Jeseň patrí Bratislavským hudobným slávnostiam

Po piatich rokoch sa Bratislavské hudobné slávnosti vracajú k svojmu tradičnému termínu – vďaka začiatku naplánovanému na 28. septembra tak tento rok predstihnú aj oficiálne otvorenie 64. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie.

26.09.2012 05:00
Emmanuel Villaume Foto:
Otvárací koncert BHS patrí domácej Slovenskej filharmónii pod taktovkou Emmanuela Villaumea
debata

Festival opäť prináša pestrý výber zahraničných aj domácich hudobných hostí, ktorí sa tento raz publiku predstavia počas 26 koncertov a jedného operného predstavenia na pôde zrekonštruovaného sídla filharmonikov – Reduty.

Európske orchestre
Výpočet atraktívnych koncertov a zvučných mien, ktoré 48. Bratislavské hudobné slávnosti prinášajú, je podľa očakávaní opäť impozantný. Otvárací koncert v piatok však patrí domácej Slovenskej filharmónii pod taktovkou Emmanuela Villaumea a s vynikajúcou hosťujúcou huslistkou Sarah Chang.

Z orchestrálnych telies, ktoré na BHS tento rok prijali pozvanie, si pozornosť iste zaslúži Wiener Philharmoniker, ktorý aj napriek tomu, že sídli v susednom Rakúsku, v Bratislave nehral od roku 1991. Napraví to pod taktovkou Daniela Gattiho 7. októbra. Ešte skôr si poslucháči budú môcť vypočuť filharmonikov z Hamburgu, ktorí pred nich pod vedením austrálskej dirigentky Simone Young predstúpia už 2. októbra.

V programe slávností sa objavia hneď dve telesá reprezentujúce Veľkú Britániu. Anglický komorný orchester predvedie klasický repertoár pozostávajúci z Mozarta, Elgara, Čajkovského a Haydna 9. októbra, Academy of St. Martin in the Fields ich 12. októbra doplní o symfónie od Beethovena, Mendelssohna-Bartholdyho a Brucha. Zaujímavosťou je, že sa s druhým zo spomínaných orchestrov na Slovensko vráti aj jeden z najprestížnejších minuloročných hostí BHS, fenomenálny huslista Joshua Bell. Tentoraz aj ako umelecký vedúci.

Nechýbajú premiéry
Na slávnostiach sa predstavia aj Budapeštiansky festivalový orchester, taktiež maďarský Barokový orchester Savaria, Španielsky národný orchester z Madridu aj Česká filharmónia s novým umeleckým vedením – dirigentom Jiřím Bělohlávkom. V druhej polovici programu festivalu zahrá aj Symfonický orchester Českého rozhlasu. Jeho slovenský náprotivok, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, na Medzinárodný deň hudby 1. októbra naštudoval premiéru na festivalovú objednávku – Adagio Petra Grolla.

V premiére zaznie aj skladba O mitissima virgo Maria Ľuboša Bernátha na koncerte domáceho súboru Solamente naturali v Dóme sv. Martina už túto sobotu. Slovenskí poslucháči ešte nemali na domácej pôde možnosť stretnúť sa ani s koncertom Trionfo di Afrodite Karla Orffa, o premiéru sa postará Slovenská filharmónia pod taktovkou Alexandra Rahbariho 4. októbra.

Hudba aj s poéziou
Bratislavské hudobné slávnosti dávajú aj tento rok do pozornosti viacero inšpiratívnych sólistov. Cappella Istropolitana si na svoj koncert prizvala vyhľadávaného nemeckého trubkára Otta Sautera, na záverečnom koncerte slávností 14. októbra zase Slovenská filharmónia predstaví kórejskú klavírnu hviezdu Kun-Woo Paika. Na samostatnom recitáli predvedie svoje kvality víťaz Beethovenovej klavírnej súťaže v Bonne Jingge Yan. Nový organ je zase skvelou príležitosťou pre organistu Jána Vladimíra Michalka, recitál ho čaká už túto nedeľu.

Novinkou v programe bude prepojenie hudby a poézie v podaní nórskych umelcov na Večeri nórskej hudby a poézie 13. októbra, tradíciou, naopak, zostáva Cena Nadácie SPP New Talent, ktorej semifinále sa uskutoční v piatok 5. októbra a finále nasledujúci pondelok. A BHS nezabudli ani na milovníkov opery, reprezentovať ju bude Štátna opera z Banskej Bystrice s oceňovaným Coriolanom v podaní Martina Popoviča.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba