Tri veľké opery
„Vidím sa ako hudobný skladateľ, ktorý miluje svoju prácu. Tá ma absolútne napĺňa, a to vždy. Či robím operu, či vokálno-symfonickú skladbu k nežnej revolúcii, alebo filmovú hudbu k filmu Dubček. Všetko robím s rovnakým nadšením a nemôžem to robiť polovičato,“ povedala Ľubica Čekovská v rozhovore s Helenou Dvořákovou pre Pravdu.
Vtedy po svojej prvej, dramatickej opere Dorian Gray, ktorá mala premiéru v roku 2013, uvádzala na festivale v Bregenzi už druhú, tentoraz veselú operu Impresario Dotcom (2020) a neskôr Impresaria priviedla aj na dosky Slovenského národného divadla. „Komická opera Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom zaujme svojráznym humorom, veselými zvukmi a paródiou na operu ako obchodný a spoločenský priestor,“ chválila skladateľku rakúska tlač.

Pre Janáčkovu operu v Brne napísala svoju tretiu celovečernú operu Here I am, Orlando (2021) podľa predlohy kultového románu Virginie Woolfovej Orlando. "Skladateľka sa v mimoriadne nápaditej partitúre pohráva s atmosférou, so zvukovosťou, s rôznymi štýlmi; hudba je plná vrstiev, zábleskov, ozvien a odkazov,“ napísal o tejto opere český portál o klasickej hudbe Klasika plus. Český hudobný kritik Petr Veber bol nadšený: "V kuloároch po premiére opakovane zaznievalo, že Ľubica Čekovská vie písať pre ľudský hlas. Áno, rozhodne áno. Ale ona vie písať i pre orchester. A ako!
„Nikto nevie dopredu, ako čo má znieť. Ide o hudobnú myšlienku. Keď ju skladateľ má a vie s ňou pracovať, to je základ. Treba ovládať remeslo, ktoré sa rokmi cibrí, a nápady prichádzajú,“ povedala skladateľka v rozhovore pre Pravdu.

Diela Ľubice Čekovskej uvádzajú na významných festivaloch súčasnej hudby, vo Švédsku vybrali jej skladbu Turbulence na uvedenie na festivale ISCM World New Music Days, v Mníchove znela jej hudba spolu s Dvořákom. Čekovskej Orlando bol nominovaný na prestížne „Oscary v Opere“ – International Opera Awards a Dorian Gray má zaznieť v sezóne 2025–2026 v nemeckej premiére v Eduard von Winterstein Theater v Annaberg Buchholzi.

Hudba k filmom
Zdá sa, že tejto skladateľke nápady prichádzajú ustavične, ešte aj pri žehlení, ako prezradila v jednom z rozhovorov. Okrem komponovania klasickej hudby má na konte ešte aj hudbu k desiatkam filmov. Sprevádza filmy Rukojemník, Dubček, Kruté radosti, Pírko, rozprávky Tri zlaté Dukáty a Zakliata Jaskyňa aj seriály Kriminálka Staré Mesto a Kolonáda.

K 75. výročiu venovala Slovenskej filharmónii darček, skomponovala symfóniu Dom hudby v siedmich obdobiach – skladbu o hudobnej histórii budovy Reduty, o meste Bratislava aj o živote v ňom od čias monarchie po dnešok. Počuť v nej zvuky zvonov Dómu svätého Martina a tiež hrkotanie električiek aj lode na Dunaji. Hoci pochádza z Humenného, jej otec mal Bratislavu rád, kedysi tu študoval a svojej dcére chcel dať meno Bratislava.

Za svoj vzťah k hudbe vďačí Ľubica Čekovská rodičom, sami sa hudbe venovali a viedli k tomu aj svoje deti. O klavír sa doma delila s bratom Mariánom, z ktorého sa stal známy hudobník. Ľubica Čekovská študovala teóriu hudby na Vysokej škole múzických umení a kompozíciu u profesora Dušana Martinčeka, postgraduálne štúdium absolvovala na Royal Academy of Music v Londýne. Ako sama vraví, odmala sa učila u dobrých učiteľov a teraz je už pár rokov učiteľkou skladby na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici.
Ľubica Čekovská získala ocenenia Kráľovskej hudobnej akadémie (Cuthbert Nunn Composition Prize, Lewerhulme Award), aj štipendium od kráľovnej Alžbety, kráľovnej matky (1998 – 2000). Na Slovensku Cenu Jána Levoslava Bellu od Slovenského hudobného fondu (2005), Cenu SOZA za medzinárodné predvedenie slovenských skladieb (2011 – 2012), Cenu Nadácie Tatra banky (za dielo Štyri časti pre klavír, 2013), Krištáľové krídlo (2020), Cenu ministra kultúry (2021, pričom boli vyzdvihnuté najmä dve Čekovskej opery Dorian Gray a Impresario Dotcom), Cenu Dosky v kategórii Mimoriadny počin roka za autorstvo opery Impresario Dotcom (2023) aj Cenu Prešovského samosprávneho kraja za jedinečný prínos v oblasti kultúry a hudobného umenia na Slovensku a za výnimočné výsledky s medzinárodným presahom (2023).
