The Killers pochovali, čo mohli

Túžbu po jednoznačnom úspechu vložili The Killers už do svojho názvu. Štvorica zoskupená okolo speváka Brandona Flowersa skladala štadiónové hity od debutu Hot Fuss, ktorý vyšiel v roku 2004. Singel Mr. Brightside spravil z mladých Američanov hviezdy alternatívnej scény.

05.10.2012 07:00
The-Killers Očakávaný album The Killers Battle... Foto:
Očakávaný album The Killers Battle Born sa stal prehliadkou otravných skladieb.
debata

Teatrálne videoklipy aj melodické postupy a vysoké ambície hnali ich americký sen nezadržateľne vpred. Miliónové predaje mali aj nasledujúce platne Sam´s Town a Day & Age. Trocha Brucea Springsteena, trocha anglického gitarového zvuku a výborne vybudovaný imidž. Problémy prišli, keď sa skupine vyčerpali nápady. Šesť rokov ustavičného koncertovania si v roku 2010 vyžiadalo svoju daň. Jediným riešením tvorivého bloku bola prestávka. Sólové albumy, ktoré tradične nasledovali, zapadli prachom.

Album Battle Born, s ktorým The Killers prichádzajú po dvojročnej pauze podľa vlastných slov „opäť v plnej sile“, je preto jednou z najočakávanejších nahrávok tohto roka. Skupina ju nahrávala rok a podieľalo sa na nej päť elitných hudobných producentov.

Snaživí hitmakeri
Ak ste The Killers nemali radi doteraz, Battle Born to nezmení. Aj napriek tomu, že všetky indície nasvedčovali, že americká štvorica sa o progres po tvorivej prestávke bude snažiť za každú cenu. Do nahrávacieho štúdia si The Killers pozvali producentskú zostavu, ktorá vzbudzovala zaslúžený rešpekt. Steve Lillywhite, Damian Taylor, Brendan O'Brien, Stuart Price a Daniel Lanois. Každý z nich vyprodukoval hneď niekoľko originálnych albumov a takmer všetci majú doma cenu Grammy. Lillywhite a Lanois sú navyše žijúcimi legendami vo svojom odbore.

Päť producentov, dvanásť skladieb. To je veľkolepá výprava, ktorá pripomína slávne albumy z 90. rokov. The Killers však nie sú U2 a Brandon Flowers nie je zásadným hlasom hudobnej histórie, k vizionárom nepatria ani jeho spoluhráči. The Killers sa však vždy aspoň snažili o kvalitné skladby. Ich single mali výraz a zvuk, ktorý melancholicky pripomínal dobu rockových matadorov. Novinka Battle Born však nemá ani jedno.

Springsteen sa asi smeje
Hromadné refrény, vokály, ako vystrihnuté z 80. rokov a mohutné aranžmány. Bruce Springsteen by sa pri náhodnom vypočutí albumu musel smiať od ucha k uchu. The Killers si jeho poctivo vydretý zvuk požičiavali už v minulosti, tentoraz to však už naozaj prehnali. Hudobné vykrádanie sa síce snažia zamaskovať elektronikou a inštrumentálnymi ruchmi, no poučenému poslucháčovi bije do uší rovnako, ako agresívny zvuk celej nahrávky.

Hluk bez nápadu
Silnú skladbu nerobí hluk, ale nápad. A to je najväčší problém novinky sebavedomých Američanov. Pri druhom vypočutí sa definitívne stáva prehliadkou otravných skladieb so zbytočne prešpekulovaným zvukom. Akoby sa štvorica nevedela zhodnúť, čo vlastne chce, a tak vyskúšala všetko. Výsledkom je album, ktorý nedrží pokope a rozpadáva sa s každou pribúdajúcou piesňou. Ich názvy sú zbytočné, zlievajú sa totiž do zvukového chaosu, ktorý sa nehanbí použiť akýkoľvek gýč. Hanbu si nespravil iba Daniel Lanois. Spolu s Lillywhiteom vyprodukoval baladu Heart of a Girl, ktorá naznačuje, že americká štvorica ešte stále dokáže zložiť dobrú skladbu. Jedna však nestačí ani na priemernú nahrávku.

Nepomohli producentské esá ani reklamná kampaň sľubujúca hudobnú udalosť roka. The Killers nahrali svoj najslabší album.

Hodnotenie Pravdy: 2 hviezdičky z 5

The Killers: Battle Born

© Autorské práva vyhradené

debata chyba