V Čiernej Hore zaznie aj slovenská muzika, Prochác predstaví Ilju Zeljenku aj Oravskú rapsódiu

Na koncerte v hlavnom meste Čiernej Hory Podgorica vystúpi 14. júna violončelista Eugen Prochác a akordeonistka Ana Vyparinová Krsmanovič. Na prestížnom podujatí sa predstavia recitálom, ktorý pozostáva zo skladieb od Antonia Vivaldiho, Tiago de Sousa Derricu, Ilju Zeljenku, Josipa Štolcera Slavenského, Slobodanky Bobany Dabovič, Aladára Móžiho a Sulchana Cincadzeho.

14.06.2024 10:00
Eugen Prochác,  Ana Vyparinová Krsmanovič Foto:
Ana Vyparinová Krsmanovič a Eugen Prochác.
debata

Samotná metropola Čiernej Hory leží v centrálnej časti krajiny, je to mesto bohatej histórie, mnohých pamiatok a intenzívneho kultúrneho života. Do Podgorice prichádza aj veľa turistov, obklopuje ho totiž čarovná drsná príroda.

Koncert nasleduje po tom, čo duo hudobníkov Eugen Prochác a Ana Vyparinová Krsmanovič vydali spoločné CD, pri tvorbe ktorého čerpali z diel slovenských a balkánskych skladateľov. „Chceli sme sme tento repertoár ukázať aj na Balkáne," približuje Eugen Prochác.

„V auguste máme ešte jeden koncert v Belehrade. Sme radi, že sa naše „miniturné“ podarilo zrealizovať vďaka grantu Fondu na podporu umnenia, lebo – aj podľa slov mojej kolegyne Any – nie je tam slovenská hudba veľmi známa. Preto si myslíme, že robíme trochu aj osvetu. Okrem našej stálice – Ilju Zeljenku zahráme aj takmer neznámu Oravskú rapsódiu Aladára Móžiho. Zahráme tiež suitu Josipa Štolcera Slavenského, ktorý je Srb, ale vraj sám seba nazýval Juhoslovanom, Ana hrá sólové dielo Baškima A. Šehu, ktorý je z Kosova, Albánec, a ešte hráme skladbu Božuri (Pivonky) Slobodanky Bobany Dabovič,ktorá je jediná zo skladateľov Čiernohorka. A je to aj Anina kamarátka, čo je milá okolnosť. Ako vidno, v miestach bývalej „Juhošky“ je to poriadne pestré a odráža sa to iste aj v umení. Ja osobne hrám v Čiernej Hore po prvý raz a teším sa na to.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #Eugen Prochác