Fio bankaFio banka

Ľubica Čekovská je najznámejšia slovenská skladateľka, plná hudobných myšlienok

Vyštudovala "vážnu" hudbu, ale ani humor jej nie je vzdialený. Občas ho vnáša aj do opernej či filmovej hudby. V oblasti klasickej hudby je určite najznámejšia slovenská skladateľka, jej diela uvádzajú nielen v Slovenskom národnom divadle či v Slovenskej filharmónii, ale aj v zahraničí. Ľubica Čekovská 16. marca oslávi päťdesiat rokov a už má na konte mnohé úspechy.

16.03.2025 07:00
Ľubica Čekovská Foto:
Ľubica Čekovská v kampani Rádia Devín.
debata

Tri veľké opery

„Vidím sa ako hudobný skladateľ, ktorý miluje svoju prácu. Tá ma absolútne napĺňa, a to vždy. Či robím operu, či vokálno-symfonickú skladbu k nežnej revolúcii, alebo filmovú hudbu k filmu Dubček. Všetko robím s rovnakým nadšením a nemôžem to robiť polovičato,“ povedala Ľubica Čekovská v rozhovore s Helenou Dvořákovou pre Pravdu.

Vtedy po svojej prvej, dramatickej opere Dorian Gray, ktorá mala premiéru v roku 2013, uvádzala na festivale v Bregenzi už druhú, tentoraz veselú operu Impresario Dotcom (2020) a neskôr Impresaria priviedla aj na dosky Slovenského národného divadla. „Komická opera Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom zaujme svojráznym humorom, veselými zvukmi a paródiou na operu ako obchodný a spoločenský priestor,“ chválila skladateľku rakúska tlač.

Ľubica Čekovská Čítajte viac ROZHOVOR Horor aj humor? V opere Ľubice Čekovskej ho nájdete

Pre Janáčkovu operu v Brne napísala svoju tretiu celovečernú operu Here I am, Orlando (2021) podľa predlohy kultového románu Virginie Woolfovej Orlando. "Skladateľka sa v mimoriadne nápaditej partitúre pohráva s atmosférou, so zvukovosťou, s rôznymi štýlmi; hudba je plná vrstiev, zábleskov, ozvien a odkazov,“ napísal o tejto opere český portál o klasickej hudbe Klasika plus. Český hudobný kritik Petr Veber bol nadšený: "V kuloároch po premiére opakovane zaznievalo, že Ľubica Čekovská vie písať pre ľudský hlas. Áno, rozhodne áno. Ale ona vie písať i pre orchester. A ako!

„Nikto nevie dopredu, ako čo má znieť. Ide o hudobnú myšlienku. Keď ju skladateľ má a vie s ňou pracovať, to je základ. Treba ovládať remeslo, ktoré sa rokmi cibrí, a nápady prichádzajú,“ povedala skladateľka v rozhovore pre Pravdu.

Ľubica Čekovská Čítajte viac Kto je Impresario Dotcom? Jedinečná nová opera Ľubice Čekovskej na doskách SND

Diela Ľubice Čekovskej uvádzajú na významných festivaloch súčasnej hudby, vo Švédsku vybrali jej skladbu Turbulence na uvedenie na festivale ISCM World New Music Days, v Mníchove znela jej hudba spolu s Dvořákom. Čekovskej Orlando bol nominovaný na prestížne „Oscary v Opere“ – International Opera Awards a Dorian Gray má zaznieť v sezóne 2025–2026 v nemeckej premiére v Eduard von Winterstein Theater v Annaberg Buchholzi.

LUBICA CEKOVSKA Čítajte viac Skladateľka Ľubica Čekovská: Kde končia slová, začína hudba

Hudba k filmom

Zdá sa, že tejto skladateľke nápady prichádzajú ustavične, ešte aj pri žehlení, ako prezradila v jednom z rozhovorov. Okrem komponovania klasickej hudby má na konte ešte aj hudbu k desiatkam filmov. Sprevádza filmy Rukojemník, Dubček, Kruté radosti, Pírko, rozprávky Tri zlaté Dukáty a Zakliata Jaskyňa aj seriály Kriminálka Staré Mesto a Kolonáda.

Pre režisérku Marianu Čengel Solčanskú... Foto: Juraj Štefanovič a Barobora Jančárová
Solcanska Cekovska2 Pre režisérku Marianu Čengel Solčanskú skomponovala hudbu k rozprávke Zakliata jaskyňa.

K 75. výročiu venovala Slovenskej filharmónii darček, skomponovala symfóniu Dom hudby v siedmich obdobiach – skladbu o hudobnej histórii budovy Reduty, o meste Bratislava aj o živote v ňom od čias monarchie po dnešok. Počuť v nej zvuky zvonov Dómu svätého Martina a tiež hrkotanie električiek aj lode na Dunaji. Hoci pochádza z Humenného, jej otec mal Bratislavu rád, kedysi tu študoval a svojej dcére chcel dať meno Bratislava.

Ľubica Čekovská Čítajte viac Skladateľka Ľubica Čekovská: Rozprávky sú návodom, ako zachrániť svet

Za svoj vzťah k hudbe vďačí Ľubica Čekovská rodičom, sami sa hudbe venovali a viedli k tomu aj svoje deti. O klavír sa doma delila s bratom Mariánom, z ktorého sa stal známy hudobník. Ľubica Čekovská študovala teóriu hudby na Vysokej škole múzických umení a kompozíciu u profesora Dušana Martinčeka, postgraduálne štúdium absolvovala na Royal Academy of Music v Londýne. Ako sama vraví, odmala sa učila u dobrých učiteľov a teraz je už pár rokov učiteľkou skladby na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici.

Ľubica Čekovská získala ocenenia Kráľovskej hudobnej akadémie (Cuthbert Nunn Composition Prize, Lewerhulme Award), aj štipendium od kráľovnej Alžbety, kráľovnej matky (1998 – 2000). Na Slovensku Cenu Jána Levoslava Bellu od Slovenského hudobného fondu (2005), Cenu SOZA za medzinárodné predvedenie slovenských skladieb (2011 – 2012), Cenu Nadácie Tatra banky (za dielo Štyri časti pre klavír, 2013), Krištáľové krídlo (2020), Cenu ministra kultúry (2021, pričom boli vyzdvihnuté najmä dve Čekovskej opery Dorian Gray a Impresario Dotcom), Cenu Dosky v kategórii Mimoriadny počin roka za autorstvo opery Impresario Dotcom (2023) aj Cenu Prešovského samosprávneho kraja za jedinečný prínos v oblasti kultúry a hudobného umenia na Slovensku a za výnimočné výsledky s medzinárodným presahom (2023).

Lubica Cekovska skladatelka Čítajte viac Zložiť operu je ako postaviť veľký dom

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #lubica cekovska