokov, párkrát sme sa o tom rozprávali aj s Daliborom Karvayom, koncertným majstrom Viedenských symfonikov. Konkrétne spojenie nás dvoch ešte s koncertným majstrom orchestra Grazer Philharmoniker/Oper Graz Karolom Danišom a s profesorom Borisom Kuschnirom, ktorý nás všetkých učil, však navrhla riaditeľka festivalu Janka Kovalčik.

Vy ako člen rodinného zoskupenia Janoska Ensemble ste už na festivale Viva Musica! koncertovali v roku 2015 aj 2018, no s vaším pedagógom z Viedne a Grazu vystúpite prvýkrát, však?

Áno, prvý oficiálny koncert Janoska Ensemble bol práve na tomto festivale a už sa veľmi teším aj na koncert s profesorom Kuschnirom, veľmi si ho vážim. Bude to pre mňa niečo výnimočné. Bolo veľmi ťažké zladiť nás všetkých časovo, všetci sme veľmi rozcestovaní. Je takmer nemožné dohodnúť si vystúpenia mimo Janoska Ensemble, nerobievame to, ale na Jankin návrh som nemohol povedať nie. Snažili sme sa nájsť spoločný termín, som veľmi rád, že to vyšlo.

Čo zahráte?

Každý z nás bude mať sólové skladby, ja konkrétne budem hrať jednu z mojich najobľúbenejších a najvirtuóznejších skladieb pre husle Carmen Fantasie od Franza Waxmana, budem hrať aj Variácie od Henryka Wieniawského. Na týchto skladbách sme veľmi intenzívne pracovali aj s profesorom Kuschnirom, takže to bude niečo super.

Nebudú si štyria virtuózi na jednom javisku konkurovať? Alebo ste viac priatelia?

Vôbec to neberieme ako konkurenciu, my sa na to všetci tešíme a vo finále zahráme spolu Vivaldiho štvorkoncert. Zahráme tiež fantastický Bachov dvojkoncert, to si zahráme každý jednu časť s pánom profesorom, to bude tiež výnimočné.

Keď sme spolu naposledy robili rozhovor pred dvoma rokmi, povedali ste, že Jánoškovcom zostáva len Antarktída, všade inde ste už vystupovali. Platí to?

Áno, zatiaľ to ešte platí, na Antarktíde sme ešte neboli. Máme za sebou i pred sebou veľmi intenzívne obdobie. Nedávno sme s Janoska Ensemble dokončili náš štvrtý album The Four Seasons, ktorý vyjde v októbri. Venujeme sa len ansámblu, viac sa nedá stíhať, je to náš exkluzívny projekt, ktorý nás napĺňa.

Všetky vaše tri predošlé albumy Janoska Style (2016), Revolution (2019) aj The Big B's, kde ste hrali diela veľkých skladateľov na B ako Bach, Beethoven, Brahms, ale aj Bartóka, Brubecka a Bernsteina, získali množstvo ocenení a umiestnili sa vysoko vo svetových rebríčkoch klasickej hudby. Aký bude nový album?

Musím sa pochváliť, že za náš tretí album The Big B's sme získali Zlatú platňu. Novinka bude venovaná Štyrom ročným obdobiam od Vivaldiho, samozrejme, v Jánoška štýle. Tento výnimočný projekt sme nahrávali v Berlíne a už sa naň veľmi tešíme.

Keď Dalibor Karvay pred desiatimi rokmi prvýkrát vystúpil na festivale Viva Musica!, povedal, že „hádam pomôže, aby sa ľudia viac zaujímali o klasickú hudbu, lebo je to pre národ veľmi dôležité“. Darí sa to? Je klasika vďaka takýmto projektom populárnejšia?

Myslím, že tento festival to robí fantasticky, aj vízia Janoska Ensemble je podobná – my hráme klasickú hudbu v energickom Jánoška štýle, ktorý ľudí oslovuje. To je do budúcna veľmi dôležité, my aj v klasike radi improvizujeme, máme s tým po celom svete obrovský úspech.

Vy ste nedávno v japonskej Nagoji hrali Bacha a pochvaľovali ste si tamojšie publikum, vo Francúzsku ste v kostole v St. Denis en Val hrali Bartóka, svojou energiou ste koncom mája ohúrili aj Španielov v Andalúzii. Pritom si vždy pochvaľujete aj dobré jedlo. Čo ste si dali?

V každej krajine vyskúšame aj miestnu gastronómiu, to nás tiež inšpiruje. Dobré jedlo máme radi, všetky nové vplyvy a pocity zapájame aj do hudby.

Na Facebooku som videla správu vášho brata Františka, ako Deň otcov oslávil tým, že pripravil pistáciové tiramisu, a na Deň matiek ste svojej mame zahrali Bachov dvojkoncert. Aké boli reakcie?

Bratovu pistáciovú pochúťku som ešte neochutnal, František to bude musieť pripraviť ešte raz, on je ten, kto vždy ochutnáva, takže som rád, že niečo pripravil. A pokiaľ ide o video na Deň matiek, Bachov dvojkoncert je fantastické dielo, takže sme sa to rozhodli nahrať aj na náš tretí album The Big's.

Všetci bratia Jánoškovci máte deti s výrazným nadaním. Syna Finna má už aj váš kamarát Dalibor Karvay a ten už vraj tiež rád skúša husle. Čoskoro by ste aj z detí mohli urobiť orchester?

Áno, naše deti majú talent, nedávno sme mali fantastický koncert v Rakúsku, kde s nami hrali a bolo to niečo úžasné, toľko energie, pridal sa k nim aj náš otecko, takže na pódiu sa ocitli tri generácie Jánoškovcov.

To by mohol byť tiež zaujímavý projekt pre niektorý ďalší ročník festivalu, vystúpenie s deťmi virtuózov…

No, musíme sa s riaditeľkou Jankou porozprávať.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #festival #hudba #Viva Musica! #Dalibor Karvay #Jánoška Ensemble #Ondrej Jánoška