Provokovali kresťanov, koncertovali aj za železnou oponou. Legendárni Iron Maiden sa vracajú na Slovensko

Päťdesiate výročie od založenia kapely oslávia heavymetalové legendy Iron Maiden svetovým turné s názvom Run For Your Lives. V rámci neho zavítajú 1. júna 2025 aj do Bratislavy, kde odohrajú veľkolepý koncert v bratislavskej TIPOS Aréne Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

21.09.2024 08:00
Iron Maiden, Bruce Dickinson Foto:
Frontman skupiny Iron Maiden Bruce Dickinson počas koncertu v Moskve v rámci Final Frontier World Tour v roku 2011.
debata (4)

Skupinu Iron Maiden založil 25. decembra 1975 basista Steve Harris krátko po tom, čo odišiel zo svojej predchádzajúcej kapely Smiler. Pôvodne sa mali volať Ash Mountain, neskôr sa však nechali inšpirovať knihou Muž so železnou maskou (The Man in the Iron Mask) francúzskeho spisovateľa Alexandra Dumasa.

Meno románu im pripomenulo mučiaci nástroj, ktorý sa používal v stredoveku – železnú pannu (iron maiden). Čo sa týka žánru, inšpirovali sa najmä novou vlnou britského heavy metalu z konca 70. rokov. Ovplyvnili ich tiež kapely ako Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin či Pink Floyd.

Zvyšnými členmi kapely boli spevák Paul Day, bubeník Ron Matthews a gitaristi Dave Sullivan a Terry Rance. Táto zostava však vydržala len krátko, v priebehu roka sa v nej vystriedalo viacero členov a na krátky čas sa kapela dokonca rozpadla.

Keď v roku 1980 vydali svoj debutový album s názvom Iron Maiden, z pôvodnej pätice zostal len Harris – novými členmi sa stali Paul Di’Anno (spev), Clive Burr (bicie), Dennis Stratton a Dave Murray (obaja gitara). V priebehu ďalších rokov sa zostava kapely často menila, dohromady sa v nej vystriedalo až 23 členov.

Sľubné začiatky

Prvotina skupiny debutovala na štvrtom mieste v UK Albums Chart – tento úspech im zabezpečil, že sa stali predskokanmi skupín Kiss a Judas Priest. O rok neskôr im vyšiel album Killers, po ktorom nasledovalo ich vôbec prvé svetové turné.

Iron Maiden zavítali nielen do Spojených štátov či Japonska, ale aj do Belehradu, hlavného mesta vtedajšej Juhoslávie. Po tom skončení turné kapelu opustil frontman Paul Di’Anno. Dôvodom bola jeho zhoršujúca sa drogová závislosť. Nahradil ho bývalý spevák skupiny Samson Bruce Dickinson.

V roku 1982 vydali Iron Maiden album The Number of the Beast, ktorý sa stal ich prvou nahrávkou číslo jeden v UK Albums Chart. V americkej Billboard 200 sa umiestnil na 33. mieste. Za prvý rok od vydania sa predalo 2,5 milióna kópií, do roku 2022 sa toto číslo vyšplhalo na 20 miliónov.

The Number of The Beast vyvolal svojím obsahom vlnu kontroverzie – americkí konzervatívci ho označili za „satanistický“ a v rámci protestu ničili albumy. Iron Maiden zorganizovali ďalšie veľké turné, s ktorým precestovali Severnú Ameriku, Japonsko, Austráliu a Európu.

Bruce Dickinson Čítajte viac Iron Maiden zavíta do Bratislavy. Skupina ohlásila svetové turné Run For Your Lives

Nasledoval album Piece of Mind (1983), ktorý sa umiestnil na treťom mieste v Británii a na 14. v USA. V rámci World Piece Tour odohrala kapela 147 koncertov v Európe a Severnej Amerike. Veľký úspech predstavovalo vypredanie Madison Square Garden.

Piaty štúdiový album Iron Maiden s názvom Powerslave vyšiel v roku 1984 a sprevádzalo ho ich vôbec najväčšie turné – v priebehu 13 mesiacov odohrali 193 koncertov v 28 krajinách pred zrakmi asi 3,5 milióna fanúšikov. Koncertovali aj v Poľsku, čím sa stali prvými západnými umelcami, ktorí odohrali takú veľkolepú šou za železnou oponou.

Neskôr vznikol prvý dokumentárny film svojho druhu s názvom Behind the Iron Curtain, ktorý mapoval koncertovanie kapely Iron Maiden v krajinách východnej Európy. Turné bolo natoľko náročné, že si po ňom skupina musela dať šesťmesačnú pauzu. Neskôr vydali koncertný dvojalbum Live After Death (1985), ktorý sa tešil veľkému úspechu.

Problémy po Dickinsonovom odchode

Nasledujúce roky sa niesli v znamení experimentovania, ktoré sa ukázalo už na albume Somewhere in Time z roku 1986. Fanúšikovia ho prijali s nadšením a v USA sa stal najúspešnejším albumom kapely vôbec – v rebríčku Billboard 200 dosiahol 11. miesto.

V rámci Somewhere on Tour odohrali koncerty v Severnej Amerike, Poľsku, Maďarsku či Juhoslávii. V podobnom experimentálnom duchu sa niesol aj Seventh Son of a Seventh Son, ktorý vyšiel o dva roky neskôr. Inšpiroval ho román Orsona Scotta Carda a ide o prvý album Iron Maiden, na ktorom sa nachádzajú klávesy.

Niektorí členovia kapely sa istý čas venovali sólovým projektom. V roku 1990 vydali Iron Maiden album No Prayer for the Dying, ktorý predstavoval návrat k ich hudobným začiatkom.

Spevák Bruce Dickinson (vľavo) z Iron Maiden s... Foto: SITA/AP, Eldar Emric
Bruce Dickinson Spevák Bruce Dickinson (vľavo) z Iron Maiden s Igorom Gavricom, starostom Sarajeva.

Pieseň Bring Your Daughter… to the Slaughter sa stala jedinou skladbou kapely, ktorá sa umiestnila na prvom mieste v UK Singles Chart. Pôvodne mala byť súčasťou soundtracku k filmu Nočná mora v Elm Street 5: Dieťa sna.

Keď sa so svojím ďalším albumom Fear of the Dark (1992) vybrali Iron Maiden na turné, kresťanské organizácie zabránili ich plánovanému koncertu v Čile – obvinili ich z toho, že sú „vyslancami satanistickej propagandy“.

Bruce Dickinson vo svojom podcaste Psycho Schizo Espresso, ktorý vznikol v roku 2021, vysvetlil, že kapely ako Iron Maiden a Black Sabbath využívali satanistické motívy práve preto, aby ľudí šokovali. Európania boli podľa neho oveľa kresťanskejšie založení, ako sú dnes.

„A vo všeobecnosti verili vo veci ako absolútne zlo a absolútne dobro, ale nikto nepoznal nikoho, kto by bol absolútne dobrý. Ale samozrejme, absolútne zlo niekde existovalo, pretože ako inak by niekto mohol byť absolútne dobrý. Takže ste museli mať niečo, s čím ste sa mohli merať.“

V roku 1993 opustil Dickinson kapelu a vydal sa na sólo dráhu. Po jeho odchode nastalo pre Iron Maiden problematické obdobie. Novým spevákom sa stal Blaze Bayley zo skupiny Wolfsbane, ktorého fanúšikovia neprijali úplne s nadšením.

The X Factor (1995) síce získal ocenenie Album roka vo Francúzsku, Španielsku a Nemecku, kritici ho však veľmi nevychválili. Ešte horšie na tom bola nasledujúca nahrávka Virtual XI (1998), ktorá mala najnižšie umiestnenia v hitparádach v histórii kapely.

V roku 1999 ohlásil Dickinson svoj návrat ku kapele a o rok neskôr vydali Iron Maiden album Brave New World, s ktorým sa opäť vyšvihli na vrchol. Nasledovali štúdiové albumy Dance of Death (2003), A Matter of Life and Death (2006), The Final Frontier (2010), The Book of Souls (2015) a zatiaľ posledný Senjutsu (2021).

Výber najväčších hitov

  • The Trooper
  • The Number Of The Beast
  • Wasted Years
  • Speed Of Light
  • Run To The Hills
  • Aces High
  • Fear Of The Dark
  • Wasting Love
  • Can I Play With Madness?
  • 2 Minutes To Midnight

Vlastná značka piva aj zvečnenie na známkach

Kapela Iron Maiden odohrala koncerty po celom svete, zavítali aj do krajín ako Kostarika, Kolumbia, Portoriko, Peru, Ekvádor, Venezuela, Nový Zéland, India, Mexiko, Brazília, Indonézia, Litva, Čína, Singapur či Južná Kórea.

„Myslím si, že máme najlepšie publikum na svete,“ uviedol Steve Harris v rozhovore pre Spotlight Report. „Všade vo svete, dokonca aj v Austrálii, vidíme ľudí, ktorí cestovali odvšadiaľ, zo všetkých možných krajín.“

Členovia Rokenrolovej siene slávy Iron Maiden sú držiteľmi množstva rôznych ocenení ako napríklad BRIT Awards, Juno Awards, Ivor Novello Awards, Metal Storm Awards či Žebřík Music Awards. V roku 2011 získali Grammy v kategórii Najlepšie metalové vystúpenie so skladbou El Dorado. Dohromady predali celosvetovo asi 130 miliónov kópií svojich albumov.

Poštová známka s Iron Maiden. Foto: Royal Mail
Iron Maiden Poštová známka s Iron Maiden.

V roku 2013 založila kapela svoju vlastnú značku piva s názvom The Trooper (4,1 %), ktorá sa v nasledujúcich rokoch rozrástla o Trooper 666 (6,6 %) a Light Brigade (4,1 %). Vlani ich britská

Kráľovská pošta zvečnila v podobe série poštových známok, ktoré zachytávajú scény z ich vystúpení v rokoch 1983 až 2018.

„Všetci sme boli úplne ohromení – v dobrom! – keď sme najprv počuli o tomto projekte, a rovnako sme nenachádzali slová, keď sme po prvý raz videli známky. Vyzerajú vynikajúco,“ uviedol Steve Harris. „Všetci sme veľmi hrdí na to, že sa Kráľovská pošta rozhodla takto uctiť odkaz kapely.“

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #koncert #hudba #turné #Iron Maiden