Beatles: Tretia LP platňa A Hard Day's Night aj singel majú 60 rokov

V poradí tretia LP platňa skupiny Beatles s názvom A Hard Day's Night vyšla na etikete spoločnosti EMI Parlophone 10. júla 1964. Vychádza štyri dni po londýnskej premiére rovnomenného filmu, prvého hraného filmu skupiny Beatles.

10.07.2024 07:00
beatles Foto:
Členovia skupiny The Beatles Paul McCartney, Ringo Starr, John Lennon a George Harrison na archívnom zábere v roku 1963.
debata

Bolo na nej trinásť piesní, sedem z nich na prvej strane platne zaznelo vo filme, sú nimi A Hard Day's Night, I Should Have Known Better, If I Feel, I'm Happy Just To Dance With You, And I Love Her, Tell Me Why, Can't Buy Me Love. Na druhej strane platne bolo ďalších šesť, Any Time At All, I'll Cry Instead, Things We Said Today, When I Get Home, You Can't Do That a I'll Be Back.

Jedna z najúspešnejších piesní The Beatles vznikla pre film A Hard Day's Night.
The Beatles Čítajte viac O skupine Beatles vzniknú štyri nové filmy, ktoré porušia pravidlá a otrasú divákmi po celom svete

Skladby pre film aj LP platňu zložili John Lennon a Paul McCartney. Nahrávali ich od 25. februára striedavo v londýnskom štúdiu Abbey Road a štúdiu Pathé-Marconi v Paríži. Bola to prvá LP platňa Beatles, na ktorej boli iba piesne tejto dvojice. Rebríček viedol tento album od 18. júla, udržal sa v ňom 38 týždňov. Album A Hard Day's Night vyšiel ešte trikrát v reedícii, v januári 1971, marci 1987 a septembri 2009.

The Beatles Čítajte viac Beatles majú vďaka umelej inteligencii novú skladbu. Pomáhal im aj režisér Pána prsteňov

Obal platne navrhol Robert Freeman. Keďže Beatles boli vo filme často v pohybe, chcel aj na obale znázorniť pohyb. Päť menších hláv štyroch beatlesákov uložil v štyroch radoch pod sebou, takže obal ponúkol dvadsať fotografií akoby nasledujúcich na filmovom páse. Celé dal do modrého rámu. Americká verzia LP platne má ten rám červený a miesto dvadsiatich záberov má iba štyri snímky členov kapely. Okrem toho americká na rozdiel od anglickej verzie mala na platni iba piesne a sprievodné orchestrálky z filmu.

Patrik Lančarič Čítajte viac Keď Dežo fotil Beatles, akoby mal znovu sedemnásť. Zachránilo mu to život?

V rovnaký deň, teda 10. júla 1964, vychádza aj siedmy singel so skladbou A Hard Day's Night, na B strane singlu bola pieseň Things We Said Today. Na čelo hitparády sa dostala 18. júla, na špici sa udržala štyri týždne. V Spojených štátoch vyšla na B strane singlu pieseň I Should Have Known Better. Na čelo rebríčka Billboardu sa dostala 26. júla a pobudla na ňom dva týždne.

richard lester APjpg Čítajte viac Richard Lester, režisér filmov o The Beatles má 90 rokov
debata chyba
Viac na túto tému: #The Beatles