Slovenský hudobník spolupracuje so Spielbergom aj Polanskim. Miroslav Rác žne so skladbami o holokauste a SNP celosvetový úspech

Pred asi dvoma rokmi sme písali o významnom klavírnom virtuózovi Miroslavovi Rácovi, ktorý je oficiálnym skladateľom pre koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, a vo svojej hudobnej tvorbe venuje témam holokaustu a Slovenského národného povstania (SNP). Odvtedy si na konto pripísal množstvo ďalších úspechov, o ktoré sa s nami rozhodol podeliť.

15.06.2024 08:00
debata
Miroslav Rác natočil množstvo dokumentárnych... Foto: Archív Miroslava Ráca
Miroslav Rác Miroslav Rác natočil množstvo dokumentárnych filmov.

Miroslav Rác je ústrednou postavou množstva dokumentárnych filmov, ktoré sa natáčali v koncentračných táboroch, ktoré zriadilo nacistické Nemecko počas druhej svetovej vojny na území okupovaného Poľska, ako Auschwitz-Birkenau, Belžec, Treblinka, Majdanek či Sobibor, a ku ktorým zložil aj hudbu. Okrem toho stvárnil hlavnú úlohu v snímke o chorvátskom tábore Jasenovac, ktorý nesie mrazivú prezývku Danteho peklo.

„Ide o najhorší koncentračný tábor na svete. Ľudí tam nezabíjali plynom, ale sekerami, nožmi a mačetami. Aj samotní nacisti tam omdlievali,“ opisuje Rác, ktorý na pamiatku obetí zložil skladbu Ostalo len ticho. Počas jeho návštevy v Chorvátsku sa stretol s tamojšou vládou vrátane prezidenta a ministra kultúry, s ktorými absolvoval slávnostný obed.

Skladateľ si ctí obete 2. svetovej vojny a...
Už ako 15-ročný koncertoval v Národnej...
+8Miroslav Rác s herečkou Emíliou Vášáryovou.

Projekt s Jozefom Leikertom

Nedávno sa podieľal na americko-poľskej snímke Fabrika Oskara Schindlera, takisto v hlavnej úlohe. Ďalšími dokumentmi, v ktorých si zahral a ku ktorým prispel aj vlastnými skladbami, je film o Múzeu rómskej kultúry a histórie v Osvienčime, Múzeu Varšavského povstania a Múzeu 2. svetovej vojny v Gdansku. Čakajú ho ďalšie snímky z koncentračných táborov Buchenwald, Terezín a Matthausen.

V spolupráci s múzeom Auschwitz-Birkenau vydal knihu, ktorá slúži ako sprievodca Osvienčimom, a vyšla v štyroch jazykoch: angličtine, nemčine, poľštine a rómčine. „Chcel by som, aby vyšla aj v slovenčine. Doplnil by som ju aj o svoje skladby a pocity, ktoré sú s nimi spojené.“ Spolupracoval aj na dokumente o Esther Naschelski, ktorá prežila hrôzy holokaustu a 2. svetovej vojny.

Miroslav Rác Čítajte viac Klavirista pripomína rómsky holokaust

V súčasnosti sa natáča dokument o samotnom Rácovi a jeho skladateľskej práci v Osvienčime. Súčasťou filmu sú vyjadrenia riaditeľa tamojšieho múzea, rôznych židovských kapacít z Poľska a Spojených štátov amerických, či profesora Jozefa Leikerta.

S ním skladateľ spolupracuje na špeciálnom projekte, v ktorom komponuje hudbu k jeho básňam. Tie vyjdú v knižnej aj v audio forme, ich hlavnou témou bude holokaust. „Mám s ním do budúcna ešte veľké plány,“ hovorí Rác, ktorý Leikertovi hral aj na krste jeho knihy o parašutistovi Viliamovi Gérikovi.

„Na vás som čakal“

Momentálne ho však čaká niečo skutočne veľké. Na spoluprácu ho oslovili dvaja režiséri, ktorí sú považovaní za absolútnu svetovú špičku. Steven Spielberg si ho osobne vybral do dokumentárneho filmu po tom, ako sa spolu vlani zoznámili v Osvienčime.

O Rácovi sa už predtým dopočul od Itzhaka Perlmana, s ktorým spolupracoval, a v súčasnosti s ním dokončuje spoločnú skladbu, unikátny kúsok pre klavír a violu, ktorá vyjde do celého sveta. Do Spielbergovho projektu bude Rác komponovať hudbu. „Je to veľmi prístupný a príjemný človek,“ opísal slávneho režiséra, ktorého Schindlerov zoznam ho inšpiroval v jeho hudobnej tvorbe.

Miroslav Rác pri Múre nárekov v Jeruzaleme. Foto: Archív Miroslava Ráca
Miroslav Rác Miroslav Rác pri Múre nárekov v Jeruzaleme.

Na spomínaných dokumentoch z koncentračných táborov spolupracoval s Romanom Polanskim. „Keď som hral na klavíri, prišiel ku mne a povedal: ‚Na vás som čakal, toto som hľadal‘. Bol to neopísateľný pocit. Povedal mi, že keby som mal toľko rokov, čo vtedy Adrien Brody (predstaviteľ hlavnej postavy, pozn. red.), obsadil by do hlavnej úlohy vo filme Pianista mňa,“ hovorí skladateľ.

„Povedal mi, že moja tvorba je na svetovej úrovni, s akou sa ešte nestretol. Prišiel som totiž s novým štýlom a formou. Itzhak Perlman mi povedal, že ho moje skladby zasiahli do srdca a celý život sa mu premietol pred očami.“

Buďme hrdí na SNP

Miroslav Rác plánuje vydanie albumu s vlastnou klavírnou tvorbou, ktorá je venovaná obetiam holokaustu. Počas svojej kariéry koncertoval po celej Európe, navštívil Štokholm, Barcelonu, Berlín, Zürich, Lyon, Helsinky, Oslo, Londýn či Prahu, ale precestoval aj celý Izrael.

Privítali ho viacerí prezidenti vrátane Berlusconiho, Macrona či Netanjahua, stretol sa aj so Zuzanou Čaputovou, ktorá o ňom hovorila ako o umelcovi svetových kvalít.

Miroslav Rác s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Foto: Archív Miroslava Ráca
Miroslav Rác Miroslav Rác s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Rác rečnil aj v nemeckom Bundestagu a v roku 2017 ho pozvali do Rady OSN v New Yorku, ktorá ho uznala za človeka prinášajúceho dôležité hodnoty. Počas svojho vystúpenia hovoril o mieri, koncentračných táboroch a holokauste. Položil tiež otázku, čo urobila Európa po roku 1945, aby sa vo svete nerozširoval rasizmus, fašizmus a xenofóbia.

„Ako je možné, že máme v dnešnej dobe fašistov v europarlamente? Ako to, že sa takéto strany môžu verejne vyjadrovať a prečo sa im dáva priestor v médiách? Žijeme v 21. storočí, už to dávno nemalo existovať,“ hovorí hudobník, ktorý sa stal čestným členom Mierovej Rady OSN.

V rámci svojho príhovoru tiež zdôraznil, aký je hrdý na to, že je Slovák, pretože u nás počas 2. svetovej vojny došlo k Povstaniu.

Miroslav Rác s herečkou Emíliou Vášáryovou. Foto: Archív Miroslava Ráca
Miroslav Rác Miroslav Rác s herečkou Emíliou Vášáryovou.

Aj tomu sa venuje vo svojej tvorbe – niekoľko rokov spolupracuje s Múzeom SNP, chváli si najmä spoluprácu s jeho bývalým riaditeľom Stanislavom Mičevom. Hrdinom Povstania zložil hudbu a v súčasnosti pracuje na dokumentárno-hudobnom filme. Jeho cieľom je, aby bola slovenská mládež hrdá na SNP, a aby nepodliehala fašistickým dogmám. Tento rok bude hrať na oslavách SNP, zúčastní sa aj na vojenskej prehliadke.

„Nepáčilo sa mi, že to minulý rok nebolo otvorené pre širokú verejnosť hneď od začiatku. Myslím si, že tohtoročné 80. výročie SNP je vrcholným výročím slovenského národa a malo by byť dostupné všetkým,“ hovorí Rác, ktorý bude hrať aj na viacerých podujatiach Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Pre našu armádu zložil čestný pochod.

Miroslav Rác

Slovenský skladateľ a klavirista. Pochádza z Levíc, z muzikantskej rodiny, na klavíri hrá už od 13 rokov. Vyštudoval Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Už ako 15-ročný koncertoval v Národnej filharmónii vo Varšave. Po škole pracoval ako hudobný pedagóg a korepetítor. Jeho starý otec prežil koncentračný tábor. Vo svojej tvorbe sa Rác venuje holokaustu a odkazu Slovenského národného povstania. V roku 2014 hral na medzinárodnom kongrese v Krakove pri príležitosti 70. výročia pamiatky rómskeho holokaustu. Je spolupracovníkom rómskeho 13. bloku v koncentračnom tábore Osvienčim. V roku 2019 dostal v srbskom Belehrade čestný doktorát od Inštitútu pre európske rómske štúdiá. V roku 2022 dostal medailu Milana Rastislava Štefánika III. stupňa od Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov za svoj aktívny boj za slobodu a proti fašizmu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #príbeh #hudba #holokaust #SNP #Steven Spielberg #Roman Polanski #Auschwitz-Birkenau #Miroslav Rác