Slávny predskokan
Prvým a výnimočným hosťom festivalu bude už v predtermíne 5. septembra jeden z najprestížnejších orchestrov sveta The Cleveland Orchestra so špičkovým dirigentom Franzom Welserom-Möstom. Orchester začínal v roku 1918 a označujú ho za najlepší v Amerike, ak nie vo svete, pre jeho virtuozitu, eleganciu zvuku, pestrosť farieb a prakticky bezchybnú súzvučnosť. V Bratislave účinkoval iba raz, v roku 1965, a o jeho ďalšiu návštevu sa organizátori usilovali s prestávkami desať rokov. Bratislavu napokon navštívi v rámci medzinárodného turné po významných európskych hudobných centrách ako Berlín, Helsinki, Lucerne, Ansfelden a Viedeň. The Cleveland Orchestra sa predstaví Schumannovým klavírnym koncertom a mol, op. 54 a Čajkovského Symfóniou č. 5 e mol, op. 64, sólistom koncertu je skvelý islandský klavirista Víkingur Ólafsson.

„Významným zahraničným hosťom bude Česká filharmónia (27. 9.) s výnimočným dirigentom Semjonom Byčkovom a klavírnym virtuózom Daniilom Trifonovom (víťaz Čajkovského súťaže v Moskve, laureát Grammy a ďalších ocenení), ktorý trvalo žije v New Yorku. Návštevníci si vypočujú Dvořákov Koncert pre klavír a orchester g mol, op. 33 aj Berliozovou Fantastickú symfóniu,“ uviedla dlhoročná dramaturgička festivalu Izabela Pažítková. Dvořák bol dobrým klaviristom a hoci sa v časoch Chopina a Liszta ako koncertný umelec nepresadil, klavíru venoval okrem drobných diel aj úctyhodné dielo symfonického rozsahu. Hector Berlioz vtrhol do sveta hudby bizarným príbehom nešťastnej lásky umelca, ktorý skončí na popravisku a v záhrobí na sabate čarodejníc. Jeho Fantastická symfónia patrí k najžiadanejším opusom na svetových pódiách.

Levica za klavírom, tanec s organom
Wiener Symphoniker (21. 9.) s dirigentom Petrom Popelkom vystúpia s " „levicou za klavírom“, uvidíte sólistku Annu Vinnitskuyu (víťazka prestížnej súťaže kráľovnej Elisabethy v Bruseli). Prichádzajú s Čajkovského Koncertom pre klavír a orchester b mol a Bartókovým Koncertom pre orchester.
Počúvať výnimočnú lotyšskú umelkyňu Ivetu Apkalnu (29.¤9.) je ako tancovať s organom, hovoria usporiadatelia. Na BHS sa predstaví dielami barokového majstra Johanna Sebastiana Bacha a nestora amerického minimalizmu Philipa Glassa – Bach & Glass. Medzi zahraničnými inštrumentálnymi sólistami budú ďalšie veľké mená ako Vikingur Ólafson, Leo, Anna Vinnitskaya, Colin Currie, Ivan Ženatý, Daniil Trifonov, Ilya Maximov, Astrig Siranossian. Spevom poslucháčov uchvátia Magdalena Kožená, Sumi Jo, Catriona Morison, Edwin Crossley-Mercer, František Zahradníček, Jiří Brückler, Alžběta Poláčková, či Michaela Zajmi.

Svetoznáma mezzosopranistka Magdalena Kožená vystúpi na BHS so švajčiarskym barokovým orchestrom La Cetra Barockorchester Basel (2. 10.). Pod vedením dirigenta Andreu Marcona uvedie program nazvaný Alcina – Začarovaná láska z diel Georga Friedricha Händla, Arcangela Corelliho, Alessandra Marcella a Francesca Mariu Veraciniho. Vynikajúca svetová sopranistka Sumi Jo si získala Metropolitnú operu v New Yorku, La Scalu v Miláne aj viedenskú Štátnu operu. Predstaví sa áriami z opier Donizettiho Dcéra pluku, Belliniho Norma a Puritani. Sprevádza ju Kórejský národný symfonický orchester (3.¤10.), ktorý na BHS vystúpi v rámci výmenného hosťovania so Slovenskou filharmóniou. Exkluzívne na BHS zaznie aj tradičný japonský hudobný nástroj koto a suita pre trinásť nástrojov Apalačská jar, erbové dielo americkej hudby (21. 9.).
Arménsky národný filharmonický orchester s dirigentom Eduardom Topchjanom (22.¤9.) sa na BHS vracia po štrnástich rokoch, teraz s naším sólistom, vynikajúcim trubkárom Stanislavom Masarykom. English Chamber Orchestra zavíta so švajčiarskym dirigentom Kasparom Zehnderom a škótskym virtuóznym perkusionistom Colinom Curriem (24.¤9.): zaznejú diela Josepha Haydna, ktorý počas tvorivých pobytov v Londýne vytvoril dvanásť fascinujúcich symfónií, ale aj diela Petra Maxwella, Jamesa MacMillana, Igora Stravinského.

Najlepšia Libuše je Slovenka
Slovenskí interpreti a diela slovenských skladateľov sú na BHS zastúpené hneď od otváracieho koncertu (20.¤9.), pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina zaznie suita pre veľký orchester Dolu Váhom od Alexandra Moyzesa. Program ozvláštni mimoriadny sólista na kontrabase Roman Patkoló skladbou Divertimento concertante talianskeho skladateľa Nina Rotu, známeho skôr ako autora filmovej a divadelnej hudby. Vystúpia aj ďalší slovenskí inštrumentalisti Stanislav Masaryk, Marian Lapšanský, Ján Bogdan, Teo Gertler a vokálni sólisti Pavol Bršlík, Mária Porubčinová, Michal Lehotský, Peter Mikuláš, Aleš Jenis. Slovom obohatí program festivalu Božidara Turzonovová.

Na festivale bude účinkovať tiež Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester, Quasars Ensemble, Mucha Quartet a Slovak Brass Quinte. Dirigovať budú Rastislav Štúr, Ondrej Olos, Ivan Buffa, Ewald Danel, zbormajstrami sú Jan Rozehnal a Elena Matušová. Novinkou je komorné zoskupenie s variabilným obsadením, zložené z hráčov Slovenskej filharmónie Camerata Philharmonica Slovaca (29. 9.).

Po päťdesiatich šiestich rokoch zaznie v Bratislave česká opera Libuše (26.¤9.) v koncertnom predvedení. So Slovenskou filharmóniou, Slovenským filharmonickým zborom pod vedením dirigenta Jaroslava Kyzlinka účinkuje v hlavnej úlohe Mária Porubčinová, ktorú české médiá označujú za najlepšiu Libušu posledných rokov. Program je pripomienkou Roku českej hudby a 200. výročia narodenia Bedřicha Smetanu. „V roku 1959 operu uviedlo české Národní divadlo na Hrade Devín, kde ju sledovalo až 150-tisíc divákov,“ pripomenul generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner. Slovenský filharmonický zbor tohtoročné Bratislavské hudobné slávnosti uzatvorí na záverečnom koncerte (6.¤10.), pod taktovkou francúzskeho dirigenta Sylvaina Cambrelinga je na programe dramatická symfónia Romeo a Júlia od Hectora Berlioza.
Pokladnica Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute je v čase od 15. 7. do 20. 8. zatvorená, aj vtedy a však dajú vstupenky zakúpiť on-line aj s uplatnením zliav.